Kolo bez překvapení, uspěla první pětice

• 1
Pětice z čela tabulky nejvyšší basketbalové ligy mužů si v 39.kole připsala po dvou bodech. Nejtěžší práci měly čtvrté Pardubice, které v hale předposlední Sadské zvítězily jen sedmibodovým rozdílem. Ligu vedou nadále s pohodlným náskokem obhájci titulu z Nymburka, poslední příčka patří celku BBK Brno

Nymburk - Liberec 83:55 (53:26)
Obhájci titulu v úvodu prohrávali jen po Pastýříkově trojce, záhy se ale naplno projevila jejich převaha. Ligovému nováčkovi se nedařila střelba, v žádné ze čtvrtin nedali Liberečtí více než 15 bodů.

Nejvíce bodů: Washington 19, Mirkovič 18, Mack 12 - Kraus 13, Bohunický 12, Kočvara a Landa po 6. Rozhodčí: Paulík, Macela, Nejezchleb. Trestné hody: 28/24 - 18/12. Fauly: 19:24. Pět chyb: 39. Bohunický, 40. Černošek (oba Liberec). Trojky: 7:5. Diváci: 500.

Ústí nad Labem - A Plus Brno 66:100 (16:25, 29:44, 47:73)
Domácí tým postrádal zraněného Feštra a Američana Argretta, který ve středu odletěl domů kvůli úmrtí v rodině, trenér Jan Šedivý dal proto šanci třem dorostencům.

Ústí vedlo na počátku zápasu 6:0, pak se však začala projevovat výrazná výšková převaha hostů pod oběma koši. Severočeši se prosazovali střelbou z dálky, v poločase ale prohrávali už o 15 bodů.

Poté začal náskok Brna narůstat ještě rychleji, zvláště když ústecký pivot Tomanec měl v 26. minutě na kontě už čtyři fauly. Stý bod zaznamenali Brňané 25 sekund před závěrečným klaksonem.

Nejvíce bodů: Eisner 16, Holešovský 15, Stavěl 8 - Benda 17, Whitehead 15, Machač a Marko po 12. Rozhodčí: Vyklický, Hartig, L. Lukeš. Trestné hody: 13/9 - 21/11. Fauly: 21:12. Pět chyb: 38. Tomanec (Ústí). Trojky: 9:5. Diváci: 200. Nejlepší hráč: Benda.

Sadská - Pardubice 91:98 (17:21, 42:37, 64:71)
Basketbalistům Sadské opět vyšel první poločas, pak ale polevili v obraně a přestali se držet úspěšné taktiky, a soupeř toho využil k obratu. Minutu před koncem prohrávali domácí pouze o tři body, ale závěr vyšel lépe Pardubicím.

"Hráči nepochopitelně ustoupili od agresivní obrany, možná to bylo i pod dojmem velkého množství osobních chyb a strachem před vyfaulováním. Další chybou bylo, že jsme se snažili držet se soupeřem krok v rychlém protiútoku, což bylo pro nás přímo smrtelné, neboť Pardubice jsou v útočné hře velmi efektivní a špatně se brání," řekl kouč Sadské Karel Forejt.

Pardubický trenér Stanislav Petr byl spokojen s tím, že jeho tým získal potřebné body v boji o čtvrté místo. "Věděli jsme, že nás čeká velmi těžké utkání, což se potvrdilo. Domácí hráli velmi bojovně a s velkým nasazením, my jsme se těžko vyrovnávali s jejich tvrdou hrou pod oběma koši. V závěru jsme měli více štěstí," uvedl Petr.

Nejvíce bodů: Douša 26, Rivers 16, Šušák 15, Kubálek 11 - Mujagič 24, Ames 22, Gamma 16, Novotný 13, Jelínek 11. Rozhodčí: Šedivý, Volejník, Karásek. Trestné hody: 20/14 - 48/33. Fauly: 31:23. Trojky: 9:7. Pět chyb: 37. Šušák, 40. Novák - 39. Jelínek. Diváci: 150.

BBK Brno - Děčín 69:107 (18:25, 32:52, 49:79)
Poslední tým tabulky udržel krok s Děčínem pouze v úvodní čtvrtině, kterou prohrál pouze sedmibodovým rozdílem. V dalším průběhu začali Brňané častěji chybovat, zbytečně ztráceli míče a jejich kombinační hra se zcela vytratila v častých nedorozuměních.

Chyby Děčín pohotově trestal a do poločasu získal rozhodující dvacetibodový náskok, který po změně stran postupně narůstal. Děčín svého soupeře přehrál v podkošovém doskakování i přesnější střelbě z tříbodového území.

"Zápas nám vůbec nevyšel, hodně jsme chybovali a hráči se začali mezi sebou i hádat. V tu chvíli jsme hráli bez koncepce a vůbec jsme si neporadili s kvalitní obranou protivníka," posteskl si po utkání trenér Brňanů Jiří Jandák.

"Měli jsme ze zápasu obavy. Koncentrovaným výkonem jsme ale získali do poločasu rozhodující náskok, a tím jsme zlomili odpor protivníka," uvedl trenér Děčína Pavel Budínský.

Nejvíce bodů: Špička a Helbich po 16, Prater 14, Majoroš 10 - Sanders 20, Balík 15, Miloš a Mulligan po 14, Houška 12. Rozhodčí: Lukeš, Galajda, Hanuš. Trestné hody: 27/16 - 13/13. Fauly: 15:25. Trojky: 5:12. Diváci: 60. Nejlepší hráč: Sanders.

Prostějov - USK Praha 104:70 (30:14, 56:29, 86:49)
Prostějovským hráčům se oproti předchozím utkáním vydařil začátek, brzy vedli 9:0 a náskok neustále navyšovali. Pražané přijeli pouze se sedmi hráči a fyzické síly jim rychle ubývaly.

Domácí trenér měl k dispozici dvanáct hráčů, poprvé se představil v prostějovském dresu reprezentant Jan Pavlík, který se vrátil z působení v Maďarsku a uzdravil se po operaci.

"Příliš jsme chybovali v obraně a na tuto skutečnost neměl mít vliv nízký počet našich hráčů v utkání," řekl trenér USK Petr Treml. Domácí lodivod Miroslav Marko už myslel na příští zápas s Mlékárnou Kunín a řekl, že pouze vítězství uchová naději Prostějova na druhé místo v tabulce po základní části soutěže.

Nejvíce bodů: Bryan 21, Nečas 16, Stuchlý a Kudelin po 12 - Hrubý 29, Rerko 16, Kotas 11. Rozhodčí: Vrážel, Vondráček, Holubek. Trestné hody: 18/12 - 40/24. Fauly: 31:20. Trojky: 10:6. Diváci: 1000. Nejlepší hráč: Bryan.

12. BBK Brno 39 5 34 2958:3591 44

Jan Pavlík po tříletém angažmá v Maďarsku opět oblékl dres Prostějova v zápase s USK Praha.