Španělka Amaya Valdemorová patří k hvězdám evropského šampionátu, vpravo trenér Evaristo Perez.

Španělka Amaya Valdemorová patří k hvězdám evropského šampionátu, vpravo trenér Evaristo Perez. | foto: Reuters

Na české basketbalistky čeká medailový favorit, derby a rvavé mládí

  • 0
Omlazený tým českých basketbalistek čekají v základní skupině mistrovství Evropy v Lotyšsku tři soupeři. V neděli se obhájkyně pátého místa utkají se Španělkami, pondělí je věnováno souboji se Slovenkami a v úterý sehrají zápas s Ukrajinkami. Přečtěte si vizitky všech tří reprezentací.

Španělsko

Z posledních čtyř šampionátů přivezly Španělky čtyři medaile. Na rozdíl od Češek navíc zůstal tým Evarista Pereze pospolu.

Oproti loňskému olympijskému turnaji v Pekingu prošel celek pouze dvěma změnami: rozehrávačka Silvia Domínguezová nahradila Nurii Martinezovou a křídelnice Anna Cruzová vystřídala Marii Revueltovou.

Španělský celek vsází na souhru ligových mistryň z Ros casares Valencie. Všechny čtyři nominované hráčky patří mezi tahounky. Střelkyně Amaya Valdemorová míří na své osmé evropské mistrovství. Na tom posledním byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje - přestože její tým ve finále podlehl Rusku.

České vyhlídky před mistrovstvím

Vysoké křídlo Anna Montaňanová dominuje svými kily pod košem, z rozehrávačského postu tým dirigují Elisa Aguilarová A Laia Palauová. K vůdkyním patří i křídelnice Isabela Sánchezová ze Salamanky. Roste úloha devatenáctileté Alby Torrensové z Celty Vigo.

Všech dvanáct basketbalistek ze španělské reprezentace hraje domácí nejvyšší soutěž. Kvarteto už oslavilo třicetiny, tři hráčky se naopak narodily teprve v roce 1989.

Se Španělkami se český národní celek utkal také loni na olympijských hrách, podlehl mu 74:55 a po české omlazovací kúře je soupeř jasným favoritem.

Rozehrávačky: Elisa Aguilarová, Laia Palauová (obě Valencie), Silvia Domínguezová (Salamanca).

Křídla: Isabel Sánchezová (Salamanca), Anna Cruzová (Olesa), Amaya Valdemorová, Anna Montaňanová (obě Valencie), Alba Torrensová (Vigo), Tamara Abaldeová (Rivas).

Pivotky: Cindy Limová, Maria Lucila Pascuová (obě León), Laura Nichollsová (Vigo).

Slovensko

Slovensko, to je především sehranost a zkušenost. Hned osmička ze současného týmu pomáhala v bojích o šampionát. Vévodí jí euroligová hvězda Zuzana Žirková, která i přes zdravotní potíže letos znovu patřila k tahounkám Gambrinusu Brno.

Hned čtveřice slovenských hráček patří do kádru euroligového Maxima Broker Košice. Americká trenérka Dana "Pokey" Chatmanová poskládala tým ze šesti hráček z domácí nejvyšší soutěže a šesti legionářek.

Basketbalové ME na SME.SK

Pro Slovenky je šampionát v Lotyšsku návratem mezi elitu po šesti letech. Neschází mezi nimi ani jednatřicetiletá Martina Gyurcsi-Luptáková, která oblékne reprezentační dres poprvé od roku 2001.

S dvacetiletou pivotkou Reginou Palušnou se dobře zná Jana Veselá; obě hrají za španělského mistra Ros Casares Valencie. Velký talent slovenského basketbalu se vrací po vážném zranění kolene a dlouhodobé rekonvalescenci.

Rozehrávačky: Bronislava Borovičková (Györ, Maďarsko), Jana Čarnoká, Ivana Jalčová (obě Košice), Zuzana Žirková (Gambrinus Brno, Česko).

Křídla: Katarína Hricková (Košice), Lucia Kupčíková (Ružomberok), Lucia Lásková (Roche Vendee, Francie), Katarina Tetemondová (Poprad), Martina Gyurcsi-Luptáková (Challes-Les-Euax, Francie).

Pivotky: Romana Vyňuchalová (Vídeň, Rakousko), Anna Jurčenková (Košice), Regina Palušná (Valencie, Španělsko).

Ukrajina

Ukrajinský trenér Volodimir Brjuchovesckij vsadil na mládí. Ústřední hvězdou týmu je třiadvacetiletá křídelnice Olexandra Gorbunovová, která uplynulou sezonu strávila v CSKA Moskva a po šampionátu zamíří do týmu euroligového finalisty ze španělské Salamanky.

Velká očekávání vzbuzuje dvaadvacetiletá pivotka Valerija Běrežinská by - nebýt šampionátu - usilovala o WNBA v dresu San Antonia Silver Stars. Její příjezd do Lotyšska však provázely potíže s vízy.

Už mezi zkušené basketbalistky patří rozehrávačka Inna Kočubejová, jedna ze čtyř zástupkyň domácí soutěže. Zbývající hráčky sbírají zkušenosti v evropských ligách, od maďarské a slovenské až po belgickou či izraelskou.

Pouze Gorbunovová zasáhla do minulého ročníku Euroligy. Teprve osmnáctiletá křídelnice Malašenková si vyzkoušela nejlepší soutěž starého kontinentu v roce 2008. V dresu Namuru se představila také v Brně. Znají ji i fanoušci Trutnova, který se s belgickým celkem loni utkal v EuroCupu.

Rozehrávačky: Inna Kočubejová, Jevgenija Šarovková (obě Kyjev), Irina Birjuková (Záporoží), Oľga Dubrovinová (Szeged, Maďarsko), Tetjana Ščipakinová (Arvi, Litva).

Křídla: Olexandra Gorbunovová (CSKA Moskva, Rusko), Olha Krasnikovová (Kyjev), Olesia Malašenková (Namur, Belgie), Olena Ogorodnikovová (Ramla, Izrael).

Pivotky: Valerija Běrežinská (Reims, Francie), Ljubov Aljoškinová (Ružomberok, Slovensko), Olena Žeržerunovová (Szeged, Maďarsko).


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž