Sonja Petrovičová (s míčem) se blýskla 29 body - ilustrační snímek

Sonja Petrovičová (s míčem) se blýskla 29 body - ilustrační snímek | foto: ČTK

Basketbalistky USK v Eurolize deklasovaly belgický tým Castors Braine

• 0
První výhra na palubovce soupeřek v letošním ročníku Euroligy stála za to. Basketbalistky ZVVZ USK Praha deklasovaly belgický tým Castors Braine vysoko 73:49. Zasloužila se o to zejména Sonja Petrovičová, která 29 body vytvořila nové maximum tohoto ročníku.

Pražanky proti týmu, který v říjnu porazily v semifinále Superpoháru, předvedly zatím nejlepší výkon v této euroligové sezoně. Oproti předchozím zápasům nebylo v jejich hře tolik chyb, rychle přecházely do útoku a především velmi dobře bránily.

Vedle Petrovičové tým táhla také pivotka Kia Vaughnová, velmi dobrý zápas odehrála ale i česká reprezentantka Alena Hanušová, které vyšla zejména druhá čtvrtina, a měla velkou zásluhu na tom, že se USK povedlo po 14 minutách odskočit na rozdíl 12 bodů.

Belgičanky postrádaly svoji největší hvězdu Alinu Jagupovovou, která se domluvila s klubem na ukončení spolupráce a vrátila se na Ukrajinu. Domácí hráčky se tak spoléhaly zejména na zkušenou veteránku Ann Wautersovou. Pětatřicetiletou nejlepší střelkyni v historii Evropské ligy si však české mistryně dobře hlídaly, velmi dobře ji bránila Vaughnová.

Když pak USK vyšel vstup i do druhé půle a vedení narostlo na dvacet bodů, povedlo se definitivně zlomit odpor domácích. Hráčky USK už si vedení zkušeně hlídaly, nedovolily soupeři žádnou bodovou šňůru a vítězství ještě zvýraznily znovu pod střeleckou taktovkou srbské mistryně Evropy Petrovičové. V závěru si pak mohla poprvé v kariéře vyzkoušet tuto soutěž i Karolína Elhotová, mladší sestra reprezentantky Kateřiny.

Euroliga basketbalistek, 5. kolo

Skupina B
Castors Braine - ZVVZ USK Praha 49:73 (11:15, 24:35, 34:52)
Nejvíce bodů: Wautersová 13, Trahanová-Davisová 10, E. Eldebrinková - Petrovičová 29, Vaughnová 16, Hanušová 7. Fauly: 16:15. Trestné hody: 6/5 - 10/9. Trojky: 2:6. Doskoky: 26:41.

Orenburg - Kayserispor 68:61
Wisla Krakov - Bourges 66:64 (za domácí Zohnová 9 bodů, 2 doskoky)
Girona - Jekatěrinburg 71:76

Skupina A:

Košice - Schio 56:69 (za domácí Stehlíková 7 bodů)
Villeneuve - Dynamo Kursk 78:70
Salamanca - Fenerbahce Istanbul 70:75
Šoproň - Galatasaray Istanbul 60:76 (za hosty Kulichová 4 body, 5 doskoků, 1 asistence)