NBA: Den plný překvapení

• 24
New York - Basketbalová NBA zažila den plný senzací - obhájci titulu nestačili doma na zlepšující se Chicago a prohráli 82:89. Atlanta překvapivě 113 body rozstřílela Dallas, první výhru na palubovce soupeře slaví nováček NBA Charlotte, který pokořil Houston. Boston Celtics Jiřího Welsche porazil New York 114:109, ale českému reprezentantovi se nedařilo.

Boston (12/13) - New York (13/13) - 114:109
V souboji prvních dvou týmu Atlantické divize Boston bez zraněného LaFrentze špatně začal a v první čtvrtině prohrával velmi rychle o 14 bodů, ale vzpamatoval se včas, postupně začal snižovat a před koncem třetí čtvrtiny šňůrou 8:0 konečně srovnal skóre na 74:74. Hosté šli ještě jednou do pětibodového vedení, ale začátek poslední čtvrtiny Celtics vyhráli 18:3 a bylo rozhodnuto.

K jedenácté výhře Bostonu z posledních 14 vzájemných zápasů přispěl nejvíce Mark Blount (22 bodů, 10/16 z pole), Paul Pierce přidal 21 bodů (8/14 z pole), ale přes 10 bodů se dostalo celkem 7 hráčů a ještě navíc si náhradník Kendrick Perkins vylepšil osobní rekord na 13 doskoků. Bohužel se nedařilo Jířímu Welschovi, který sice nastoupil v základní pětce, ale odehrál jen 15 minut, neproměnil ani jednu střelu ze tří a zaznamenal 1 bod z trestného hodu.

Dařilo se domácí lavičce náhradníků - ta přestřílela své rivaly 41:17 - a celý tým Celtics si udržel úspěšnost střelby přes 50%. Za hosty nejlépe střílel Jamal Crawford (25 bodů, 5 trojek), Nazr Mohammed přidal 22 bodů a 18 doskoků a celá základní pětka nastřílela minimálně 12 bodů, ale na výhru to nestačilo. Stephon Marbury trefil jen 5 ze 17 střel z pole.
Střelci:
Celtics
- Blount 22, Pierce 21, Payton 17, R.Davis 14, A.Jefferson 12, Banks 11, McCarty 10...Welsch 1 (Perkins 4 body a 13 doskoků)
Knicks - J.Crawford 25, Mohammed 22 bodů a 18 doskoků, T.Thomas 19, K.Thomas 14, Marbury 12 bodů a 10 asistencí
střelba: 51% - 46% (trojky: 5/14 - 8/18)

Toronto (10/18) - Utah (11/16) - 98:86
Raptors vylepšil svou bilanci na 2/2 od odchodu Vince Cartera - úvod jim patřil zcela jasně, v poločase vedli o 13 bodů, ale po nezvládnuté koncovce 3.čtvrtiny, kdy kraloval na hřišti hostující Carlos Boozer, se začínalo téměř znovu. V poslední části hry však zazářil Donnyel Marshall, který v ní nastřílel 12 ze svých 22 bodů. Chris Bosh přidal 18 bodů a Jalen Rose přidal 12, ale spokojené po zápase vůbec nevypadal.

Rose, o jehož možném odchodu se mluví už delší dobu, totiž vypadl ze základní pětky, a i když nakonec odehrál 20 minut, proměnil 4 z prvních 5 střel a podal výborný výkon, jeho slova po zápase byla jasná: "Mám pocit, jako by mi ukázali dveře..." V základní pětce nastoupila nová posila Eric Williams - podal velmi dobrý výkon a zaznamenal 11 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí.

Hosté svou pětizápasovou šňůru na východě ukončili s bilancí 1/4 a bez Andreje Kirilenka dál klesají ke dnu. Nepomohlo jim ani 29 bodů a 10 doskoků výborně hrajícího Carlose Boozera. "Vypadali jsme, jako bychom ani nebyli naživu," poznamenal na adresu svých hráčů kouč Jerry Sloan. Jazzmani 5 minut před koncem snížili na rozdíl 4 bodů a o chvíli později to bylo ještě jen o 6, ale vítr z plachet jim vzaly trojky Marshalla a Morrise Petersona.
Střelci:
Raptors
- Marshall 22, Bosh 18, J.Rose 12, E.Williams 11, Alston 9 bodů a 14 asistencí
Jazz - Boozer 29 bodů a 10 doskoků, Harpring 14, Okur 11 bodů a 15 doskoků, Arroyo 10
střelba: 47% - 44% (trojky: 9/20 - 2/10)

