Česko - Chorvatsko, ME do 20 let basketbalistek

Česko - Chorvatsko, ME do 20 let basketbalistek - Česká basketbalistka Iva Komžíková (vlevo) se na ME do 20 let snaží obejít Ivu Ciglarovou z Chorvatska. | foto: Radek Míča, MF DNES

Mladé basketbalistky smolně prohrály

• 5
Brno - Vykročení českým basketbalistkám do evropského šampionátu do dvaceti let v Brně nevyšlo. V prvním zápase podlehly s Chorvatskem 54:56. Ve vyrovnaném utkání rozhodl o výsledku až závěr utkání a v něm koš chorvatské rozehrávačky Ciglarové 15 sekund před koncem. Nejlepší hráčkou českého týmu byla s 18 body Johnová.

Po celé utkání zápolily české basketbalistky s nervozitou, která se odrážela v častých nepřesnostech. „O naší prohře rozhodly špatná střelba trestných hodů a neproměňování vyložených situací přímo pod košem,“ pojmenoval hlavní důvody prohry trenér českých basketbalistek Jiří Růžička.

Navíc pro další pokračování turnaje zřejmě ztratil český tým jednu z opor, pivotku Romanu Stehlíkovou, která si po špatném doskoku poranila vazy v kotníku.

Začátek zápasu připomínal vývojem skóre přesýpací hodiny. České basketbalistky získaly v prvním poločase slibný pětibodový náskok 29:24, který však během dvou minut po hrubých chybách ztratily a po poločase už prohrávaly pětibodovým rozdílem 31:36.

Zpřesněnou hrou po změně stran české hráčky výsledek otočily, když se dařilo hlavně Johnové. V závěrečné čtvrtině se postupně hra českého týmu zlepšila natolik, že čtyři minuty před koncem vedl rozdílem šesti bodů 52:46.

Stejně jako v prvním poločase ale bojovně hrající Chorvatky otočily výsledek a v závěru střelecky neplodně hrající domácí už na změnu skóre nestačily reagovat. V poslední minutě navíc Johnová neproměnila ani jeden ze dvou trestných hodů.

Výsledek - skupina A:
Česká republika - Chorvatsko 54:56
(19:22, 31:36, 44:42).
Nejvíce bodů: Johnová 18, Ondřejová 8, Kramperová 7 - Mazičová 17, Ciglarová 11. Rozhodčí: Mehabdijev (Bul.), Anderssonová (Fin.). Fauly: 22:20. Trestné hody: 18/11 - 20/9. Trojky: 3:1. Diváci: 800.