Portland - Memphis: souboj o míč

Portland - Memphis: souboj o míč - Forward Portlandu Shareef Abdur-Rahim (uprostřed) bojuje o míč s hráči Memphisu Earlem Watsonem (vpravo) a Lorenzen Wrightem. | foto: Reuters

Nets byli v Miami nemohoucní

• 53
New York - Tým Miami Heat prodloužil svou vítěznou domácí sérii, když jeho obrana povolila New Jersey pouhých 26 bodů za druhý poločas. San Antonio nastoupilo znovu bez zraněných Tima Duncana a Manu Ginobiliho a nestačilo v závěru na rozjetý Denver. Los Angeles Lakers vyhráli na palubovce Charlotte o jediný bod.
Miami (48/16) - New Jersey (27/36) - 90:65
Heat potvrdili postavení nejlepšího týmu východu a prodloužili svou vítěznou "domácí" šňůru už na 12 zápasů v řadě. Poměrně dlouho to vypadalo na vyrovnaný zápas, protože Nets nezačali díky Krstičovi a Carterovi vůbec špatně, druhou čtvrtinu dokonce vyhráli 22:15 a ještě v poločase vedli 39:37.

Ve druhé půli se však hostů úplně přestalo dařit, střelecky byli zcela nemohoucní a nakonec odjíždějí s debaklem - třetí čtvrtinu prohráli 16:33, ve čtvrté se dokonce zmohli jen na 10 bodů (10:20) a jejich celkových 26 bodů za 2.poločas je nejméně, kolik tým Miami letos od nějakého soupeře dostal.

Nets za druhou půli proměnil jen 6 z 35 střel z pole, což je úspěšnost střelby 17% (!!) - v celém zápase se nedostali ani přes 30%. Miami sice ještě ve 3.čtvrtině prohrávalo 47:48, ale pak předvedl šňůru 11:0 a zhruba 4 minuty před koncem 3.čtvrtiny O´Neal smečí zvyšoval na 58:48.

Po třech čtvrtinách byl stav už 70:55, když nápor korunoval v poslední sekundě této části hry trojkou Eddie Jones - ten v ní nastřílel celkem 14 ze svých 18 bodů. V poslední čtvrtině pak náskok domácích vyskočil až na 30 bodů.

Eddie Jones proměnil 6 z 9 střel z pole a zaznamenal 18 bodů, O´Neal přidal 15 bodů a 11 doskoků a Dwyane Wade 13 bodů - oba neodehráli ani celých 30 minut. Damon Jones přidal 15 bodů (3 trojky).

Za hosty nastřílel Vince Carter 20 bodů (ale proměnil jen 5 ze 14 střel), Nenad Krstič přidal 12 bodů, ale nikdo jiný se nedostal do dvouciferných čísel. Jason Kidd zaznamenal 7 bodů a 9 doskoků (3/10 z pole).
Střelci:
Heat - E.Jones 18, S.O´Neal 15 bodů a 11 doskoků, D.Jones 15, Wade 13, Haslem a S.Anderson 9
Nets - V.Carter 20, Krstič 12, Best 7, Kidd 7, C.Robinson 5
střelba: 47,8% - 29,7% (trojky: 6/18 - 1/11)

Charlotte (12/48) - L.A.Lakers (32/29) - 116:117
Bobcats podali výborný útočný výkon a vedli až o 12 bodů, ale v závěru prostě nestačili na Kobeho Bryanta. Ten jim nasázel 21 bodů za poslední čtvrtinu a navíc dokázal, že je v současné době hráčem, kterého by chtěl mít v poslední vteřině vyrovnaného zápasu každý trenér. Přesně 0,9 sekundy před koncem totiž trefil vítězný koš z těžké pozice z odskoku přes bránícího Boganse.

"Už jsem v jednom týmu s Kobem šestý rok," prohlásil po zápase dočasný kouč Lakers Frank Hamblen, "a tak už mě to přestalo překvapovat. Zažil jsem i podobného chlapíka v Chicagu...," dodal v narážce na Michaela Jordana.

Bryant nastřílel celkem 32 bodů a přidal i 9 asistencí - z pole proměnil 12 z 24 střel, včetně 4 trojek ze šesti pokusů. Za poslední čtvrtinu měl střelbu 8/12. Chucky Atkins přidal 26 bodů, když trefil 6 ze 14 trojek - právě trojky byly hlavní zbraní Lakers, kteří jich celkem proměnilo 14 (!) z 28 pokusů. Lakers poprvé v sezoně dokázali vyhrát dva zápasy za sebou na palubovkách soupeřů - ve čtvrtek totiž vyhráli v Dallasu.