Orlando (15/10) - San Antonio (20/6) - 93:87
Orlando potvrdilo svou letošní výbornou výkonnost (a to především v domácím prostředí) a pod taktovkou Steva Francise si vyšláplo na favorita, kterému přerušilo vítěznou šňůru 4 zápasů v řadě. Francis zaznamenal 29 bodů, 7 doskoků a 6 asistencí, ve výborné pohodě byl i náhradník Hedo Turkoglu, který přidal 16 bodů (trojky 2/2).

Francis nastřílel 7 bodů během klíčového úseku hry v závěru, který domácí vyhráli 14:4 a dvě minuty před koncem zvýšili svůj těsný náskok na 12 bodů. Grant Hill přidal 13 bodů, Tony Battie výborně bránil v koncovce Tima Duncana a Magic porazili San Antonio poprvé po sedmi porážkách v řadě.

Duncan nastřílel 24 bodů (z pole 11/22, ale šestky jen 2/6), ale za posledních 6 minut hry nedal ani bod. Tony Parker zaznamenal 18 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí, Manu Ginobili 14 bodů a 9 doskoků. Hosté velmi dobře útočně doskakovali, ale jejich úspěšnost střelby nakonec klesla pod 40% a doslova vyhořeli při trestných hodech, kterých proměnili jen polovinu z 26 pokusů.
Střelci:
Magic
- Francis 29, Turkoglu 16, Hill 13, Mobley 11, Battie 9 bodů a 10 doskoků
Spurs - Duncan 24, T.Parker 18, Ginobili 14, Bowen 10 (Nestěrovič 11 doskoků)

Indiana (12/12) - Philadelphia (11/14) - 90:102
Allen Iverson tentokrát po svých dvou "padesátibodových" výkonech přidal rovných 40 bodů (12/23 z pole, 14/16 trestné hody) a dovedl Sixers k výhře na palubovce oslabené Indiany. Pacers vedli až o 11 bodů, ale v závěru nestačili, poslední čtvrtinu prohráli 19:36 a samotnou koncovku zápasu dokonce 2:19!, když Jamaal Tinsley během ní inkasoval 2 technické chyby.

Domácím nepomohlo ani 30 bodů (10/15 z pole) veterána Reggieho Millera a 18 bodů a 12 doskoků Jeffa Fostera. Pacers se před zápasem dozvěděli, že by k sobotnímu duelu proti Detroitu už mohli mít k dispozici Jermainea O´Neala, kterému byl snížen trest - ovšem jen v případě, že rozhodnutí potvrdí dnes soud. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Iverson jen těsně "propásl" možnost se stát teprve třetím hráčem historie, který třikrát za sebou nastřílel 50 bodů a více. I tak má ale za poslední 3 utkání na kontě v součtu 145 bodů, čímž překonal své dosavadní maximum 134 bodů z roku 1997.

V úvodu zápasu to vypadalo, že by mohl padesátku znovu překonat, když nastřílel 14 bodů za 1.čtvrtinu a celkem 23 za první poločas (žádný z hostujících hráčů v té době neměl na kontě více než 4 body!). V závěru se ale k němu přidal především Mark Jackson, který nastřílel 14 bodů za druhou půli.
Střelci:
Pacers
- R.Miller 30, Foster 18 bodů a 12 doskoků, Tinsley 17, Croshere a F.Jones 10
76ers - Iverson 40, M.Jackson 18, Iguodala a Williamson 8
střelba: 46% - 46% (Trojky: 4/19 - 5/12)
trestné hody: 14/21 - 25/28
doskoky: 37 - 39
ztráty: 21 - 15
body z protiútoků: 6 - 12
15412 diváků

New Jersey (9/16) - Cleveland (15/11) - 92:90
New Jersey vidělo skvělý souboj mezi domácím Richardem Jeffersonem a hostujícím LeBron Jamesem, který vyvrcholil velmi dramatickou koncovkou. Jefferson podal skvělý výkon, proměnil 12 z 20 střel z pole a 16 ze 17 trestných hodů a jeho celkových 42 bodů je osobním rekordem v NBA. Navíc přidal i 7 asistencí a 6 doskoků.

