Holly Winterburnová (vlevo) z London Lions útočí v zápase se Žabinami, brání ji...

Holly Winterburnová (vlevo) z London Lions útočí v zápase se Žabinami, brání ji Monika Grigalauskytėová. | foto: FIBA

Žabiny v Londýně nakročily k postupu v Eurocupu, KP Brno odešlo s debaklem

• 0
Basketbalistky Žabin Brno zvítězily ve druhém kole Eurocupu na hřišti London Lions 82:74 a zapsaly si do tabulky skupiny K první výhru. To KP Brno znovu neuspělo, v hale francouzského klubu Villeneuve D'Ascq ESB Lille Metropole padlo 42:82 a ve skupině L je třetí jen o skóre před islandským Haukarem.

Nejlepší hráčkou Žabin v Londýně byla zkušená slovenská pivotka Anna Jurčenková se 17 body a 13 doskoky. Američanka Bria Holmesová ji doplnila 16 body a sedmi doskoky, rozehrávačka Petra Záplatová zaznamenala 14 bodů a pět asistencí a pivotka Natálie Stoupalová nebyla daleko od double double s 10 body a osmi doskoky.

Oba středeční soupeři mají po dvou kolech na kontě jednu výhru a jednu prohru. Brňanky na úvod doma prohrály s belgickým Castors Braine 58:75. Čtvrtým účastníkem skupiny je německý tým Rutronik Keltern, který Žabiny hostí za týden.

Brňanky vstoupily do utkání v Londýně koncentrovaně. Dobrou střelbou a bojovností si vytvořily náskok 13 bodů, což se nakonec ukázalo jako rozhodující.

„Hodně času jsme věnovali přípravě na zápas a rozboru hry soupeřek, což nám pomohlo zejména v úvodu,“ řekl ČTK trenér Žabin Viktor Pruša.

Anglický mistr po první čtvrtině přitvrdil v obraně a zlepšil i ofenzivu. Na konci poločasu se dotáhl na rozdíl jednoho bodu, ale více mu už třetí tým uplynulé sezony ŽBL nedovolil. Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši si pohlídaly i závěr a dotáhly duel k výhře.

„Na rozdíl od prvního zápasu jsme hráli celou druhou půli chytře, měli jsme tam několik skvělých momentů. Těší mě vzestup formy Američanky Holmesové, která má v sobě velký potenciál,“ dodal Pruša.

Královo Pole prohrálo ve Francii o 40 bodů

Ani ve druhém zápase basketbalistky KP Brno nevyhrály. Villeneuve D’Ascq ESB Lille Metropole jim ve své hale uštědřil debakl rozdílem 40 bodů - 82:42 - a potvrdil tak roli největšího favorita skupiny. Nejlepší střelkyní poraženého celku byla bývalá reprezentantka Michaela Stejskalová s 16 body

V souběžně hraném utkání této skupiny porazil další francouzský tým Tarbes, který před týdnem vyhrál v Brně, islandský Haukar 66:53. Oba francouzské kluby jsou tak po dvou kolech bez porážky. Pro Brňanky bude z hlediska udržení teoretických postupových nadějí důležitý příští týden zápas na Islandu s Haukarem, který rovněž dosud nevyhrál.

Natalie Kucowská (vlevo) z KP Brno zakončuje na koš Villeneuve, brání ji Kariata Diabyová.

Několikanásobný účastník Euroligy diktoval tempo od začátku a dominoval především v obraně. Svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého měly s agresivní defenzivou domácích během celého utkání velké problémy a často nedokázaly během limitu 24 vteřin ani vystřelit.

Na konci třetí čtvrtiny prohrávalo KP Brno už rozdílem 29 bodů. I když se jeho hráčky snažily, na rozjetý Villeneuve to nestačilo. Prapor držela jen zkušená Stejskalová a dvě zahraniční hráčky, to ale nemohlo stačit.