Kyrie Irving z Bostonu se vzpamatovává z úderu pod ochrannou masku.

Kyrie Irving z Bostonu se vzpamatovává z úderu pod ochrannou masku. | foto: AP

Boston padl s Detroitem, blíží se mu i Cleveland. Golden State zaváhalo

• 9
Detroitští basketbalisté zvládli lépe závěr zápasu NBA na palubovce Bostonu a hit Východní konference získali 118:108. Na Cleveland si nepřišla ani Philadelphia a doma mu podlehla 91:113. Cavaliers aktuálně mají nejdelší vítěznou sérii v soutěži, čítá osm zápasů.

Boston počtvrté v sezoně celkem a teprve podruhé na domácí palubovce, když v souboji odvěkých rivalů podlehli Detroitu. Hlavní hvězdou večera byl hostující pivot Andre Drummond, kterému se v TD Garden daří. V první čtvrtině doskočil 10 míčů a v poslední šestiminutovce, kdy se rozhodovalo o vítězi, nastřílel 11 bodů. Celkem zaznamenal 26 bodů, 22 doskoků, šest asistencí či čtyři zisky.

„Tuhle výhru si budou pamatovat. Přijeli jsme na palubovku aktuálně nejlepšího týmu v lize, porazili jsme ho a hlavně jsme tu dokázali dát hodně bodů,“ těšilo Drummonda. „Andre byl dnes večer neuvěřitelný, hrál výjimečný zápas,“ pochválil svého spoluhráče rozehrávač Ish Smith.

Nejlepším střelcem Detroitu byl Tobias Harris, autor 31 bodů. Avery Bradley, který strávil úvodních sedm let kariéry v NBA právě v Bostonu, se dočkal před utkáním ovací ve stoje a zápas zakončil s 13 body. Reggie Jackson přidal 20 bodů a sedm asistencí.

Domácí táhl náhradní rozehrávač Marcus Smart, který zaznamenal 23 bodů, když trefil šest z devíti tříbodových pokusů. Obvyklý tahoun Kyrie Irving měl 18 bodů a devět asistencí, ale šest ztrát. „Snažili se nenechat Irvinga hrát s míčem a vyšlo jim to,“ přiznal kouč Brad Stevens. „Měli jsme šance vyhrát, ale udělali jsme až moc chyb,“ mrzelo pivota Ala Horforda.

Sestřih ze zápasu Boston - Detroit:

Nečekala se domácí porážka Golden State v derby se Sacramentem. O výsledku 110:106 pro Kings rozhodl srbský nováček Bogdan Bogdanovič posledními čtyřmi body utkání (celkem dal 12 bodů). Hosté otáčeli z 102:106 osmi body za sebou, ve finálních třech minutách nedovolili domácím skórovat. V Oaklandu se radují po devíti porážkách.

Nejlepším střelcem Kings byl pivot Willie Cauley-Stein s 19 body, osmi doskoky a šesti asistencemi, George Hill se dostal na 16 bodů. Warriors vedl 21bodový Klay Thompson, Patrick McCaw ho podpořil 16 body a sedmi asistencemi; tým hrál bez lehce zraněných Stephena Curryho a Kevina Duranta.

Bojan Bogdanovič rozhodl zápas s Golden State:

San Antonio slaví výhru 115:108 v derby nad Dallasem i návrat veterána Tonyho Parkera do NBA po operaci a několikaměsíční absenci. Už pětatřicetiletý rozehrávač zvládl šest bodů a čtyři asistence za 14 minut. K úspěchu velel LaMarcus Aldridge s 33 body a 10 doskoky, Pau Gasol si sezonní maximum zlepšil na 25 bodů. Wesley Matthews a Dennis Smith Jr. byli nejlepšími střelci Mavericks, když zaznamenali po 19 bodech.

Houston si hladce poradil s Brooklynem 117:103, když mu James Harden pomohl 37 body, 10 doskoky a osmi asistencemi. Rockets rozhodli o svém 16. vítězství v sezoně už v první čtvrtině. V ní dal James Harden 20 bodů, aniž by minul (sám v jednu chvíli přestřílel Nets 20:17), úvodní dvanáctiminutovku se spoluhráči ovládl poměrem 43:26.

Celkem Harden proměnil osm trojek ze 13 střel. Chris Paul pomohl k výhře 14 asistencemi, Clint Capela 20 body. Houston vládne Západní konferenci s bilanci 16-4 a tlačí se i na Boston (18-4). Nets vedl náhradník Isaiah Whitehead s 24 body.

Fizdale končí

Memphis Grizzlies už nevede David Fizdale, ale jeho dosavadní trenérský asistent J. B. Bickerstaff. Ke změně vedlo osm proher v řadě. Grizzlies přitom vstoupili do sezony bilancí 5-1 a vévodili NBA.

Další derby zápas pondělního programu mezi oběma týmy z Los Angeles získali Clippers nad Lakers 120:115. Lou Williams, který se posunul do základní pětky Clippers, k tomu pomohl 42 body a proti loňským spoluhráčům byl nejlepším střelcem dne.

Blake Griffin přidal 26 bodů, 11 doskoků a šest asistencí, ale v závěru si poranil koleno a podle kouče Doca Riverse to vypadá na vážné zranění.

Clippers už přišli do konce sezony o Patricka Beverleyho, zranění jsou teď i Danilo Gallinari a Miloš Teodosič.

Lakers nestačilo 29 bodů v podání Kentaviouse Caldwella-Popea; ten se po letním stěhování z Detroitu dostává do formy, 20bodovou hranici překonal potřetí za sebou. Brandon Ingram i Jordan Clarkson sekundovali se 17 body.

Lou Williams proti LA Lakers:

Cleveland dovedl k dalšímu triumfu LeBron James, který proti Philadelphii k 30 bodům přidal 14 doskoků a šest asistencí. Dwyane Wade coby náhradník zaznamenal 15 bodů. Jeff Green připojil 14 bodů a 10 doskoků. Cavaliers trefili 15 trojek.

Poraženým nebylo nic platných 30 bodů a 11 doskoků pivotmana Joela Embiida. Ben Simmons si proti svému mentorovi Jamesovi zapsal jen 10 bodů a osm doskoků a v poslední čtvrtině si poranil kotník.

Indiana přestřílela Orlando 121:109, když k tomu Victor Oladipo zavelel 26 body (proměnil 11 ze 14 střel), Bojan Bogdanovič dodal 22 bodů, Domantas Sabonis 19 bodů plus osm asistencí a Myles Turner s Lancem Stephensonem zapsali po 18 bodech.

Magic po nadějném vstupu do sezony podlehli podeváté za sebou. Jonathon Simmons další nezdar neodvrátil 21 body, Nikola Vučevič zvládl 16 bodů a 12 doskoků.

Portland na palubovce New Yorku uspěl 103:91; v průběhu čtvrté čtvrtiny vedl až o 26 bodů a přestože domácí stáhli na osmibodový odstup, triumf si pohlídal. Velel Damian Lillard s 32 body. Pat Connaughton překvapil 17 body. Knicks nestačil návrat Kristapse Porzingise a jeho 22 bodů, Tim Hardaway Jr. zapsal 18 bodů.