Martin Peterka z Česka střílí na chorvatský koš ve finále ME do 16 let.

Martin Peterka z Česka střílí na chorvatský koš ve finále ME do 16 let. | foto: Archiv FIBA Europe.

Mladí basketbalisté jsou ve čtvrtfinále MS, vyzvou neporažené Chorvaty

• 9
Čeští basketbalisté do 17 let si na mistrovství světa v Litvě zahrají čtvrtfinále. Tam je čeká Chorvatsko, jejich finálový přemožitel z loňského evropského šampionátu šestnáctiletých. Rozhodla o tom středeční výhra svěřenců Petra Tremla 78:70 nad Egyptem.

Před českými hráči tak bude stát v pátek další velká výzva: zdolat suverény z Balkánu, kteří neztratili body ani loni na své první mezinárodní akci, ani letos na mundialu; zatím si poradili se Španělskem, Kanadou, Argentinou, Koreou i výběrem domácí Litvy.

Úkol prodrat se mezi nejlepší osmičku však mají Středoevropané už úspěšně za sebou. K úspěchu potřebovali Egypt porazit. A za tímto cílem vyrazili odpovědně. Od samotného úvodu český celek vedl, po deseti minutách měl k dispozici stav 23:11 a pokračující střelecké trápení soupeře do poločasu využil k jedenadvacetibodovému trháku.

Druhá půle, ve které dostali více prostoru hráči z české lavičky, už tak vydařená nebyla. Třetí desetiminutovku Tremlovi svěřenci zvládli s grácií, ve čtvrté si však začali náskok hlídat až příliš okatě a výsledkem bylo snížení bodového rozdílu pod dvouciferné hodnoty. O výsledek se však Češi vůbec obávat nemuseli a s koncem zápasu mohli oslavit další zdolaný schod ve svých kariérách.

Do hlavní role se v utkání obsadil Martin Peterka, který se blýskl 21 body, z toho 17 už za první poločas, a zvládl i šest doskoků. Kapitán celku Radovan Kouřil má double-double za 12 bodů a 12 asistencí; s průměrem 9,6 asistencí na zápas jasně ovládá turnajovou tabulku. Prokop Slanina proti Egyptu zaznamenal 13 bodů, devět doskoků a dva bloky.

"Dosáhli jsme obrovského úspěchu a věřím, že kluci ještě neřekli poslední slovo a dočkáme se ještě alespoň jedné výhry," přeje si hlavní trenér českého celku Petr Treml.

Ten byl samozřejmě spokojen s 30 minutami hry, zbývající část jej mrzet nemusela. "Podařil se nám velmi dobrý první poločas. Výbornou obranou jsme udrželi soupeře na útočném doskoku a dostali se do téměř dvacetibodového vedení i díky mnoha snadným košům z rychlého protiútoku. V poslední části jsme se trochu začali obávat, ale o výhru jsme nepřišli," zhodnotil zápas.