Čeští junioři Jan Křivánek (vlevo) a Karel Aušprunk během duelu s Argentinou,

Čeští junioři Jan Křivánek (vlevo) a Karel Aušprunk během duelu s Argentinou, který se nevyvíjí vůbec dobře. | foto: FIBA / ČBF / Václav Mudra

Basketbaloví junioři selhali proti Argentině, osmifinále MS se vzdaluje

• 24
Čeští basketbalisté do 19 let nezvládli svůj druhý zápas na mistrovství světa v Praze. Argentině podlehli 55:76 a snížili své naděje na postup do osmifinálové fáze na minimum. Musí v sobotu od 18 hodin porazit Írán (a v případě, že Argentina nepřehraje favorizovanou Litvu, Češi potřebují dokonce výhru o 17 a více bodů).

"Musíme přijmout kritiku. Svůj výkon budeme těžko obhajovat. Hráli jsme doma za podpory lidí a nedokázali dostat utkání pod kontrolu," štvalo kouče českého výběru Petra Jachana. "Soupeř byl pod tlakem, ale ukázal, že v takové situaci hrát dovede. Hrál svoji hru, dostal nás pod tlak svou aktivitou."

Domácí byli prvním týmem, který se prosadil v ofenzivě. Vedení 2:0 po koši Prokopa Slaniny však bylo jejich nejvyšším v celém utkání. Pak přišla série ztrát, jež ještě zvýšila nervozitu z klíčového duelu.

Evropský celek zprvu zachraňovaly alespoň čárky na útočném doskoku, jenže ho sráželo marné střelecké snažení. Latinoameričané si díky tomu drželi mírné vedení. Vyrovnané skóre 17:17 po deseti minutách hry byl spíše úspěch českého celku.

A pak to přišlo. Ve druhé části nastalo trápení evropského týmu. proti zónové defenzivě se mu nevedla střelba ani z dálky, ani zpod koše. Naopak Argentincům spadlo několik střel po rychlém přechodu do protiútoku a postupně si vybudovali osmnáctibodové vedení. Zvláště argentinská 11 Matias Bernardini trefovala i takřka nemožné.

"Náš vstup byl sice lepší než proti Litvě, Argentinci nás zastavili zónovou obranou, nedávali jsme za tři body a naopak se trápili na obranném doskoku, Argentinci nás bojovností jasně přehráli," shrnul rozehrávač Lukáš Feštr.

Až v poslední dvouminutovce poločasu se česká strana probrala. Pod hrozbou debaklu a snad i ztráty velké porce postupových nadějí se zásluhou čtyř bodů Martina Peterky alespoň částečně přiblížila. O půli prohrávala 23:39.

Na prahu druhé dvacetiminutovky se reprezentace hostitelské země konečně dočkala úspěšné trojky (autorem byl kapitán Petr Šafarčík). Na desátou střelu. Pokud se mělo jednat o pokus zvrátit zápas, byl to pokus značně nesmělý.

Češi se přiblížili pouze na 15 bodů a dobývání argentinské tvrze se postupně měnilo v marnost. A celek z Jižní Ameriky využil narůstající letargie, na začátku čtvrté části se dostal k náskoku 25 bodů.

A bylo po zápase. Hrálo se pouze o skóre. Jenže ani v tomto dodatečném klání se Středoevropanům nevedlo. Podlehli 55:76.

"V poločase jsme si říkali, že i kdybychom prohráli, nebudeme vzdávat žádnou situaci. Nemůžu říct, že jsme to vypustili, ale Argentinci si to pohlídali," popisoval Feštr. A dodal: "Nezbývá než dát všechny síly do duelu s Íránem. Bude to zápas o bytí a nebytí, musíme podat výkon na 120 procent."