Jan Veselý (vpravo) a Marko Gudurič oslavují úspěch Fenerbahce.

Jan Veselý (vpravo) a Marko Gudurič oslavují úspěch Fenerbahce. | foto: Euroleague.net

Veselý králem večera. Duel o první místo rozhodl minutu před koncem

• 2
O mnoho lepší večer se svými spoluhráči snad ani zažít nemohl. Jan Veselý byl s 19 body a 10 doskoky strůjcem výhry Fenerbahce Istanbul ve šlágru basketbalové Euroligy nad CSKA Moskva 79:75. Minutu před koncem dal vítězný koš.

Český reprezentant si v utkání připsal i 10 získaných faulů, takže zkompletoval „falešný“ triple double. Šest z Veselého 10 doskoků bylo útočných, čtyři ztráty vynahradil třemi asistencemi, dvěma zisky a blokem.

Turecký celek potvrdil vedení v tabulce, její neúplnou podobu vede před moskevským velkoklubem o dva body.

„Vyhrát doma s CSKA je důležitá výhra. V podstatě jsme hráli o první místo v tabulce, takže úspěch,“ řekl novinářům Veselý.

„Čísla jsou mi jedno, hlavně chci týmu co nejvíce pomoci. Formu cítím, ale je to týmová forma. Hrajeme dobrý basket a v tom musíme pokračovat,“ prohlásil.

Veselý dal už v prvním poločase 11 bodů, při své aktivitě byl také sedmkrát faulován a proměnil všech pět trestných hodů. Domácí ale v úvodní dvacetiminutovce ani jednou nevedli, prohrávali až o 15 bodů. Ale trojka Marka Guduriče po Veselého přihrávce v poslední sekundě poločasu jim vlila naději.

Po návratu z přestávky za poločasového stavu 36:48 vtrhli do druhé půle a 16 body za sebou otočili vývoj.

„V prvním poločase dávali docela lehké koše, ale do druhého jsme změnili obranu, pohlídali jsme je na doskoku a to rozhodlo zápas,“ řekl Veselý.

Jan Veselý proti CSKA:

Přesto domácí pět minut před koncem dramatického a prestižního klání znovu prohrávali o sedm bodů (67:74). Pak ale Veselý nastartoval další obrat dvěma šestkami a minutu před koncem zlomil nerozhodný stav 75:75.

Veselého nejvýrazněji podporovali srbští reprezentanti Marko Gudurič (15 bodů) a Nikola Kalinič (10) bodů s italským kapitánem Gigim Datomem (10 bodů).

V dresu CSKA zaznamenal Will Clyburn 17 bodů a pět doskoků. Nando De Colo strávil na hřišti jen 14 minut, během kterých stihl tři body.

Druhý z českých reprezentantů Ondřej Balvín odcházel po třech výhrách jako poražený. Jeho Gran Canaria doma nedokázala vzdorovat ve španělském derby Baskonii a podlehla 71:84. Hosté si po většinu utkání udržovali dvouciferné vedení.

Celek z baskické Vitorie vedli Matt Janning a Shavon Shields se 16 body, Jayson Granger připojil 15 bodů a Luca Vildoza 13 bodů plus šest asistencí.

Jediným dvouciferným střelcem poražené Gran Canarie se stal Kim Tillie s 11 body. Eulis Baez a Anžejs Pasečniks připojili po devíti bodech.

Ondřej Balvín patřil k nejproduktivnějším hráčům poraženého celku, když nastřádal osm bodů, pět doskoků a jeden blok, spáchal však čtyři ztráty, nejvíc ze svého týmu.

Sestřih ze zápasu Gran Canaria - Baskonia:

Olympiakos Pireus uspěl v Barceloně v souboji obran 69:60. V dresu vítězů se blýskl srbský pivot Nikola Milutinov 18 body a 14 doskoky. Vassilis Spanulis ho podpořil 14 body.

Katalánci ztratili čtvrtý zápas v řadě. Nestačilo jim 13 bodů Victora Clavera a 10 bodů plus šest doskoků Pierra Orioly.

Velký den tureckých klubů podtrhlo Anadolu Efes Istanbul, když rozdrtilo Budučnost Podgorica 106:68. Zářili Rodrigue Beaubois (22 bodů), Brock Motum (17 bodů a sedm doskoků), Krunoslav Simon (15 bodů, sedm doskoků a pět asistencí) i Adrien Moerman (13 bodů a šest doskoků).

V dresu černohorského celku vynikl Earl Clark s 21 body, jeho skorojmenovec Coty Clarke dodal 12 bodů.

Euroliga basketbalistů - 13. kolo

Anadolu Efes Istanbul - Budučnost Podgorica 106:68
Fenerbahce Istanbul - CSKA Moskva 79:75 (za domácí Veselý 19 bodů, 10 doskoků, 3 asistence)
FC Barcelona - Olympiakos Pireus 60:69
Gran Canaria - Baskonia Vitoria 71:84 (za domácí Balvín 8 bodů, 5 doskoků)