Domácím nakonec nepomohla ani výborná úspěšnost střelby 54,2% (Lakers měli ještě o dvě desetiny procenta lepší), ani to, že za celý zápas ztratili pouhých 5 (!) míčů. Výborné výkony za Bobcats odvedli především Emeka Okafor (30 bodů a 11 doskoků, 13/22 z pole) a také rozehrávač Brevin Knight, který jako náhradník stihl za 33 minut 21 bodů a 17 asistencí, když přitom neztratil ani jediný míč.
Střelci:
Bobcats
- Okafor 30 bodů a 11 doskoků, Knight 21 bodů a 17 asistencí, Bogans 13, Ely a Carroll 12
Lakers - Bryant 32, Atkins 26, Mihm a J.Jones 15, C.Butler 14, Odom 9 bodů a 11 doskoků
střelba: 54% - 54% (trojky: 3/9 - 14/28)
trestné hody: 23/28 - 17/22
doskoky: 34 - 38
ztráty: 5 - 13
body z protiútoků: 10 - 13
23319 diváků

Atlanta (11/51) - Golden State (20/43) - 92:105
Warriors předvedli nevídanou trojkovou kanonádu, na kterou domácí nenašli odpověď a nedokázali tak navázat na své překvapivé vítězství v Torontu. Tým hostů nasázel Atlantě celkem 18 trojek (!!) a zůstal tak o jedinou trojku za rekordem historie NBA, který drží právě Hawks z roku 1996. Ti včera trefili jedinou trojku z 8 pokusů.

Warriors na svých 18 trojek spotřebovali celkem 33 pokusů (úspěšnost 55%), když zářil především Mike Dunleavy, autor 22 bodů - ten trefil 6 ze 7 trojkových pokusů. Jason Richardson nastřílel také 22 bodů (trojky 2/5), Baron Davis přidal 20 bodů (trojky 6/10) a Derek Fisher přispěl 15 body (trojky 3/6).

První čtvrtinu vyhráli hosté "jen" 28:26, ale v dalších dvou částech hry jasně kralovali - druhou a třetí čtvrtinu vyhráli v součtu 62:39 a vybudovali si až sedmadvacetibodový náskok, který domácí v závěru jen trochu zkorigovali.

Nejlepším střelcem Atlanty byl nováček Josh Childress z 18 body a 11 doskoky, Al Harrington nastřílel o bod méně. Za zmínku určitě stojí i osobní rekord 6 bloků nováčka a letošního vítěze soutěže ve smečování Joshe Smithe, který je stihl za 26 minut hry.
Střelci:
Hawks
- Childress 18 bodů a 11 doskoků, Harrington 17, Gugliotta 12
Warriors - Dunleavy a J.Richardson 22, B.Davis 20, Fisher 15, Murphy 9 bodů a 15 doskoků
střelba: 45% - 43% (trojky: 1/8 - 18/33!)

New Orleans (14/47) - Milwaukee (25/36) - 111:107
Domácí si po vyrovnané první půli vytvořili až čtrnáctibodový náskok, když vyhráli třetí čtvrtinu 33:21, a i když náskok neudrželi, v koncovce zachovali pevné nervy a uhájili těsnou výhru.

Hornets byli mnohem "kolektivnějším" týmem - jednak měli vyváženou ofenzívu, ve které celkem 8 hráčů nastřílelo mezi 9 a 17 body, jednak zaznamenali 30 asistencí na celkem 42 košů ze hry.

Hosté dobře stříleli, ale jejich obrana nebyla dostatečně agresívní - za celý zápas přímo nezískala ani jeden míč (!), takže poměr ztrát byl nakonec 17:7 ve prospěch domácích. Ti sice inkasovali 34 bodů za poslední čtvrtinu, ale do vedení hosty ani jednou nepustili.

Bucks snížili v poslední půlminutě dvakrát na rozdíl dvou bodů a 4 sekundy před koncem po trojce Michaela Redda dokonce na 107:108, ale domácí vždy dokázali zareagovat - za posledních 20 sekund proměnili 7 z 8 trestných hodů.

Nejlepšími střelci domácích byli se 17 body mladíci Dan Dickau a J.R.Smith, který za poslední tři sekundy proměnil 3 ze 4 trestných hodů. P.J.Brown přidal 16 bodů a 13 doskoků, Casey Jacobsen přidal 12 bodů, včetně 4 přesných šestek v posledních sekundách. Za hosty nastřílel nejvíce Michael Redd (29), ale trefil jen 9 z 24 střel. Maurice Williams přidal 19 bodů a 7 asistencí, Dan Gadzuric doskočil 16 míčů.
Střelci:
Hornets
- Dickau a J.R.Smith 17, P.J.Brown 16 bodů a 13 doskoků, Nailon 16, Jacobsen 12, Nachbar 11, Vroman 10, Andersen 9 bodů a 10 doskoků
Bucks - Redd 29, M.Williams 19, Goldwire 14, Mason 11, Gadzuric 10 bodů a 16 doskoků
střelba: 49% - 49% (trojky: 7/18 - 8/20)

San Antonio (47/15) - Denver (32/29) - 87:90
Dosud nejlepší tým ligy Spurs nastoupil opět bez dvou velkých opor Tima Duncana a Manu Ginobiliho - k výhře měl i tak velmi blízko, ale neodolal v závěru. Spurs vedli ještě 9 minut před koncem o 9 bodů, ale pak jejich ofenzíva dokonale "zamrzla" a Nuggets vyhráli koncovku 10:0!, což pro ně znamená už osmou výhru v řadě.

