LA Lakers - Detroit: Billups útočí

LA Lakers - Detroit: Billups útočí - Detroitský Chauncey Billups (v modrém) proniká kolem bránícího Deveana George (vlevo) z Los Angeles Lakers. Za ním stojí Kobe Bryant. | foto: Reuters

Lakers s Bryantem zaskočili Detroit

• 17
New York - Kobe Bryant nastřílel 40 bodů a Lakers dokázali zaskočit nejlepší tým ligy Detroit výhrou 105:94. Bryant nebyl zdaleka osamocen, když Lamar Odom přidal 24 bodů a 10 asistencí a Kwame Brown "přeskákal" Bena Wallace. Dramatický zápas se odehrál v New Jersey, kde Jason Kidd zaznamenal 72.triple-double kariéry a spolu s Carterem a Jeffersonem dovedl Nets k výhře nad Torontem.
New Jersey (32/26) - Toronto (20/38) - 105:100 po prodl.
(18:15, 25:24, 21:30, 25:20, 16:11)
Poslední vzájemný souboj těchto dvou týmů rozhodla až dalekonosná střela Vince Cartera v poslední sekundě a pořádné drama bylo k vidění i tentokrát. Carter nastřílel proti svému bývalému týmu 31 bodů (12/26 z pole), Richard Jefferson přidal 30 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí (10/19) a Nenad Krstič 18 bodů a 9 doskoků (7/16).

Jason Kidd zaznamenal svůj 72.triple-double v kariéře, z toho pátý v letošní sezoně - nasbíral 14 bodů, 15 asistencí a 13 doskoků. Hostům nakonec nestačila lepší úspěšnost střelby a tři "dvacetibodoví" střelci - Morris Peterson zaznamenal 25 bodů (9/12 z pole, z toho trojky 2/3), Chris Bosh přidal 3 bodů a 11 doskoků (6/17) a Mike James 22 bodů a 7 asistencí (7/16).

V první čtvrtině se střelci pomalu rozjížděli, výjimkou byl Jefferson (8 bodů), který dovedl Nets k vedení 18:15. Ve 2.čtvrtině se k němu přidal Carter a náskok domácích vzrostl až na 13 bodů, ale pak naopak přišel nápor hostů. Chris Bosh (14 bodů ve 3.čtvrtině) nejvíce přispěl ke šňůře 10:0, která otočila skóre a Raptors ještě 5 a půl minuty před koncem vedli o 10 bodů (85:75). Vedení však neudrželi a nakonec se muselo rozhodnout až v prodloužení.

Raptors nedali v koncovce 4.čtvrtiny více než 5 minut ani jediný koš ze hry (poté, co na Kiddovu radu změnil kouč Lawrence Frank obranu a na rozjetého Boshe poslal Richarda Jeffersona) a Carter na začátku poslední minuty "třibodovou akcí" otáček už na 87:86. Pak se sice hosté konečně trefili (James trojkou otočil na 89:87), ale Carter znovu odpověděl a střelou z odskoku vyrovnal (28 s před koncem). Svou poslední šanci sekundu před koncem však nevyužil a muselo se prodlužovat.

V prodloužení trefil dva důležité koše náhradník Jacque Vaughn (své jediné v zápase) a 20 sekund před koncem (po přihrávce zdvojeného Cartera) zvyšoval na klíčových 101:96. Hosté už neměli čas a museli faulovat - Kidd však měl pevné nervy a čtyřmi přesnými šestkami v posledních 18 sekundách pojistil výhru. Nets vyhráli po třech porážkách v řadě, naopak šňůra proher Toronta už je na čísle 6.
Střelci:
Nets
- Carter 31, Jefferson 30, Krstič 18, Kidd 14b., 15as. a 13d., Vaughn, Padgett a Wright 4
Raptors - Peterson 25, Bosh 23b. a 11d., James 22, Villanueva 14b. a 11d., Bonner 14, E.Williams 2
střelba: 44% - 45% (trojky: 4/17 - 7/21)

(15:27, 18:21, 29:25, 33:20)
Heat nastoupili bez zraněného Dwyanea Wadea (zápěstí) a téměř po celý zápas prohrávali - zachránil je až závěrečný nápor a koš Alonza Mourninga necelé 2 sekundy před koncem, který znamenal vůbec první (!) vedení Heat v zápase. Miami vyhrálo už osmý zápas v řadě za sebou.

Hosté od prvních sekund vedli a střela Ala Harringtona v poslední sekundě 1.čtvrtiny už znamenala náskok 12 bodů (27:15). Hawks vedli v jednu chvíli už 17 bodů, když zářila především dvojice Joe Johnson - Josh Smith, ale ani to nakonec nestačilo.