Jamesovi jen o chloupek unikl triple-double, když nasbíral 23 bodů, 9 doskoků a 9 asistencí, ale závěr mu nevyšel - v posledních dvou minutách mu byly dvakrát překvapivě odpískány kroky a v posledních sekundách měl za stavu 90:90 na ruce vítěznou střelu přes Richarda Jeffersona, která mu ale neuvěřitelně vypadla z koše. Domácí doskočili, vzali si oddechový čas a 1,5 sekundy před koncem vyhazovali z autu od půlicí čáry.

Hostující obrana nedokázala zareagovat na odclonění Jeffersona, ten se ocitl překvapivě úplně sám pod košem a 0,8 sekundy před koncem zakončil rovnou ze vzduchu akci alley-oop. To ještě ale nebyl konec, protože hosté po dalším oddechovém čase ještě vyhodili míč na bývalého hráče Nets Luciouse Harrise, který stihl vystřelit potenciálně vítěznou trojku - ta se ale odrazila jen od obroučky.

Domácí hráli bez stále zraněného Vince Cartera, velmi dobrý výkon podal kromě Jeffersona i Rodney Buford (22 bodů a 7 doskoků), Jason Colins přidal 10 bodů a Nenad Krstič 8 bodů a 8 doskoků. Jasonu Kiddovi se tentokrát nedařila střelba (1/9 z pole) a za 31 minut přispěl 2 body a 6 asistencemi. Za hosty nastřílel 17 bodů Jeff McInnis, ale trefil jen 5 ze 17 střel. Celková úspěšnost střelby hostů byla jen 38%.

Atlanta (5/20) - Dallas (17/10) - 113:100
Domácí šli do zápasu se šňůrou pěti porážek v řadě a jako druhý nejhorší tým celé ligy - Dallas naopak v minulém utkání deklasoval New York na jeho palubovce, ale papírové předpoklady vzaly zcela za své. Obrana Mavericks totálně selhala a Hawks získali senzační výhru, když překonali svůj obvyklý střelecký průměr o plných 25 bodů.

Proti svému bývalému týmu se vytáhl - jak už to tak bývá - Antoine Walker, který nastřílel 15 bodů už za první čtvrtinu, kterou domácí vyhráli 28:22. Walker celkem zaznamenal 25 bodů a 10 doskoků, double-double přidal i Al Harrington a celkem 6 hráčů domácích nastřílelo 12 bodů a více, včetně už dvaačtyřicetiletého veterán Kevina Willise. Zářili také mladíci Josh Smith a Josh Childress, kteří dohromady nastříleli 30 bodů.

Dallas (stále bez Jerryho Stackhouse) nastřílel 100 bodů, když celá trojice Dirk Nowitzki, Jaskon Terry a Josh Howard nastřílela shodně po 23 bodech, ale problémem byla jednoznačně obrana - ta povolila domácím 53,5% střelby z pole a ještě navíc 17 útočných doskoků. Dallas velmi často chyboval (24 ztrát!) a domácí ho trestali rychlými protiútoky.
Střelci:
Hawks
- A.Walker 25 bodů a 10 doskoků, A.Harrington 17 bodů a 10 doskoků, Childress 16, J.Smith a Delk 14, Willis 12
Mavericks - Terry, Nowitzki a J.Howard 23, Finley a M.Daniels 10
střelba: 54% - 44% (trojky: 3/14 - 9/24)

Detroit (12/12) - Chicago (9/15) - 82:89
Další senzace - Chicago potvrdilo svou stoupající formu z posledních dnů a protáhlo svou vítěznou šňůru už na 5 zápasů v řadě. Domácí Chauncey Billups nastřílel 32 bodů (4 trojky, 10/10 šestky a 7 asistencí), ale všichni jeho spoluhráči s výjimkou Bena Wallace zcela selhali při střelbě.

Wallace i přes zraněný kotník zaznamenal 12 bodů, 15 doskoků a 6 bloků, ale celý tým Pistons bez něho a Billupse měl úspěšnost střelby pouhých 28%. Navíc celá domácí lavička náhradníků zaznamenal jen 8 bodů a 8 doskoků, zatímco hostující 53 bodů a 19 doskoků!

