Iversonových 51 bodů na Lakers nestačilo

• 70
New York - Allen Iverson nastřílel 51 bodů, ale ani to nestačilo týmu Denver Nuggets na výhru nad L.A.Lakers. V koncovce zářil Kobe Bryant a Lakers vyhráli těsně 111:107. V prestižním souboji San Antonio vs. Dallas se radovali domácí Spurs, kteří díky 37 bodům Manu Ginobili zvítězili o jediný koš 97:95.
Denver (11/8) - L.A.Lakers (11/8) - 107:111
(24:29, 34:33, 30:26, 19:23)
Allen Iverson nastřílel letošní rekord ligy 51 bodů, ale na vyrovnanější tým hostů to tentokrát nestačilo. Iverson nastřílel po vynikajícím výkonu 49 bodů už za tři čtvrtiny (17/23 z pole), ale v poslední části hry se na něj obrana hostů vyloženě zaměřila a unavený Iverson (odehrál celý zápas) přidal už jen jediný koš - a koncovka patřila hostujícímu Kobemu Bryantovi.

Bryant nastřílel 25 bodů (z toho 12 ve 4.čtvrtině) a přes 20 bodů se dostali i další dva jeho spoluhráči - Vladimír Radmanovič (21 bodů) a Derek Fisher (20 bodů). Za domácí zaznamenal Carmelo Anthony 26 bodů a 8 doskoků, ale ani on stejně jako jeho spoluhráči nedokázal v závěru využít toho, že obrana Lakers zdvojovala Iversona. Marcus Camby doskočil za domácí 20 míčů.

Bryantovi, který stejně jako Andrew Bynum nastoupil s virózou, možná trochu paradoxně pomohly problémy s fauly - čtvrtý si udělal už po 38 sekundách druhé půle a celou třetí čtvrtinu seděl jen na lavičce náhradníků. Do poslední čtvrtiny však měl dostatek sil.

Bryant nastřílel za stavu 102:102 šest bodů za sebou a Lakers se 35 s před koncem dostali do vedení 108:104, Fisher pak dvěma šestkami 16 s před koncem zvyšoval na 110:105. Velkou zbraní Lakers byli trojky - trefili jich celkem 10 (domácí 3), Radmanovič se blýskl bilancí 6/9.

Philadelphia (5/13) - Boston (15/2) - 103:113
(32:26, 25:26, 23:31, 23:30)
Paul Pierce zaznamenal 19 bodů a 12 asistencí, Kevin Garnett nastřílel 22 bodů a favorizovaní Celtics rozhodli překvapivě vyrovnaný zápas až v poslední čtvrtině. Ray Allen přidal 12 bodů, ale byli to náhradníci James Posey a Eddie House, kteří trefili v závěru klíčové trojky.

House a Posey trefili společně 7 z 13 trojek a to bylo v zápase rozhodujcím prvkem. Domácí rozehrávač Andre Miller zaznamenal první double-double v sezóně (26 bodů a 12 asistencí) a spolu s Andrem Iguodalou (24 bodů) dlouho drželi svůj tým v zápase, ale v závěru už měli navrch zkušenější hosté, kteří jsou s bilancí 15/2 stále nejlepší v lize.

Vedení klubu Sixers před zápasem uvolnilo z funkce prezidenta a generálního manažera klubu Billyho Kinga, kterého nahradil bývalý manažer New Jersey Nets Ed Stefanski.

Washington (9/9) - Cleveland (9/11) - 105:86
(22:21, 31:13, 26:28, 26:24)
Caron Butler nastřílel 27 bodů a dovedl Wizardsk jasné výhře nad trápícím se Clevelandem, který bez LeBrona Jamese prohrál jednoznačným způsobem 4 zápasy v řadě. Včetně zápasu, ve kterém si James poranil prst na levé ruce, prohráli Cavs už pětkrát za sebou - a to se jim nestalo už téměř 2 roky.

Washington má naproti tomu bez zraněného Gilberta Arenase bilanci 6/4, ostrostřelec domácích byl po operaci poprvé přítomen na lavičce týmu, ale čeká ho ještě zhruba dvouměsíční rehabilitace. Antawn Jamison zaznamenal za Wizards 17 bodů a 12 doskoků, Brendan Haywood přidal 17 bodů a 10 doskoků a domácí překvapivě vyhráli na doskoky 45:29.

