Litevky českému náporu odolaly

Gravelines, Orleans - České basketbalistky ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy ve francouzském Gravelines prohrály ve skupině B po dramatické koncovce s Litvou 80:82. Po zlepšeném výkonu v závěrečných pěti minutách jim chybělo k úspěchu více štěstí v koncovce. S přehledem hrající Litevky vedly v 26. minutě již sedmnáctibodovým rozdílem 58:41, český tým se ale v závěru probral z útlumu a po úspěšných trojkách Vítečkové a Jarchovské snížil pět minut před koncem na 70:75. Do té doby s přehledem hrající Litevky ztratily půdu pod nohama, začaly chybovat a ztrácely míče.

Tempo českého týmu diktovala výborně hrající Jarchovská, která odvážnými průniky pod koš nutila soupeřky k faulům a poté s jistotou proměňovala trestné hody. Třicet sekund před koncem po další trojce Večeřové snížily české basketbalistky na rozdíl jediného bodu 80:81 a jedenáct sekund před koncem vypíchla soupeřkám míč Machová, ale sólový nájezd neproměnila.

Rozehrávačka Dambrauskaiteová, která byla s 23 body nejlepší hráčkou Litvy, ještě v samém závěru proměnila jeden trestný hod a tím dala definitivní pečeť na vítězství svého týmu.

Výkon českých basketbalistek provázely značné výkonnostní výkyvy. Hned v úvodu nechaly Litevkám hodně volnosti v útočení a v průběhu necelých dvou minut prohrávala základní sestava Jarchovská, Machová, Pechová, Vítečková a Večeřová 0:5.

Chvilkový obrat přinesla soustředěnější hra v defenzívě doprovázená rychlými protiútoky a po střelách Machové, Pechové a Večeřové se podařilo stav otočit na 6:5. V oboustranně rychlé hře se ani jeden celek nevyhnul výpadkům, v sedmé minutě po trojce Machové české basketbalistky naposledy vedly (17:14).

V dalším průběhu již diktovaly tempo přesněji kombinující Litevky, kterým se dařila i střelba z tříbodového území. Naopak českým basketbalistkám vázla souhra, hodně míčů ztratily zejména v přihrávkách na pivotky, kterým důrazně bránící soupeřky nedaly volný prostor.

Na sedmibodové manko po úvodní desetiminutovce zareagoval trenér Jan Bobrovský zařazením rozehrávačky Bortelové místo Jarchovské. I když se opticky hra českých basketbalistek zrychlila, výsledný efekt nebyl patrný, neboť chyběla přesnost v koncovce, v níž se dařilo pouze Machové. Přesto ještě stačily české hráčky v 18. minutě snížit na na pětibodový rozdíl 33:38, v závěru poločasu ale využily Litevky chyb českých hráček ke zvýšení náskoku až na dvanáctibodový rozdíl 49:37.

Ani nástup do druhého poločasu českým basketbalistkám nevyšel a rychleji hrající Litevky získaly dokonce šestnáctibodový náskok 53:37. České hráčky ale nesložily zbraně, bojovností alespoň srovnaly se soupeřkami krok a zabránily dalšímu nárůstu skóre v jejich neprospěch.

"Na zápas jsme byli takticky dobře připraveni, věděli jsme jak musíme bránit, neboť soupeř nehraje složitý postupný útok. Přesto jsme si s těmito jednoduchými věcmi neporadili," přiznal asistent trenéra Lubor Blažek. "Máme mladé družstvo, kterému ještě chybějí zkušenosti. Teprve ve chvíli, kdy byl zápas rozhodnutý a my jsme prohrávali o sedmnáct bodů, tak jsme ztratili respekt ze soupeře. Navzdory druhé porážce ještě není naše situace s postupem do čtvrtfinále ztracená," tvrdil Blažek.

Nejlepší hráčka českého týmu Mirka Jarchovská viděla příčiny porážky hlavně v nedostatečné koncentraci v obraně. "Pokud uděláme sebemenší systematickou chybu v obraně, tak ji zkušené litevské hráčky dokáží dokonale využít. V koncovce jsme zahodily vyloženou šanci, která mohla zápas zvrátit. Ale příčina porážky se táhla celým zápasem. Vydaly jsme mnoho sil a že se to nepovedlo, byla jen otázka štěstí a smůly," poznamenala Jarchovská.

