Miami dostalo prsteny a výprask

• 96
New York - Šampioni loňské sezony NBA mají za sebou totálně nepodařený vstup sezony letošní. Před úvodním soubojem roku s Chicagem převzali prsteny za vítězství v minulém ročníku, ovšem tím pro ně radostné chvíle skončily. Na palubovce za soupeřem jasně zaostali a prohráli vysoko 66:108. Ve druhém utkání prvního hracího dne porazili Lakers Phoenix 114:106.

Miami - Chicago 66:108
(16:22, 14:37, 21:21, 15:28)

Domácí si užívali slavnostní atmosféry, přebírali prsteny šampionů a na obří videoobrazovce si mohli prohlížet to nejlepší z loňského play-off. U stropu haly přibyl cenný "banner", který bude loňský triumf připomínat a Alonzo Mourning slíbil vyprodané hale další titul. Všechno vypadalo pro Heat dokonale, ale hosté z Chicaga se rozhodli jim úvodní "party" pořádně pokazit.

"Vítejte zpátky do reality," prohlásil po zápase kouč Pat Riley. "Nemám moc co říct. Ten zápas byl zcela jednostranný a ukázal nám, kolik máme před sebou práce."

Byla to zdaleka nejhorší porážka úřadujícího šampiona v prvním zápase sezony ("opening night") v historii NBA - ta předchozí byla z roku 1982, kdy Lakers porazili Golden State 132:117. Tehdy se právě Lakers pod vedením Pata Rileyho nakonec vrátili do finále NBA.

Skvěle hrající Chicago rozhodlo zápas ve 2.čtvrtině, kdy smetlo svého soupeře 37:14. V poločase už byl náskok hostů téměř 30 bodů (59:30). "Řeknu to, co bych řekl, i kdyby byl výsledek úplně opačný, a sice, že je to jen jeden zápas a nedá se z něj nic vyvozovat na celou sezonu," mírnil nadšení kouč hostů Scott Skiles.

Domácí ztratili 23 míčů (které hosté zužitkovali 32 body) a tak jim nepomohlo ani 25 bodů Dwyanea Wadea, který téměř celou 4.čtvrtinu už jen proseděl na lavičce. Obrovský rozdíl byl také v doskakování (49:29 pro hosty).

Nikdo kromě Wadea nedal za domácí více než 9 bodů, zcela selhal Shaquille O´Neal, který zaznamenal jen 7 bodů (3/10 z pole).

Za hosty nastřílel 26 bodů Krik Hinrich, který nedávno podepsal pětileté prodloužení smlouvy (10/18 z pole, 3 trojky). Skvěle střílel náhradník Chris Duhon (20 bodů), který trefil 7 z 8 střel z pole, z toho trojky 3/3. Ben Wallace zaznamenal ve svém prvním zápase za Bulls 5 bodů a 11 doskoků.

Utkání předčasně skončilo pro nováčka Chicaga Tyruse Thomase, který 7 minut před koncem odstoupil se zlomeným nosem.

Střelci:
Heat
- Wade 25, Walker 9, Payton a O´Neal 7, Haslem 6, Kapono 3, Posey, Quinn, Wright a Simien 2
Bulls - Hinrich 26, Duhon 20, Deng 12, Sefolosha 11, Nocioni 9b. a 11d., Gordon 6, B.Wallace 5b. a 11d., Khryapa 5, Brown, Thomas a Allen 4, Griffin 2
střelba z pole: 38,5% - 49,4% (trojky: 3/17 - 7/13)

(26:41, 27:17, 34:21, 27:27)

Lakers nastoupili bez Kobeho Bryanta , který se zotavuje po operaci kolena (a také bez Kwameho Browna, Chrise Mihma a Shammonda Williamse) a zpočátku na rychlou hru Phoenixu vůbec nestačili.

Phoenix trefil svých prvních 9 střel, Lakers za první čtvrtinu inkasovali 41 (!) bodů a brzy prohrávali až o 19 bodů. Pak se ale ofenzíva Suns "zasekla" a v domácím dresu se rozehrál k výbornému výkonu Lamar Odom. Lakers ve zbytku zápasu přehráli svého soupeře o 27 bodů a dokázali zápas otočit.

Odom zaznamenal 34 bodů (vyrovnaný osobní rekord), 13 doskoků, 6 asistencí a 3 získané míče (střelba 12/24 z pole, z toho trojky 3/4, ze 7 trestných hodů se ani jednou neminul), sekundoval mu mladý pivot Andrew Bynum (teprve 19 let, č.10 loňského draftu), který nastoupil poprvé v kariéře v základní pětce, a odvděčil se 18 body, 9 doskoky a 5 asistencemi (7/11 z pole), a také náhradník Maurice Evans (17 bodů, 8/13).

Hostům nepomohlo 30 bodů Leandra Barbosy, 16 bodů Shawna Mariona, 15 bodů a 13 asistencí úřadujícího MVP ligy Steva Nashe. Hosté vůbec nestačili v doskakování (29:43) a nepomohl jim ani Amare Stoudemire, který kromě 3 zápasů vynechal celou loňskou sezonu. Včera nastoupil jako náhradník zhruba na 12 minut, a i když se blýskl jedním skvělým smečem, zaznamenal jen 6 bodů a 1 doskok.

Suns měli úspěšnost střelby 52% z pole (13 trojek), což je sice velmi dobré, ale po první čtvrtině (77%!) zaznamenali výrazný pokles. Lakers si udrželi úspěšnost střelby z pole dokonce 55,4%.

Bryant, loňský nejlepší střelec sezony, se v červenci podrobil artroskopii kolena a v přípravě neodehrál ani jeden zápas. Na hřišti by se ale snad měl objevit už o tomto víkendu. Přípravné zápasy neabsolvoval s týmem po operaci kyčle ani kouč Phil Jackson, ale na včerejším zápase nechyběl. K dnešnímu utkání v Golden State ale s týmem neodcestoval.

"Náš problém byla obrana," řekl po zápase kouč hostů Mike D´Antoni. "Nedokázali jsme je zastavit - 106 bodů je dost na to, abychom vyhráli, ale oni si stříleli, jak chtěli."

Klíčová fáze zápasu přišla na začátku poslední čtvrtiny, kdy Odom a nová posila Vladimír Radamanovič zařídili šňůru 12:4, která znamenala 9 minut před koncem vedení 101:85. Suns už se pak nedokázali přiblížit na méně než 7 bodů.