Za hosty nastříleli Shannon Brown, Drew Gooden a Daniel Gibson po 13 bodech, Zydrunas Ilgauskas přidal 12 bodů a 10 doskoků. Vedení klubu vyrovnalo před zápasem nabídku Bobcats na smlouvu Andersonu Varejaovi (17 milionů dolarů) a brazilský obranářský specialista by se tak měl v nejbližších dnech objevit v sestavě Cavs.

Toronto (10/9) - Phoenix (15/4) - 123:136
(28:33, 28:28, 29:45, 38:30)
V přestřelce na palubovce Raptors zářil hostující Leandro Barbosa, který nastřílel 35 bodů, Kanaďan Steve Nash se v jediném letošním zápase ve své domovině blýskl letošním maximem 18 asistencí (10 bodů) a Phoenix vylepšil své letošní střelecké maximum na 136 bodů.

Amare Stoudemire nastřílel 25 bodů, Shawn Marion přidal 10 bodů a 14 doskoků a Suns vyhráli 4 zápasy za sebou a 12 z posledních 14. Za domácí nastřílel T.J.Ford, který vynechal 5 z posledních 7 zápasů, celkem 27 bodů, Anthony Parker jich přidal 22 a Jose Calderon a Carlos Delfino po 14. Raptors prohráli doma po 4 výhrách v řadě, a to především kvůli 3.čtvrtině, v níž inkasovali 45 bodů.

Charlotte (6/11) - Chicago (5/11) - 82:91
(21:21, 21:18, 18:14, 22:38)
Luol Deng nastřílel 30 bodů a Bulls si díky výbornému výkonu ve 4.čtvrtině zajistili svou šestou letošní výhru - naopak uštědřili Bobcats jejich už sedmou porážku v řadě. Andre Nocioni nastřílel v poslední čtvrtině 10 ze svých 15 bodů a navíc doskočil 10 míčů. Bulls dokázali otočit zápas, ve kterém prohrávali až o 11 bodů a vyhráli druhý zápas venku z posledních 9.

Gerald Wallace nastřílel za domácí 22 bodů, ale v úvodu čtvrté čtvrtiny se dostal do problémů s fauly a hosté využili jeho absence ke šňůře 10:2 - díky ni se dostali vůbec poprvé do vedení. Jason Richardson nastřílel 17 bodů, ale v poslední čtvrtině ho obrana Bulls "vymazala", Raymon Felton nastřílel také 17 bodů, ale v koncovce minul 6 trestných hodů.

New Jersey (9/10) - New York (6/11) - 93:100
(18:26, 24:25, 24:23, 27:26)
Jamal Crawford nastřílel 29 bodů, Zach Randolph jich přidal 25 a Knicks zaskočili unavené domácí i bez zraněných Eddyho Curryho a Stephona Marburyho. V základní pětce hostů nastoupili Fred Jones a David Lee a pomohli New Yorku k teprve 2.výhře z posledních 12 "derby" mezi oběma tradičními rivaly.

Opět skvělý Richard Jefferson nastřílel za domácí 31 bodů, Vince Carter přidal 19 bodů a Bostjan Nachbar 16. Domácí ale citelně chyběl Jason Kidd, který kvůli migréně vynechal první zápas v sezóně. Od příchodu Kidda do New Jersey v roce 2001 měli Nets ve vzájemných zápasech proti New Yorku dosud bilanci 20/4.

New York vyhrál letošní první zápas venku, a to až na osmý "pokus" - klíčový náskok získal už v první čtvrtině, v poslední dvanáctiminutovce vedl až o 14 bodů a přežil o závěrečný nápor domácích.

New Orleans (12/7) - Detroit (13/5) - 76:91
(26:16, 16:28, 18:22, 16:25)
Detroit potvrdil výbornou formu a vyhrál už pátý zápas v řadě. V čele opět velmi vyvážené ofenzívy byl Richard Hamilton s 21 body, Chauncey Billups přidal 18 bodů a Rasheed Wallace 13 bodů a 10 doskoků. Antonio McDyess přidal 10 bodů se střelbou 5/8 z pole.

Domácí nestačilo 17 bodů a 22 doskoků Tysona Chandlera ani 19 bodů Peji Stojakoviče, který trefil 3 trojky a s celkem 51 přesnými zásahy je druhý v NBA za Rashardem Lewisem z Orlanda (53). Chris Paul nastřílel 14 bodů.