Závěrečný nápor domácích odstartoval Shaquille O´Neal, a i když se 3 minuty před koncem vyfauloval, jeho spoluhráči ho dotáhli do vítězného konce. Hosté vedli po třech čtvrtinách 73:62, ale O´Neal zaznamenal 6 bodů během šňůry 11:1, která znamenala snížení na 84:86. Trojkou ji uzavřel Derek Anderson, který k výhře svého nového týmu přispěl velmi výrazně.

Anderson špatně začal (střelba 1/7), ale v poslední čtvrtině nastřílel 12 ze svých 14 bodů a v posledních sekundách navíc vybojoval míč pod košem Atlanty a přihrál Mourningovi na závěrečný smeč. Hosté měli ještě jednu poslední šanci, ale Jason Williams zblokoval střelu nováčka Salima Stoudamirea.

O´Neal zaznamenal 21 bodů a 8 doskoků (5/7 z pole, 11/20 šestky), dvouciferný počet bodů zaznamenalo dalších 5 hráčů Miami. Za hosty nastřílel Johnson 28 bodů (10/18 z pole, 6 asistencí), Smith přidal 21 bodů a 8 doskoků (9/12 z pole). Hawks chyběl zraněný Josh Childress a proti Miami prohráli už desátý zápas v řadě.
Střelci:
Heat
- O´Neal 21, Haslem 15, Williams a D.Anderson 14, Walker 13, Mourning 11, S.Anderson 5, Payton 2
Hawks - Johnson 28, Smith 21, Harrington 14, Williams a Stoudamire 7, Ivey, Pachulia, Batista a Edwards 4

(21:34, 27:28, 24:12, 26:29)
Knicks přerušili svou černou sérii 6 porážek v řadě a vyhráli teprve popáté v letošní sezoně na palubovce soupeře. Milwaukee "zaspalo" začátek, a i když dotáhnout až sedmnáctibodové vedení hostů a šlo dokonce do vedení, koncovka mu nevyšla.

Hosté šli hned v úvodu do vedení po šňůře 11:0 a v poločase vedli 62:48. Bucks ve třetí čtvrtině přidali v obraně a Charlie Bell šťastnou trojkou od půlky v poslední sekundě snižoval ž na 72:74. V poslední čtvrtině šli domácí dokonce do vedení a ještě 2 minuty před koncem vedli díky Smithovi 94:93.

Pak ale trefil důležitý koš zdálky Malik Rose a 70 sekund před koncem zvýšil Stephon Marbury na 97:94. Trápení Bucks přerušil až 26 sekund před koncem Michael Redd, který snížil na 96:98, ale domácí už neměli čas a museli faulovat - Steve Francis trefil v posledních 20 sekundách 5 ze 6 trestných hodů a dočkal se své vůbec první výhry v dresu Knicks.

Za hosty zaznamenal pivot Eddy Curry 20 bodů a 11 doskoků (6/13 z pole), Jalen Rose přidal 19 bodů (trojky 4/4) a Quentin Richardson 18 (6/11 z pole). dvouciferný počet bodů nastřílelo celkem 6 hráčů hostů. Za domácí nastřílel Redd 23 bodů (9/20 z pole), Joe Smith přidal 19 bodů (8/12) a Maurice Williams 17 bodů a 8 asistencí. český reprezentant Jiří Welsch tentokrát šanci nedostal. Bucks mají na posledním postupovém místě Východu náskok už jen 2 a půl zápasu před Chicagem.
Střelci:
Bucks
- Redd 23, Smith 19, Williams 17, Magloire 14b. a 10d., Simmons 14, Bell 7, Ford a Bogut 2
Knicks - Curry 20b. a 11d., J.Rose 19, Richardson 18, Francis 11, M.Rose 10b. a 11d., Crawford 10, Marbury 8b. a 11as., Frye 6
střelba: 48% - 50% (trojky: 7/18 - 9/14)

(21:24, 26:21, 22:20, 32:16)
Blazers drželi s favoritem dlouho krok, ale v závěru už nestačili. V průběhu první půle hosté vedli až o 6 bodů, ale ve třetí čtvrtině otočil skóre svými nezadržitelnými nájezdy pod koš Tony Parker. Blazers ještě v úvodu poslední čtvrtiny po smeči Dariuse Milese snížili na 67:69, ale Spurs odpověděli třemi trojkami za sebou (Barry, Udrih, Ginobili) a šňůrou 9:0 v podstatě rozhodli.