Nováček Ben Gordon nastřílel 19 bodů (trojky 2/2), ale byl jen jedním ze 6 hráčů, kteří překonali hranici 10 bodů (z toho 3 náhradníci). Utkání se rozhodlo zhruba 5 minut před koncem, kdy šňůra 6:0 dala hostům sedmibodové vedení, které si už pohlídali. Detroitu nepomohlo ani 22 útočných doskoků.
Střelci:
Pistons
- Billups 32, B.Wallace 12 bodů a 15 doskoků, R.Hamiton a R.Wallace 12
Bulls - Gordon 19, Nocioni 18, Chandler 13 bodů a 11 doskoků, E.Curry 12, Hinrich a Deng 10
střelba: 36% - 47% (trojky: 5/15 - 6/16)

Milwaukee (6/16) - Portland (13/12) - 95:104
Nick Van Exel trefil 6 trojek (letošní maximum), nastřílel celkem 26 bodů a spolu se Zachem Randolphem (22 bodů a 11 doskoků) dovedl hosty k výhře. Portland vedl až dvacetibodovým rozdílem, ale domácí zabojovali a podařilo se jim koncovku trochu zdramatizovat - Van Exel ale trefil v posledních 2 minutách a 25 sekundách dvě trojky a rozhodl.

Portland zakončil svou šestizápasovou šňůru venku s bilancí 3/3, zatímco Milwaukee se nadále trápí a po úvodní bilanci 3/1 prohrálo 15 z následujících 18 zápasů, z nichž naprostou většinu stejně jako včera jen jednociferným rozdílem.

Domácí Mike James si vylepšil letošní maximum na 22 bodů, nedařilo se Michaelu Reddovi, který trefil jen 2 z 10 střel a za 35 minut zaznamenal pouhé 4 body. Bucks stále chybí zranění Ketih Van Horn, T.J.Ford a Toni Kukoč.
Střelci:
Bucks
- M.James 22, Mason 16, J.Smith 14, Gadzuric a Gill 12
Trail Blazers - Van Exel 26, Randolph 22 bodů a 11 doskoků, D.Anderson a Miles 14, Ratliff 9 bodů a 10 doskoků
střelba: 47% - 51% (trojky: 2/8 - 12/22)

Houston (12/14) - Charlotte (7/15) - 87:90
Další velká senzace včerejšího dne - Houston potvrdil, že jeho letošní výkony jsou zatím velkou "loterií" a nováček NBA Charlotte Bobcats získal historicky první vítězství na palubovce soupeřů. Výrazně k němu přispěl nováček Emeka Okafor, který počtrnácté za sebou (!) zaznamenal double-double a vyrovnal druhou nejdelší nováčkovskou šňůru v historii Shaquillea O´Neala.

Okafor zaznamenal 21 bodů a 11 doskoků a navíc předvedl v závěru klíčový zákrok k obraně, když přinutil Tracyho McGradyho k nepřesné přihrávce, kterou nedokázal pivot Yao Ming zachytit. Bobcats měli dosud na palubovkách soupeřů bilanci 0/10 a Houston porazili už podruhé - v sobotu na svém domácím hřišti zvítězili 101:100.

Hlavním problémem domácích bylo bídné procento střelby z pole (38,8), navíc ztratili 20 míčů a útočným doskakováním se všechno dohnat nedalo. McGrady zaznamenal 25 bodů, 9 doskoků, 6 asistencí a 5 získaných míčů, ale proměnil jen 4 z 12 dvojkových pokusů (trojky 2/5). Yao Ming nasbíral 20 bodů a 14 doskoků, ale ztratil 10 (!) míčů.
Střelci:
Rockets
- McGrady 25, Yao 20 bodů a 14 doskoků, Sura 17, J.Jackson 15
Bobcats - Okafor 21 bodů a 11 doskoků, Kapono 16, Brezec a Hart 14, Knight 9 bodů a 13 asistencí
střelba: 39% - 44% (trojky: 7/22 - 5/10)

Golden State (8/18) - Memphis (12/16) - 109:99
Memphis potvrdil své letošní trápení a už poněkolikáté promrhal nadějný náskok - tentokrát vedl v Oaklandu už o 15 bodů, ale druhou půli vůbec nezvládl a inkasoval za ní 35 bodů. Koncovku třetí čtvrtiny domácí vyhráli 22:7 a devíti body se na tom podílel Jason Richardson (celkem 24 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí).