Pistons zaspali začátek a první čtvrtinu prohráli dvouciferným rozdílem (16:26) - od druhé čtvrtiny však jejich obrana nepovolila Hornets téměř nic. Domácí měli nakonec úspěšnost střelby z pole jen 34,7%.

Houston (10/9) - Memphis (6/12) - 105:92
(24:20, 31:22, 30:29, 20:21)
Tracy McGrady zaznamenal třetí triple-double ve své kariéře, když nasbíral 17 bodů, 12 asistencí a 10 doskoků, Yao Ming přidal 24 bodů a 13 doskoků a náhradník Bonzi Wells si vylepšil své letošní maximum na 24 bodů. Rockets mají od své černé série 6 porážel v řadě bilanci 4/2.

Paul Gasol zaznamenal za hosty 23 bodů a 12 doskoků, Damon Stoudamire přidal 19 bodů. Grizzlies snížili třináctibodové manko z poločasu na rozdíl sedmi bodů, ale McGrady, který trefil jen 3 ze svých prvních 15 střel, se konečně dostal do rytmu a ve třetí čtvrtině zaznamenal důležitých 7 bodů. Yao jich přidal v této čtvrtině 13 a Houston opět zvýšil na 71:56.

San Antonio (16/3) - Dallas (12/7) - 97:95
(18:24, 24:25, 31:17, 24:29)
Manu Ginobili potvrdil skvělou formu, nastřílel své letošní maximum 37 bodů a Spurs dokázali udolat své rivaly navzdory absenci zraněného Tima Duncana. Ginobili přitom neměl kvůli zranění prstu vůbec nastoupit, ale nakonec hrál letos poprvé v základní pětce.

Tony Parker přidal 23 bodů a Spurs vyhráli 4.zápas v řadě, přestože v koncovce přišli o jedenáctibodový náskok - v domácím prostředí zůstávají stále neporaženi. Za Dallas zaznamenal Josh Howard 22 bodů a 9 doskoků, Jason Terry přidal 20 bodů a Dirk Nowitzki 15 bodů a 9 doskoků. Spurs Dallasu odvedli porážku 92:105 z 15.listopadu na jeho palubovce.

Golden State (10/8) - Milwaukee (8/9) - 120:90
(30:25, 27:11, 28:25, 35:29)
Warriors znovu "našli" svou střeleckou formu a nedali trápícím se hostům žádnou šanci. Baron Davis a Stephen Jackson nastříleli po 20 bodech, Kelenna Azubuike přidal16 bodů a Al Harrington 15.

Warriors v minulém zápas prohráli v prodloužení s Orlandem, když trefili jen 9 ze 40 trojkových pokusů, ale tentokrát stříleli od začátku výborně a rychle získali rozhodující náskok. Harrington, Jackson a Davis trefili v první čtvrtině 3 trojky za sebou a domácí trefili 10 trojek z prvních 14 pokusů.

Harringtonova třetí trojka uzavřela šňůru 11:0 na přelomu poločasu a Warriors vedli už 64:36. Nakonec trefili 15 z 22 trojek a to nejlepší "trojkařský" výkon od prosince 2003, kdy Toronto nasázelo Bostonu 17 trojek z pouhých 24 pokusů.

Warriors vyhráli od startu 0/6 celkem 10 z posledních 12 zápasů, naopak Bucks po dobrém začátku prohráli 6 z posledních 7 zápasů. Jejich nejlepším střelcem byl včera Michael Redd s 24 body.

Seattle (4/15) - L.A.Clippers (6/11) - 95:88
(18:17, 25:18, 30:26, 22:27)
Nováček Kevin Durant nastřílel 18 bodů, další 4 jeho spoluhráči se dostali do dvouciferných čísel a Seattle prodloužil současné trápení Los Angeles Clippers. Hosté prožívají nejdelší šňůru porážek za téměř 3 roky, když nevyhráli už 7 zápasů v řadě.

Durant trefil jen 5 ze 13 střel z pole, ale proměnil 7 šestek z 8 pokusů a doskočil 7 míčů. Uzdravený Nick Collison zaznamenal jako náhradník 18 bodů a letošní maximum 17 doskoků, Wally Szczerbiak a Damien Wilkins nastříleli po 17 bodech.

Za hosty zaznamenal Corey Maggette 23 bodů, Chris Kaman přidal 19 bodů a 14 doskoků. Clippers citelně chybí veterán Sam Cassell, dlouhodobě jsou zraněni Elton Brand a Shaun Livingston.