Dres Juana Carlose Navarra s číslem 11 míří ke stropu haly Palau Blaugrana a...

Dres Juana Carlose Navarra s číslem 11 míří ke stropu haly Palau Blaugrana a mezi legendy Barcelony. | foto: Euroleague.net

Barcelona se rozloučila s kapitánem triumfem nad Realem Madrid

• 0
Barcelona teď má nad Realem Madrid navrch, po triumfu v Copa del Rey ho porazila také ve 24. kole basketbalové Euroligy. Katalánci doma uspěli 77:70 a tím nejlepším způsobem uzavřeli večer na počest svého bývalého kapitána Juana Carlose Navarra, který se dočkal vyřazení svého čísla 11. Vassilis Spanulis, tradiční kapitán Olympiakosu, nastoupil k 300. utkání v nejlepší evropské soutěži.

Barcelona měla domácí zápas s Realem Madrid v zásadě pod kontrolou. Vítězové se dotáhli na čtvrté Anadolu, zato poražení klesli na třetí příčku. A na čelo, které okupuje Fenerbahce, ztrácejí tři výhry.

Katalánci museli ve druhé čtvrtině zlikvidovat osmibodový náskok Realu, ale 21 bodů v posledních pěti minutách první půle je nastartovalo. Hosté se sice minutu a půl před koncem přiblížili na pět bodů po trojce Facunda Campazza, ale to bylo z jejich strany vše.

Ante Tomič pojistil výhru ubojovanou trefou na 77:70 (zrodila se po třech útočných doskocích), zato Anthony Randolph na druhé straně zahodil tři trestné hody za sebou.

Chorvatský dlouhán Tomič zazářil 22 body, 13 doskoky a třemi asistencemi, Thomas Heurtel připojil 17 bodů a 10 asistencí a Kyle Kuric 15 bodů. Madrid se snažili táhnout Rudy Fernandez s 15 body a Randolph s 12 body a devíti doskoky.

Sestřih ze zápasu Barcelona - Real Madrid:

Juan Carlos Navarro je mnohonásobným rekordmanem Euroligy i španělské ligy ACB, v Barceloně sloužil dlouhá léta jako kapitán. A tak je namístě, že ním katalánský velkoklub velkolepě loučí.

Původně měla sláva proběhnout dokonce už na konci listopadu, ale úmrtí Navarrova otce ji odsunulo o několik měsíců. La Bomba se stal pátým basketbalistou FC Barcelona, jemuž se dostává nejvyšší pocty, následoval Juana Antonia San Epifania neboli Epiho, Nacha Solozabala, Andrese Jimenéze a Roberta Dueňase.

Barcelona oslavila kariéru Juana Carlose Navarra:

Na druhou pozici se vrátil CSKA Moskva, z haly Olympiakosu Pireus si odvezl výhru 97:81. Ruský velkoklub vyhrál pošesté za sebou, když na dvouciferný rozdíl utekl na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny.

Cory Higgins byl nejlepším střelcem vítězů s 18 body, Nando De Colo přidal 16 bodů, Sergio Rodriguez 15 bodů a 12 asistencí, Kyle Hines 15 bodů a Will Clyburn 14 bodů plus osm doskoků.

Olympiakos před pátou porážkou v řadě neuhájil ani Zach LeDay s 21 body a devíti doskoky. Vassilis Spanulis oslavil 300. zápas 14 body a sedmi asistencemi.

Zach LeDay proti CSKA:

Před Spanulisem si 300 zápasů připsali jen Juan Carlos Navarro, Felipe Reyes, Paulius Jankunas a Nikos Zisis.

Bayern uspěl v Podgorici 89:75 a po 24. kole srovnal svou bilanci na 12-12. Německý šampion zpevnil po pauze obranu a z vyrovnaného skóre černohorskému celku odskočil.

Vladimir Lučič vévodil vítězům 18 body a sedmi doskoky, Danilo Barthel přidal 16 bodů a Nemanja Dangubič 13 bodů. Derrick Williams stihl kromě devíti bodů i sedm doskoků. Edwin Jackson vedl Budučnost 19 body (trojky 5/7), Norris Cole ho podpořil 12 body.