Prostějovský Radoslaw Hyzy byl v utkání proti Opavě vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nový Jičín i Prostějov vyhráli, Nymburk deklasoval v derby Poděbrady

• 0
Basketbalisté Nymburku se opájejí historickým úspěchem v Eurocupu a pokračují v krasojízdě. Ve čtvrteční dohrávce 35. kola deklasovali v derby Poděbrady 93:44. Aktuální lídr z Nového Jičína porazil 96:78 Pardubice a druhý Prostějov vyhrál na palubovce Opavy 83:76. Úřadující mistr, který je momentálně v tabulce až třetí, má však utkání k dobru.

Nový Jičín se s Pardubicemi přetahoval o vedení tři čtvrtiny, v té závěrečné ale soupeři výrazně bodově odskočil. Téměř stoprocentní byl s 26 body Sanders, o tři body méně nasbíral Pandula.

Opava prohrála první čtvrtinu kvůli několika zbytečným ztrátám v útočné fázi, které Prostějov dokázal využít. Během tří minut druhé čtvrtiny však Opavané zlikvidovali ztrátu a největší zásluhu na tom měl Štec, který dal tři trojky.

V 18. minutě vedli domácí 40:35, ale po změně stran vedení neudrželi. Zkušený hostující celek byl v třetí části jednoznačné lepší a získal dvanáctibodový náskok. Domácí v závěru ještě snížili na rozdíl pěti bodů, ale koncovka se hrála v režii Prostějova, který zvítězil 83:76.

Až do 27. minuty, kdy Brno srovnalo skóre na 52:52, tahali za delší konec provazu domácí basketbalisté Ostravy. Svěřenci trenéra Hummela od této minuty začali chybovat v rozehrávce, hráčům se přestalo dařit střelecky a Brňané těchto herních výpadků dokázali dokonale využít ve svůj prospěch.

Půl minuty před závěrečnou sirénou domácí sice ještě vykřesali za stavu 73:73 naději na bodový zisk. Protiútok neproměnili, naopak hosté trojkovým pokusem otočili vývoj zápasu ve svůj prospěch a trenér Jelínek se po osmi dnech u mužstva mohl radovat z vítězství.

Ještě vyrovnanější duel viděli diváci v Děčíně, kde nakonec pražský USK prohrál 76:77, přestože v poslední minutě dvakrát vedl. Jednoznačnou záležitostí bylo naopak utkání Kolína s posledním Vyšehradem, které domácí basketbalisté vyhráli 93:62.

35. kolo:

Ostrava - Brno 73:77 (25:21, 42:37, 56:61)
Nejvíce bodů:
Hood 23, Burke 15, Mitchel 11 - Meno 17, Reinberger 16, Vrubl 14. Rozhodčí: Dolínek, Janovský, Kapaňa. Trestné hody: 13/9 - 24/16. Fauly: 23:18, pět chyb: 35. Gniadek, 38. Burke - 36. Reinberger. Trojky: 6:9. Diváci: 694. Nejlepší hráč: Meno.

Kolín - Vyšehrad 93:62 (37:11, 48:27, 74:47)
Pavlík 25, Jelínek 16, Hemmy a Jones po 11, Zuzák 10 - Široký 11, Skořepa a Lipold po 9. Rozhodčí: V. Lukeš, Karásek, Nejezchleb. Trestné hody: 20/14 - 18/11. Fauly: 19:20. Trojky: 15:5.

Děčín - USK Praha 77:76 (21:17, 38:35, 57:53)
Hatcher 18, Alič 14, P. Houška a Mulligan po 12 - McKay 28, Hruban 15, Klimeš a Ford po 12. Rozhodčí: Macela, Galajda, L. Lukeš. Trestné hody: 16/10 - 14/10. Fauly: 17:17, Pět chyb: 35. Ford. Trojky: 7:8.

Nový Jičín - Pardubice 92:78 (21:23, 44:43, 69:65)
Sanders 26, Pandula 23, Walker 13, Muirhead 11, Šteffel 10 - Wright 15, Arnold a Miloš po 14, P. Bohačík 12, Sýkora 11. Rozhodčí: Vrážel, Hruša, Holubek. Trestné hody: 22/17 - 14/12. Fauly: 17:21, pět chyb: 37. Šteffel. Trojky: 7:6.

Opava - Prostějov 76:83 (20:27, 41:39, 53:61)
Štec 20, Blažek 13, Dygrýn 12 - Šležas 16, Veikalas 15, Hyzy 13. Rozhodčí: Paulík, Kapl, Jedlička. Trestné hody: 25/23 - 32/22. Fauly: 27:25, pět chyb: 35. Douša (Opava). Trojky: 7:5. Diváci: 512. Nejlepší hráč: Hyzy.

Hráno ve čtvrtek:
Nymburk - Poděbrady 93:44 (26:10, 46:20, 71:33)
Ricci a Sokolovský po 14, Benda 12, Lenzly a Nečas po 11, Lewis 10 - Páleník 9, Castleberry 8. Rozhodčí: Galajda, Kurz, Kučera. Trestné hody: 39/30 - 13/11. Fauly: 15:27; technická chyba: 29. Stria (Poděbrady; 5 chyb: 36. Páleník (Poděbrady). Trojky: 3:3. Diváci: 250. Nejlepší hráč: Nečas Radek.