Litva - Česká republika 82:80 (27:20, 49:37, 63:50)
Body:
Dambrauskaiteová 23, Baranauskaiteová 14, Brazdeikyteová 11, Vadaplaiteová 10, Abromaiteová 9, Vilutyteová 7, Berukstieneová 3, Aleliunaiteová 3, Kurtianitieneová 2 - Jarchovská 20, Machová 15, Vítečková 13, Večeřová 13, Pechová 7, Veselá 5, Blahůšková 3, Stejskalová 2, Bortelová 2. Rozhodčí: Ziemblicki (Pol.), Dravikovskij (Ukr.). Fauly: 20:22. Trestné hody: 22/18 - 31/24. Trojky: 6:6. Diváci: 400.

DALŠÍ ZÁPASY

V úvodním sobotním utkání skupiny A v Orleans porazilo Španělsko Ukrajinu 93:65, když využilo zejména svou výškovou převahu v podkošových soubojích a hlavně mnohem přesněji střílelo z dvoubodového i tříbodového území. Ukrajinky vydržely se silami jen v úvodním poločase. Po změně stran již byl zápas jednoznačnou záležitostí přesněji a rychleji kombinujících Španělek.

Basketbalistky Slovenska prohrály ve skupině B s Maďarskem 56:61, když o jejich porážce rozhodly chyby v závěru utkání. Ve vyrovnaném duelu Slovenky několikrát svým soupeřkám odskočily, ve 27. minutě vedly už 40:33, několikrát ale zbytečně ztratily míč a umožnily soupeřkám vyrovnat.

Ještě pět minut před koncem Slovensko naposledy vedlo 53:51, v závěru Maďarky přitvrdily hru v obraně a stačily zdvojovat nejlepší střelkyni zápasu Kameníkovou. Slovenky zápolily i s přesností v koncovce a nedařilo se jim ani útočné a obranné
doskakování, což Maďarky pohotově využily.

Ve skupině A v Orleans obhájkyně titulu Polky porazily Rumunsko 76:55, třebaže jim soupeřky kladly polovinu zápasu tuhý odpor. Polky těžily v podkošových soubojích z výškové převahy 214 centimetrů vysoké Malgorzaty Dydekové, která byla se 16 body nejlepší střelkyní svého týmu.

Výsledky
Skupina A
Španělsko - Ukrajina 93:65 (24:16, 43:35, 65:51)
Nejvíce bodů:
Anulaová 16, Cebrianová 13, Ponsová 11 - Maščenková 14, Tkačenková 14, Burenoková 12. Rozhodčí: Papadimitriu (Řec.), Bodnár (Maď.). Fauly: 17:17. Trestné hody: 14/9 - 13/11. Trojky: 8:2.

Polsko - Rumunsko 76:55 (15:13, 39:30, 65:42)
M. Dydeková 16, Cupryšová 14, Koryznová 13 - Mandacheová 11, Pascalauová 8, Dragusová 8, Popová 8. Rozhodčí: Zachara (ČR), Ochirimenko (Lit.). Fauly: 20:16. Trestné hody: 14/12 - 16/10. Trojky: 8:3.

Francie - Jugoslávie 88:67 (24:23, 41:38, 61:49)
Lawsonová 18, Antibeová 16, Fijalkowská 14 - Mandičová 15, Tuvičová 13, Radunovičová 12. Rozhodčí: Janáč (SR), Roth (Rak.). Fauly: 24:26. Trestné hody: 35/25 - 24/18. Trojky: 3:5.

Skupina B
Maďarsko - Slovensko 61:56 (16:20, 30:27, 44:43)
Body:
Csáková 13, Ujvariová 12, Kalmarová 11 - Kameníková 13, Lichnerová 9, Hiráková 9, Libicová 7, Žirkovová 7, Godályová 6, Huděcová 4, Luptáková 1. Rozhodčí: Araujo (Port.), Jovčič (Jug.). Fauly: 21:26. Trestné hody: 35/22 - 16/10. Trojky: 3:8. Diváci: 800.

Rusko - Řecko 80:35 (17:7, 34:20, 56:26)
Nejvíce bodů: Artěchinová 14, Baranovová 12, Skopaová a Stěpanovová po 10 - Sarekguová 9, Maltsiová 5, Samorukovová 5. Rozhodčí: Facchini (It.), Bichon (Fr.). Fauly: 22:22. Trestné hody: 26/23 - 23/14. Trojky: 1:1.

Skupina A (Orleans):
15:00, Rumunsko - Španělsko, 17:30, Francie - Ukrajina, 20:00, Jugoslávie - Polsko.
Skupina B (Gravelines): 15:00, Maďarsko - Česká republika, 17:30, Rusko - Litva, 20:00, Řecko - Slovensko.

České basketbalistky Martina Pechová, Ivana Večeřová a Jana Stejskalová brání v akci Litevce Abromaiteové.