JORDAN, NEBO JAMES? Debaty o tom, kdo je nejlepším basketbalistou historie,...

JORDAN, NEBO JAMES? Debaty o tom, kdo je nejlepším basketbalistou historie, mohou pokračovat. Vlevo zakončuje LeBron James ještě v dresu Miami, neubránil ho portlandský Damian Lillard. Vpravo donáší míč do koše Michael Jordan z Chicaga, prosmýkl se mezi houstonskou dvojicí Otis Thorpe (vlevo) a Vernon Maxwell. | foto: AP

Michael Jordan a poslední výzva pro LeBrona Jamese. Kdo je nejlepší?

  • 35
LeBron James se už zařadil do společnosti nejlepších sportovců všech dob. A zatímco i ve 33 letech podává neskutečné výkony, další sezona NBA vybízí k porovnávání s Michaelem Jordanem. Co dalšího ještě musí James dokázat, aby byl mezi basketbalisty tím největším z největších?

Před měsícem odehrál James své 1072. utkání své kariéry v NBA, čímž dorovnal Michaela Jordana v počtu odehraných zápasů. To není nijak zásadní číslo v debatě Jordan vs. James, ale dodává to LeBronovi další z mnoha malých argumentů, proč zrovna on by se mohl stát tím nejlepším.

Když Jordan z pozice majitele Charlotte Hornets sleduje LeBrona Jamese, jak ve své patnácté sezoně v lize dosahuje na téměř životní čísla, zřejmě si asi říká: „Kde jsem mohl být já, kdybych nevynechal ve svých nejlepších letech dvě sezony.“

Jordanova čísla jsou už tak těžko porovnatelná s Jamesovými kvůli tomu, že strávil tři sezony na univerzitě, kdežto LeBron přešel do ligy jako osmnáctiletý rovnou ze střední školy. Pokud se totiž v současné chvíli podíváme na dlouhodobé statistiky, má je LeBron z velké části lepší.

Jerry Krause (vlevo) a Michael Jordan na archivním snímku z roku 1988.

Většina expertů se shoduje, že je James zřejmě nejefektivnějším a nejstabilnějším hráčem novodobé éry basketbalu. Má vyšší úspěšnost střelby za dva i za tři body než Jordan, více doskoků i asistencí na utkání. Pro Jordana mluví lepší trestné hody a vyšší bodový průměr, to LeBron už jen těžko dožene.

Legenda Chicago Bulls má šest titulů a James jen tři. Navíc Jordan byl ve finálových sériích neporažen, ale těžko říci, jestli tehdy čelil tak silným soupeřům jako LeBron, když zdolal před dvěma lety Golden State Warriors nebo i našlapané San Antonio Spurs v roce 2013. Navíc ještě zdaleka není Jamesova kariéra kompletní a podle jeho posledních výkonů ještě stále není za zenitem.

LeBron nekonečně pracuje na své hře a dokázal ji i velmi dobře upravit mírně se snižujícím atletickým schopnostem. Tráví víc a víc času v dolním postavení a hraje zády ke koši, jako to v závěrečných fázích své kariéry předváděli Jordan nebo Kobe Bryant.

Rozdává přihrávky jako Magic Johnson a soupeři se od něj při vzájemném kontaktu odráží jako od Karla Malona nebo Shaquilla O‘Neala.

Od svého příchodu do soutěže se navíc extrémně zlepšil ve střelbě z dálky a v loňském play-off dával z šesti pokusů na utkání přes 40 procent svých tříbodových střel. Skvělou úspěšnost potvrzuje i v letošním ročníku a dávno už na něj neplatí odstoupení v obraně.

V minulosti se také fanoušci pouštěli do Jamese za jeho selhání ve vyřazovacích bojích. Jeho trápení v play-off 2010 mu už asi nikdo neodpáře. Ve finálové sérii s Dallasem prostě nehrál dobře a sám to několikrát přiznal. Jordan má však také na svém basketbalovém životopisu kaňku.

LeBronova léta

Předposlední den roku 2017 oslavil LeBron James 33. narozeniny.

Byl to však trpký den. Jamesův Cleveland prohrál v Utahu.

Chudá léta. Jak se LeBron James odrazil z bídy v Akonu.

Když se vrátil po pauze zpět do hry, vypadli jeho Bulls v druhém kole play-off 1995 s Orlandem a byl to právě Jordan, který i přes skvělá čísla míjel klíčové šestky a ztrácel míče v koncovkách zápasů.

Chicago prohrálo v šesti utkáních, ale následující tři roky znovu dominovalo celé lize. Tahle série se Jordanovi připomíná málokdy, James slyší o finále s Dallasem prakticky pokaždé.

Lehce přeceňované jsou také debaty o přísnějších pravidlech a méně tvrdé současné obraně. Takzvaný „hand checking“ tedy lehké přidržování a kontrola rukou hráče při obraně, je v NBA zakázaný a pískaný už od roku 1978. Ano obrany byly zřejmě před 20 lety o něco tvrdší, ale podle statistického serveru basketball-reference.com bylo devět z jedenácti nejlepších sezon v NBA dle takzvaného offensive ratingu právě v Jordanově éře.

Basketbal se prostě vyvíjí celkově jako hra a lepší úspěšnost střelby nutně neznamená horší obranu. Úspěšnost střel v lize se poslední roky pokaždé zvedá a je tomu tak i letos. To je však spíše produktem lepších střelců než horších obránců.

Jordan je v současnosti tak trochu oběť éry, ve které působil. Představte si ho dnes v pozici, jakou má třeba James Harden v Houstonu. Hrál by prakticky rozehrávače, najížděl po clonách, vyhazoval na volné střelce a pálil deset trojek na utkání. To by byla asi velká podívaná.

Současní experti se také shodují, že James má zřejmě větší konkurenci na pozici nejlepšího hráče současnosti. Jedna z teorií kolem konce Jordanovy kariéry je i taková, že necítil kolem sebe žádnou velkou konkurenci. Jamese jen namátkou v utkáních nahání třeba Janis Adetokunbo, Kawhi Leonard a Kevin Durant. Clyde Drexler, Dominique Wilkins a další jsou hráči velkých kvalit, ale na Jordana neměli.

Jordanova pátá cena pro nejužitečnějšího hráče přišla v roce 1998 v celkem podprůměrné sezoně i podle Jordanových prohlášení. LeBron loni odehrál statisticky druhou nejlepší sezonu své kariéry a nebyl ani v nejlepší trojici při hlasování o MVP.

LeBron James z Clevelandu v den svých 33. narozenin

Věčná je i debata po počtu nastřílených bodů. V ní je Jordan na čtvrtém místě s 32 293 body a James ho atakuje ze sedmé pozice, kde už se blíží 30 tisícům bodů. Očekává se, že James by měl překonat nejenom Jordana, ale i třetího Kobeho Bryanta. První dvě příčky Karla Malona a Kareema Abdula-Jabbara budou záviset na Jamesově zdraví, které bylo dosud prakticky perfektní.

Je vždy těžké někoho ze současnosti porovnávat s hvězdami minulosti a v basketbalu se tato porovnání používají nejčastěji. James možná v očích některých skvělou kariéru Michaela Jordana ještě nepřekonal, ale má k tomu velmi dobře nakročeno.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž