Alena Hanušová zakončuje českou akci během prvního zápasu ME basketbalistek...

Alena Hanušová zakončuje českou akci během prvního zápasu ME basketbalistek 2021. | foto: www.fiba.basketball.com

Basketbalistky na ME podlehly Ruskám. Drama rozhodla poslední minuta

• 33
Půl minuty před koncem Češky srovnaly na 69:69. Poslední sekundy zápasu ME basketbalistek ale patřily Ruskám. České reprezentantky už neskórovaly a první zápas na turnaji prohrály o čtyři body. Tým trenéra Štefana Svitka táhla Alena Hanušová, která nastřílela 24 bodů.

Na konci prvního poločasu si Rusky vytvořily náskok pěti bodů. Přetahovaná o vedení tím skončila. Svůj náskok v druhém poločase udržovaly.

V poslední čtvrtině ho pak dokonce navýšily na dvanáct bodů.

Když Češky tři a půl minuty před koncem utkání ztrácely devět bodů, zdálo se, že možný obrat je daleko.

Devíti body v řadě se pak ale dostaly zpět do hry – srovnaly na 69:69. Další koš už ale v závěru na rozdíl od Rusek nepřidaly a první utkání základní skupiny D tak prohrály 69:73.

Omlazený český tým držely ve hře zkušené reprezentantky Kateřina Elhotová a Alena Hanušová. Hanušová v utkání zaznamenala 24 bodů, Elhotová 15. Žádná jiná Češka už dvojciferný počet nenastřílela.

ONLINE: Česko vs. Rusko

Zápas jsme sledovali podrobně

„Jsem na náš tým pyšná. Podporovaly jsme se navzájem a bojovaly jsme až do konce,“ řekla na konci utkání nejlepší česká střelkyně.

Všechny hráčky zastínila Ruska Maria Vadejevová. Pivotka první poločas zakončila s třinácti body a dvanácti doskoky (z toho šesti útočnými!).  Jinými slovy – kralovala pod košem.

Její statistický účet se nakonec zastavil na 27 bodech a 16 doskocích.

Veronika Voráčková v prvním zápase ME basketbalistek proti Rusku.

V útočných doskocích soupeře viděl největší problém i trenér českého týmu Štefan Svitek. „Udělali jsme jim to obtížné, nikdy jsme se nevzdali. Vrátili jsme se dohry, bojovali až do konce. Počet útočných doskoků soupeře byl ale příliš vysoký. To podle mě rozhodlo zápas,“ řekl kouč.

Celkově Rusky v zápase doskočily 45 míčů, Češky o deset méně.

Šanci na reparát mají české reprezentantky už v pátek. Ve 20.45 hodin se střetnou Francouzkami, které jsou považovány za jednoznačné favoritky skupiny D a na úvod deklasovaly Chorvatsko 105:63.

V neděli pak svěřenkyně Štefana Svitka uzavřou putování základní skupinou v utkání s Chorvatskem.

Vítězný tým skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, další dva si pak zahrají osmifinále. Celek s nejméně body putuje domů.

Mistrovství Evropy basketbalistek

Skupina D (Štrasburk):

Česko - Rusko 69:73 (14:16, 33:38, 51:60)
Nejvíce bodů: Hanušová 24, Kateřina Elhotová 15, Hejdová, Vyoralová oba 8 - Vadějevová 27, Goldyrevová 11, Musinová 8. Fauly: 17:20. Trestné hody: 12/11 - 12/9. Trojky: 8:6. Doskoky: 35:45.

Nečekané prohry Španělska a Belgie

Obhájkyně titulu z posledních dvou šampionátů Španělky zahájily mistrovství Evropy v domácím prostředí ve Valencii nečekanou porážkou od Běloruska 51:53. V utkání chudém na body zvládl outsider dramatickou koncovku, kterou rozhodla dvě sekundy před koncem americká rodačka Alexandria Bentleyová. Nejlepší hráčkou zápasu byla běloruská křídelní hráčka Marija Papovová s 19 body a 13 doskoky. Bělorusky se na turnaj připravovaly také v Praze, kde s českým týmem uhrály vítězství 57:54 a porážku 59:71.

O překvapení se postarala také Bosna a Hercegovina vítězstvím 70:55 nad bronzovým týmem z předminulého šampionátu a dalším účastníkem nadcházejících olympijských her Belgií. Ve Štrasburku dovedla tým, který se na ME probojoval po 22 letech, k úspěchu nad celkem s hvězdnou Emmou Meessemanovou Nikolina Babičová, autorka 23 bodů a pěti trojek.

Na postu pivota jí skvěle asistovala naturalizovaná Bahamanka a opora Jekatěrinburgu v Evropské lize Jonquel Jonesová, jež ke 13 bodům přidala 17 doskoků. Meessemanová, předloňská šampionka a nejužitečnější hráčka zámořské ligy WNBA, sama na všechno v týmu čtvrtfinalistek z posledního Eurobasketu nestačila. Dala 24 bodů a doskočila 13 míčů.

Namále měly i obhájkyně bronzu Srbky, které ve Valencii prohrávaly s Itálií na začátku poslední minuty ještě o šest bodů, ale vyrovnaly na 74:74 a po prodloužení se radovaly z výhry 86:81. Strůjkyní vítězství byla bývalá hráčka USK Praha Sonja Vasičová (za svobodna Petrovičová), jež zaznamenala 27 bodů, 13 doskoků a 7 asistencí.

Naproti tomu francouzské obhájkyně stříbra a příští soupeřky českého týmu deklasovaly Chorvatsko 105:63. Čtyři domácí hráčky včetně tří náhradnic daly 15 a více bodů, s 18 body byla nejlepší střelkyní zápasu Endene Miyemová.