Blazers ještě snížili na rozdíl 5 bodů, ale v zcela závěru odpadli a nakonec dostali dvacetibodový výprask - závěr zápasu vyhráli Spurs 21:6. Tim Duncan zaznamenal 22 bodů, 15 doskoků a 3 bloky (10/16 z pole), Parker přidal 18 bodů (7/12) a mezi 10 a 13 body zaznamenali další 4 hráči domácích. Spurs vyhráli pošesté v řadě a jsou zpět v čele Západní konference se stejnou bilancí jako Dallas (46/12) - oba týmy už "dýchají" na záda ještě nedávno suverénnímu Detroitu.

Za hosty zaznamenal Zach Randolph 24 bodů a 9 doskoků (11/21 z pole), ale útočná produktivita Blazers s každou čtvrtinou klesala a jejich úspěšnost střelby byla nakonec jen 38%. Portland má bilanci venku jen 6/23 a zůstává poslední v konferenci, naopak Spurs (kteří nastoupili bez potrestaného Roberta Horryho), mají od konce roku 2004 domácí bilanci 78/5 (!).
Střelci:
Spurs
- Duncan 22b. a 15d., Parker 18, Ginobili 13, Udrih 11, Mohammed a Barry 10, Finley 9, Bowen 8
Blazers - Randolph 24, Miles 16, Blake 14, Skinner 8, Dixon 7, Outlaw a Telfair 4, Khryapa 3, Jack 1
střelba: 51% - 38% (trojky: 6/14 - 3/11)

(33:28, 20:21, 29:24, 28:21)
Do sestavy Orlanda se vrátil Grant Hill a nastřílel 19 bodů, ale ani to hostům nepomohlo zastavit černou sérii - na palubovkách soupeřů prohráli už dvanáctý zápas v řadě a celkově mají z posledních 19 utkání bilanci jen 2/17. V Denveru drželi krok do poločasu (49:53), ale ve druhé půli začali postupně ztrácet, když nestačili na rychlé protiútoky domácích.

Za Denver nastřílel Carmelo Anthony 24 bodů (11/18 z pole), výborný výkon předvedla nová posila Ruben Patterson (v základní pětce), který zaznamenal 21 bodů, 8 asistencí a 5 doskoků (9/12 z pole). Náhradník Earl Boykins přidal také 21 bodů (9/14) a Marcus Camby 16 bodů, 9 doskoků a 5 bloků (7/10). Reggie Evans, který posílil tým stejně jako Patterson až na konci února, zaznamenal 12 bodů a 10 doskoků. Nuggets nijak zvlášť nevadila další absence Kenyona Martina.
Střelci:
Nuggets
- Anthony 24, Patterson a Boykins 21, Camby 16, Evans 12b. a 10d., Miller 7, Johnson 4, Buckner 3, Elson 2
Magic - Hill 19, Howard 15b. a 10d., Arroyo 12, Nelson 10b. a 10as., Battie 10, Turkoglu 8, Stevenson a Miličič 7, Kasun 4, Ariza 2

(32:29, 19:29, 29:20, 25:16)
Kobe Bryant nastřílel 40 bodů (13/26 z pole, 13/13 šestky), Lamar Odom přidal 24 bodů a 10 asistencí (z pole 9/16, z toho trojky 3/5) a Lakers si vyšlápli na dosud nejlepší tým ligy, přestože prohrávali v průběhu utkání už o 13 bodů. Zápas se však zlomil na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy domácí vyhráli úsek hry 18:0.

Pistons vedli ve třetí čtvrtině ještě 78:68, ale Lakers uzavřeli tuto část hry šňůrou 12:0 (80:78) a v úvodu poslední čtvrtiny přidali dalších 6 bodů - Pistons nebyli více než 6 minut schopni dát jediný koš. Odom nastřílel během náporu 9 bodů, ale sám označil za hlavní klíč obranu: "Ztížili jsme jim každou střelu. Když hrajete týmovou obranu, můžete porazit kohokoli. Snad nám tohle vítězství dodá ještě víc sebedůvěry..."

Chauncey Billups zaznamenal za hosty 24 bodů a 10 asistencí, když zářil především ve druhé čtvrtině - ve druhé půli ale dal jen 4 body. Richard Hamilton přidal 20 bodů a Rasheed Wallace 17, když trefil svých prvních 6 střel v řadě, ale minul 10 z posledních 11. Billups po zápase připustil, že hráči Pistons jsou unavení: "Nemáme dost energie na to, abychom hráli tvrdě pod koš, místo toho střílíme zdálky z nepřipravených pozic..."

Bryant ve druhé půli výborně bránil Billupse, náhradník Kwame Brown zase Rasheeda Wallace - Brown navíc doskočil 12 míčů, což bylo o 5 více než hostující Ben Wallace.