Tři a půl minuty před koncem byl stav ještě 87:80 pro domácí, ale od té chvíle Spurs nedali ani bod - hosté postupně snižovali, a i když trochu "zápolili" s úspěšností trestných hodů, dokázali skóre otočit.

Minutu a čtvrt před koncem už Andre Miller jednou šestkou ze dvou pokusů vyrovnával na 87:87, další klíčový trestný hod přidal 30 sekund před koncem Eduardo Najera (88:87).  Carmelo Anthony pak 17 sekund před koncem nezaváhal a výhru jistil dvěma přesnými pokusy.

Anthony sice proti vyhlášené obraně domácího Bruce Bowena proměnil jen 4 ze 17 střel ze hry, ale trefil 12 ze 13 trestných hodů a celkem nasbíral 21 bodů, ještě o dva body více přidal Kenyon Martin (9/15 z pole). Domácí oporou byl opět Tony Parker, který trefil 10 z 19 střel a zaznamenal celkem 25 bodů, Tony Massenburg se blýskl 16 body a 8 doskoky.

Domácí velmi dobře doskakovali a předčili Nuggets i ve střelbě z pole, ale ztratili celkem 17 míčů (hosté jen 9) a navíc z trestných hodů vytěžili o 10 bodů méně než soupeř. Spurs i přes dvě porážky za sebou zůstávají v čele ligy, stejnou bilanci jako oni má ale i Phoenix. Denver má na devátém místě Západní konference stejnou bilanci jako osmí Lakers.
Střelci:
Spurs
- T.Parker 25, Massenburg 16, D.Brown 15, B.Barry 9
Nuggets - K.Martin 23, Anthony 21, A.Miller 14, Camby a Boykins 8
střelba: 42% - 39% (trojky: 5/12 - 4/10)

Portland (23/37) - Memphis (35/27) - 80:66
Favorizovanému Memphisu utkání vůbec nevyšlo, když se na něm možná projevila v závěru únava z těžkého programu - Grizzlies hráli od pondělí čtyři těžké zápasy na palubovkách soupeřů. Úvod ještě kolaps hostů zdaleka nenaznačoval - v první čtvrtině dokonce jejich skvělá obrana povolila Portlandu jen 11 bodů - ale pak přišel velký obrat.

"Myslím, že jsme se dnes sami střelili v úvodu do nohy," prohlásil kouč Memphisu Mike Fratello. "Mohli jsme ještě zvýšit vedení, ale ztráceli jsme příliš míčů a dovolili jim vrátit se do zápasu..." Druhou čtvrtinu domácí vyhráli díky velmi dobrému výkonu náhradníků 29:18, když zářil především Richie Frahm, který v ní nastřílel 9 ze svých 14 bodů (maximum sezony), a také Theo Ratliff, který ničil Grizzlies svými 5 bloky v obraně.

V poločase byl stav 40:35 pro Portland, ale Memphis šel ještě jednou do vedení - po třech minutách třetí čtvrtiny vedl o tři body 45:42, ale pak hosté úplně "odešli." Portland vyhrál přelom třetí a čtvrté čtvrtiny 24:3 (!!) a hosté se zmohli na pouhých 31 bodů za druhou půli - celkových 66 bodů je nejméně, co za celou sezonu nastříleli v jednom zápase.

Střeleckou hvězdou domácích byl Shareef Abdur-Rahim, který zaznamenal 25 bodů a 10 doskoků, když celkem 21 bodů nastřílel ve druhé půli. Za hosty se dalším double-doublem blýskl Lorenzen Wright (21 bodů a 12 doskoků, 9/14 z pole), ale nikdo jiný se nedostal přes 50% střelby a celková úspěšnost hostů z pole byla jen 36,5%.

Memphis nastoupil znovu bez zraněných Gasola, Swifta i Wellse a navíc se mu brzy zranil i rozehrávač Jason Williams, který špatně došlápl na nohu domácího nováčka Telfaira a podvrtnul si kotník. Domácí však byli také velmi oslabeni, když jim stále chybějí Randolph, Van Exel, Patterson i Derek Anderson, k nimž na marodku před zápasem přibyl i Damon Stoudamire.