Warriors přerušili šňůru 4 porážek, když si vylepšili své letošní maximum na 11 přesných trojek (z 21 pokusů). Ty se naopak vůbec nedařily hostům a bilance 3/16 znamená jen 19% úspěšnosti. Právě dvě trojky domácích (Troye Murphyho a Speedyho Claxtona) definitivně rozhodly o výsledku, protože v polovině 4.čtvrtiny znamenaly desetibodové vedení domácích.

Claxton zaznamenal 22 bodů a 8 asistencí (13 bodů v poslední čtvrtině), Murphy přidal 19 bodů a 13 doskoků a veterán Cliff Robinson, o něhož má zájem New Jersey, přidal 15 bodů. Za hosty nastřílel 22 bodů James Posey, 19 přidal Pau Gasol a celkem 13 bodů a 11 asistencí Jason Williams. Grizzlies velmi dobře stříleli z dvojek, ale doplatili na bídné trojky a na 21 ztracených míčů.
Střelci:
Warriors
- J.Richardson 24, Claxton 22, Murphy 19 bodů a 13 doskoků, C.Robinson 15, Pietrus 12
Grizzlies - Posey 22, Gasol 19, Swift 18, J.Williams 13 bodů a 11 asistencí
střelba: 46% - 50% (trojky: 11/21 - 3/16)

Seattle (19/5) - Denver (13/13) - 98:83
Seattle potvrdil roli favorita a o své výhře rozhodl už v první půli - po drtivé šňůře 18:3 získal ve druhé čtvrtině náskok 18 bodů a utkání s přehledem dovedl do vítězného konce. Rashard Lewis nastřílel 21 bodů, Ray Allen i přes nachlazení přidal 20 a Vladimír Radmanovič nasbíral 19 bodů a 9 doskoků. Do formy se po zranění dostává i Ronald Murray, který nastřílel 15 bodů.

Denveru chybí zraněný Carmelo Anthony a úplně v pořádku ještě není ani nemocný Marcus Camby. Hosté zaostali především v doskakování a solidní střelba Andreho Millera (20 bodů a 7 asistencí, 8/11 z pole) a Kenyona Martina (18 bodů a 7 doskoků, 8/12 z pole) nemohla stačit.
Střelci:
Supersonics
- Lewis 21, R.Allen 20, Radmanovič 19, R.Murray 15, Evans 6 bodů a 12 doskoků
Nuggets - A.Miller 20, K.Martin 18, R.White 17
střelba: 44% - 45% (trojky: 7/21 - 3/11)
trestné hody: 17/22 - 14/21
doskoky: 48 - 35
ztráty: 15 - 19
body z protiútoků: 10 - 8
17072 diváků

L.A.Lakers (14/11) - New Orleans (2/23) - 101:89
Kobemu Bryantovi se podruhé za sebou nedařilo střelecky, ale proti nejslabšímu týmu ligy lakers přece jen po dvou porážkách vyhráli. Bryant v pondělí proti Memphisu trefil pouze 2 ze 16 střel, tentokrát začala podobně, ale v závěru se přece jen "rozehřál" a nasázel hostům 17 bodů za poslední čtvrtinu.

Celkově ale Bryant trefil jen 9 z 26 střel (35%), přidal 10 z 15 trestných hodů a zaznamenal 29 bodů. Hodně střelecky aktivní byl tentokrát rozehrávač Chucky Atkins, který trefil 6 trojek z 15 pokusů a nasbíral dokonce 30 bodů.

Oba týmy celkově střílely s velmi bídnou úspěšností, ale ve prospěch domácích rozhodlo především skvělé doskakování - Chris Mihm doskočil 21 míčů (!), celý tým Lakers dokonce 65! Domácí navíc vytěžili z trestných hodů 30 bodů, zatímco hosté pouhých 7.

Nejlepším střelcem Hornets byl David Wesley z 20 body, hostům nepomohl ani návrat rozehrávače Barona Davise, který nastoupil poprvé od 12.listopadu - podal výborný výkon a za 17 odehraných minut stihl nastřílet 17 bodů (5 trojek) a přidat 5 asistencí a 3 zisky.