Detroit Pistons - San Antonio Spurs, Tim Duncan - Pivot San Antonia Tim Duncan (uprostřed) se snaží zakončit mezi hráči Detroit Pistons. | foto: Marc Serota, Reuters

Horry zařídil Spurs dramatickou výhru

• 895
Auburn Hills - Zatímco první čtyři zápasy finálové série NBA vždy skončily aspoň patnáctibodovým rozdílem, páté utkání svou dramatičností vše vynahradilo. San Antonio dokázalo vyhrát na palubovce obhájců titulu z Detroitu 96:95 po prodloužení a hrdinou utkání se stal náhradník Robert Horry, který trefil i rozhodující trojku. Spurs se ujali vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Finále NBA:

Detroit Pistons - San Antonio Spurs 95:96 po prodl.
(stav série 2:3)

Beznadějná vyprodaná hala Tha Palace of Auburn Hills viděla dosavadní vrchol finále NBA, ale domácím fanouškům radost nepřinesl. San Antonio se dokázalo oklepat ze dvou těžkých porážek v zápasech 3 a 4 a přece jen si veze z Detroitu jednu výhru, čímž udělalo velmi nadějný krok k zisku letošního titulu. Spurs se po velkém dramatu ujali vedení 3:2 na zápasy a šestý (a případně i sedmý) zápas hrají na své domácí palubovce.

Hrdinou utkání byl jednoznačně zkušený náhradník Spurs Robert Horry, kterému jeho výkony v play-off a důležité střely v klíčových chvílích vysloužily přezdívku "Big Shot Bob" - Horry už získal ve své kariéře 5 titulů a včera výrazně pomohl k tomu, aby mu přibyl další.

Oporou San Antonia byl dlouho "znovuzrozený" Tim Duncan, ale v závěru utkání se začal trápit a Horry za něj dokonale zaskočil - za téměř celé tři čtvrtiny sice nedal ani bod, ale pak se rozstřílel k velkému výkonu, za 17 minut nastřílel 21 bodů (trojky 5/6!) a trefil i vítěznou trojkovou střelu necelých 6 sekund před koncem prodloužení.

Spurs sice opět ztráceli dost míčů, ale tentokrát to bylo přece jen v trochu jiných situacích a hosté si dali velký pozor na to, aby nedostávali "lehké" koše z rychlých protiútoků. Zápas byl díky tomu na rozdíl od předchozích velmi vyrovnaný, ani jeden z týmů nevedl dvouciferným rozdílem a všechno směřovalo k napínavému závěru.

Detroit dokázal vystupňovat tlak v obraně, v závěru získával klíčové útočné doskoky a navíc se mohl spolehnout na střelbu Chaunceyho Billupse (34 bodů a 7 asistencí), ale Spurs zachránil Horry, který dal v poslední vteřině 3.čtvrtiny svůj vůbec první koš (trojku) a za 4.čtvrtinu nastřílel 13 bodů. Zatímco v první půli (42:42) byli obvyklými oporami Duncan, Ginobili a Parker, ve druhé půli se přestali Ginobili i Parker prosazovat a v závěru "odešla" forma i Duncanovi, který minul v koncovce 4.čtvrtiny 6 ze 7 trestných hodů.

Naštěstí pro Spurs trefil alespoň ten poslední 33 sekund před koncem a vyrovnával na 89:89. Detroit měl pak v držení míč a znovu se chtěl spolehnout na Billupse, ale kouč Popovich udělal skvělý taktický tah, když na něho poslal vyhlášeného obránce Bruce Bowena (do té doby bránil Hamiltona) a ten Billupse ubránil.

Šanci na vítěznou střelu měl Ginobili, ale jeho nájezd zblokoval Ben Wallace, Duncanovi se navíc nepodařilo v dobré pozici dopíchnout míč do koše a tak se muselo prodlužovat. V prodloužení Duncan neproměnil ani jednu ze 2 střel, navíc ztratil míč a Spurs prohrávali o 4 body, ale znovu je spasil Horry, který nastřílel posledních 5 bodů zápasu.

Nejdříve minutu a půl před koncem za stavu 91:95 úžasným způsobem zasmečoval po nájezdu (93:95), a přestože si při tom trochu poranil rameno, zbylo mu dost sil na to, aby navíc trefil rozhodující trojku 5,9 sekund před koncem - obrana Detroitu v tu chvíli trochu nepochopitelně zazmatkovala (Rasheed Wallace), zdvojila celkem zbytečně Ginobiliho v rohu a volný Horry trefil svou pátou trojku z 6 pokusů.

Detroit tak čeká velmi těžký úkol - aby obhájili titul, musí vyhrát dvakrát za sebou v San Antoniu, kde měli Spurs v základní části letošní sezony bilanci 38/3. Pistons sice už mnohokrát dokázali, že nejlépe hrají v nejtěžších chvílích, ale v San Antoniu nevyhráli už od roku 1997.

čtvrtiny: 23:21, 19:21, 21:22, 26:25, 6:7