Louis Labeyrie z Francie smečuje proti Bosně.

Louis Labeyrie z Francie smečuje proti Bosně. | foto: FIBA

Francie vyhrála bez potíží, Rusové s potížemi, Dixon nepřestřílel Srby

• 0
Ruští basketbalisté vydřeli v domácím prostředí výhru nad Belgií 76:69 a v kvalifikaci o mistrovství světa 2019 odvrátili velké problémy. Francie si nedělali starosti a přehráli Bosnu 84:65. Srbové doma přestříleli Gruzii 105:87, hvězdou zápasu však byl hostující Mike Dixon s 36 body.

Skupina E

Francouzi si poradili 84:65 s nepříjemnou Bosnou a Hercegovinou, když zvládli velmi dobře druhý poločas a nepřipustili drama. Velmi dobře rozloženou ofenzivu Francie vedl se 13 body a sedmi doskoky pivot Louis Labeyrie. Většina hráčů Bosny se trápila střelecky, nejlépe na tom byl se 16 body rozehrávač Nemanja Gordič.

Rusové odvrátili možnost porážky i ve druhém utkání, když si doma v divokém zápase poradili s Belgií 76:69. Hosté skvěle začali a v první čtvrtině vedli až o 14 bodů, ale náskok neudrželi a po třiceti minutách naopak o 15 bodů prohrávali. Ale nevzdali se a taženi Jeanem Salumem se dostali v poslední minutě na dostřel, ale na obrat už  sílu neměli.

Salumu byl střeleckým lídrem Belgie se 17 body, Rusy držel Sergej Karasjov se 14 body, v závěru se navíc mohli spolehnout na Dmitrije Kulagina (10 bodů a devět asistencí).

Sestřih ze zápasu Rusko - Belgie:

Ve skupině F uspěl český výběr ve Finsku 64:56. Více o tomto zápasu si můžete přečíst zde. Islanďané doma nestačili na Bulharsko 74:77.

Skupina G

Srbové přehráli bez větších problémů Gruzínce 105:87 a mají na svém kontě dvě výhry. Domácí rozhodli o své výhře ve druhé půli, kdy dominovali o 19 bodů a jasně obrátili skóre prvního poločasu, po kterém o bod ztráceli.

Zápas byl duelem dvou hlavních hvězd obou týmů. Srbský pivot Miroslav Raduljica sice prohrál s gruzínským rozehrávačem Mikem Dixonem na body 28:36, ale slavil výhru.

Raduljica přidal osm doskoků, s 18 body mu sekundoval další pivot Milan Mačvan. Srbský rozehrávač Stefan Peno dodal 17 bodů a devět asistencí. Dixon k 36 bodům rovněž připsal devět asistencí, ale taky šest ztrát.

V derby si Němci poradili snadno s Rakouskem 90:49. Hosté měli zápas celou dobu pod kontrolou, když si hned v první čtvrtině vytvořili dvouciferný náskok, který jen navyšovali. Nejlepší z pěti dvouciferných střelců vítězů byl Johannes Thiemann se 17 body, o dva body méně dal Danilo Barthel.

Skupina H

Po trápení v prvním zápase zabrali Řekové a po hladké výhře nad Izraelem 82:61 jsou bez porážky. Favoritům pomohlo i připojení Nicka Calathese a Thanasise Adetokunba; hvězdy Panathinaikosu k výhře výrazně přispěli.

Řekové zvládli výborně přelom prvního a druhého poločasu, který vyhráli 15:4, získali si dvouciferný náskok a ten kontrolovali. Calathes byl hlavní hvězdou vítězů s 11 body a osmi asistencemi, Izrael vedl Richard Howell se 13 body a devíti doskoky.

Sestřih ze zápasu Řecko - Izrael:

První výhru ve skupině H mají Estonci, kteří si doma poradili s Velkou Británií 73:70. V zápase plném zvratů měli nejprve navrch Britové, kteří vedli v úvodu, ale potom ztratili druhou čtvrtinu poměrem 26:12 a museli dotahovat. To se jim povedlo, ale v poslední čtvrtině pět minut nedali koš a koncovka jim nevyšla. Střelcem utkání byl britský vazoun Ovie Soko se 17 body, o dva body méně dal na straně vítězů Martin Paasoja.