Jiří Welsch (vlevo) z Nymburka hledá cestu kolem Lukáše Kotase z Pardubic.

Jiří Welsch (vlevo) z Nymburka hledá cestu kolem Lukáše Kotase z Pardubic. | foto: www.basket-nymburk.cz

Ostrava uspěla v Opavě, Chomutov nečekaně porazil třetí Kolín

• 1
Basketbalisté Nymburka jsou v české lize stále bez porážky, byť v Prostějově museli v závěru zápasu hodně zabrat. Duel s domácím týmem dotáhli k vítězství 76:73 až díky obratu v posledních čtyřech minutách. V dalších zápasech 11. kola šokoval Chomutov výhrou na palubovce třetího Kolína.

Basketbalisté Chomutova nečekaně porazili třetí tým tabulky NBL Kolín 88:84 a odpoutali se z posledního místa.

Severočeši se posunuli díky lepšímu skóre před Opavu, navíc mají jeden zápas k dobru, a to i oproti Jindřichovu Hradci, který má rovněž stejný bodový zisk.

Domácí Levharti si hned v první čtvrtině vybudovali náskok 14 bodů, ve druhém hracím období zvýšili až na 26:9 a dvouciferný rozdíl ve skóre drželi až do začátku poslední části.

Do ní vstoupil Kolín náporem a po trojce nejlepšího střelce týmu Jelínka snížil tři minuty před koncem na 77:78. Obrat ale Chomutov nepřipustil a poprvé ve vzájemném souboji v nejvyšší domácí soutěži vyhrál.

Jelínek dal 22 bodů, Bolds přidal 21 a k tomu deset doskoků. Domácí nicméně favorita "přeskákali" pod košem 41:32, jejich nejlepšími střelci byli Fields s 23 a Bosák s 22 body.

Nymburk prohrával až o patnáct bodů

Úřadujícím šampionům se v úvodu zápasu nedařila střelba za dva body a Prostějov si v první pětiminutovce vypracoval mírný náskok. Čtvrtinu vyhráli domácí o osm bodů a do poločasu svůj náskok navýšili na deset bodů. Po přestávce narostla ztráta Nymburka až na 15 bodů, ale pak začali hosté manko postupně snižovat.

Rozhodnutí přinesla až dramatická koncovka. Tři a půl minuty před koncem se po úspěšné trojce Rančíka, s 21 body nejlepšího střelce zápasu, dostal Nymburk do vedení a mírný náskok uhájil až do sirény.

Nadšeně hrající Opavané dokázali v úvodní části držet krok s favorizovanou Ostravou a trojkou v poslední sekundě nakonec vyhráli. Ve druhé čtvrtině hosté zlepšili defenzivu a získali pětibodové vedení, domácí však stačili do poločasu srovnat. Po změně stran se projevila větší zkušenost hráčů Ostravy, kteří získali náskok zásluhou úspěšné střelby z dálky a rychlých protiútoků. Opavané v závěru na vedoucí celek již nestačili.

Pardubičtí basketbalisté prodloužili v duelu s USK svou vítěznou sérii ve vzájemných zápasech s pražským celkem už na jedenáct utkání. Tentokrát se hrála vyrovnaná partie jen v úvodních minutách první čtvrtiny. Po přestávce si domácí, kteří poslední čtyři ligové zápasy prohráli, vypracovali více než dvacetibodové vedení a rozhodli utkání. Ve čtvrté části pak dopřáli soupeři několik lehkých trojek a umožnili USK zmírnit vysokou porážku.

Ústí s novým trenérem vyhrálo v Levicích

Ústí nad Labem pod vedením nového trenéra Jana Šedivého zvítězilo v Levicích 80:77.

Po třetí výhře v sezoně a teprve druhé z posledních osmi utkání se Severočeši bodově dotáhli na slovenského soupeře, Levice mají ale zápas k dobru. Šedivý nahradil po středeční prohře s Děčínem Romana Bednáře.

Ve vyrovnaném duelu se každý z týmů dostal v prvním poločase do sedmibodového vedení, což byl v celém utkání maximální rozdíl ve skóre. Domácí celek o náskok přišel na přelomu poločasů a od 23. minuty už pouze dotahoval mírné vedení soupeře, opakovaně ale pouze vyrovnal. Hosté výhru uhájili při střelbě z čáry trestného hodu; dali takto svých posledních osm bodů.

Severočeši měli pět hráčů s dvouciferným bodovým výkonem, nejlepší byl s 18 body Horák. Střelcem zápasu byl s 23 body domácí Salih Nuhanovič. Děčín porazil Svitavy 79:62 a je v tabulce čtvrtý, před poražené Tury se na osmé místo posunulo právě Ústí nad Labem.

Basketbalová liga mužů - 11. kolo

Chomutov - Kolín 88:84 (20:9, 45:31, 69:57)
Nejvíce bodů:
Fields 23, Bosák 22, Glover 17, Pecka 14 - Jelínek a Bolds po 21, Radulovič 14, Zuzák 13. Rozhodčí: Dolinek, Hošek, Baloun. Fauly: 20:17. Trestné hody: 16/12 - 23/17. Trojky: 4:7.

Opava - Ostrava 75:92 (29:27, 43:43, 60:68)
Blažek 18, Tóth 16, Cage 14 - Ames 26, Gniadek 15, Wilson 13. Rozhodčí: Dolinek, Kurz, Remenec. Trestné hody: 23/17 - 3/2. Fauly: 21:11. Trojky: 6:16. Diváci: 490.

Pardubice - USK Praha 89:76 (24:15, 40:32, 67:47)
Pospíšil 16, Muirhead 15, Žabas 14, P. Bohačík 12, Nelson 10 - Meno 18, Vocetka 17, Mareš 14, Votroubek 13. Rozhodčí: Vondráček, Galajda, Holubek. Trestné hody: 27/21 - 11/6. Fauly: 18:22. Trojky: 8:12. Diváci: 500.

Prostějov - Nymburk 73:76 (28:20, 46:36, 62:54)
Dufault 19, Slezák a Kohout po 10 - Rančík 21, Benda a Welsch po 13, Taylor 11. Rozhodčí: Hruša, Macela , Večeřa. Trestné hody: 20/11 - 19/16. Fauly: 21:21. Trojky: 8:10.

Děčín - Svitavy 79:62 (19:21, 37:36, 59:49)
Sedmák a Stria po 15, Alič 14, Jiříček 10 - Harčár a Macela po 10, Moravec 9. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Jeřáb. Fauly: 21:18. Trestné hody: 14/13 - 14/9. Trojky: 6:7.

Levice - Ústí nad Labem 77:80 (25:21, 47:45, 65:68)
Nejvíce bodů
: Nuhanovič 23, Sýkora 12, Morávek 10 - Horák 18, Nolen 13, Ličartovský a Reese po 11, Hrubý 10. Rozhodčí: Paulík, Kapl, Nejezchleb. Fauly: 27:27. Trestné hody: 31/21 - 38/28. Trojky: 4:6.