Hráči Dallasu Mavericks se radují (vprostřed Dirk Nowitzki)

Hráči Dallasu Mavericks se radují (vprostřed Dirk Nowitzki) | foto: ČTK

Definitivně potvrzeno: Dallas míří do play-off NBA

• 17
Basketbalisté Dallasu udělali poslední krok a matematicky si pojistili postup do play-off, když smetli na domácí palubovce Utah 130:101. Phoenixu k prodloužení postupové naděje nepomohla ani výhra v New Orleans, naopak Dallas se dotáhli na sedmé místo Utahu.
Dallas (47/31) - Utah (47/31) - 130:101
(28:17, 33:28, 32:29, 37:27)

Mavericks si definitivně pojistili postup do play-off, navíc udělali důležitý krok k tomu, aby se vyhnuli Lakers v prvním kole (letos s nimi mají bilanci 0:3). Dirk Nowitzki nastřílel 31 bodů (z toho 12 v jedné řadě během jednoho úseku hry) a Mavericks se dotáhli v tabulce Západní konference na sedmé místo svého soupeře - oba týmy mají bilanci 47/31.

Vzájemná série mezi oběma týmy (první "tiebreaker") je vyrovnaná, Jazz ale mají podstatně lepší bilanci ve vlastní konferenci. Jazz i Mavs ztrácejí jen jediný zápas na šesté New Orleans Hornets, devátý Phoenix pomohl oběma týmům výhrou v New Orleans, ale sám je definitivně z boje o play-off vyřazen.

Deron Williams nastřílel za hosty 18 bodů a přidal 12 asistencí, Andrej Kirilenko přidal 17 bodů a dvouciferný počet bodů nastřílel celá základní pětka. Za domácí nastřílel náhradník J.J.Barea 18 bodů a Mavs si udrželi úspěšnost střelby 55%..

Boston - New Jersey 106:104
Rajon Rondo zaznamenal navzdory zranění kotníku z předchozího zápasu 31 bodů, 9 doskoků a 5 asistencí a Celtics otočili zápas, ve kterém v úvodu prohrávali dvouciferným rozdílem. Obhájci titulu nastoupili k utkání po neobvykle dlouhé čtyřdenní pauze a udrželi si těsný náskok před Orlandem v boji o 2.místo Východní konference. Navíc ještě nedovolili Clevelandu definitivně potvrdit první místo na Východě.

Vince Carter zaznamenal za hosty 33 bodů a 12 doskoků, ale Nets už v podstatě o nic nehráli, protože vítězství Detroitu nad New York o několik desítek minut dříve už je definitivně vyřadilo z boje o play-off. Boston hrál pátý zápas v řadě (a 18. z posledních 22) bez Kevina Garnetta, který se stále zotavuje ze zranění kolena.

Cleveland - Washington 98:86
LeBron James nastřílel 21 bodů a poslední čtvrtinu strávil za rozhodnutého stavu už jen na lavičce náhradníků. Cavaliers odvedli Washingtonu nedávnou senzační porážku, když mu nedali žádnou šanci - už v první čtvrtině měli dvouciferný náskok a po třech čtvrtinách vedli 78:58.

Cavs vylepšili svou domácí bilanci už na 38/1 a stali se vůbec prvním týmem historie NBA, který během jediné sezóny předvedl v domácím prostředí dvě patnáctizápasové vítězné šňůry. Pokud Cavs dokážou v neděli večer porazit Boston (utkání přímým přenosem vysílá NOVA sport) a poté ve středu v posledním utkání základní části Philadelphii, můžou vyrovnat historický rekord NBA.

Ten drží tým Bostonu z roku 1986, kdy dosáhl domácí bilance 40/1. Mo Williams nastřílel za domácí 14 bodů, Zydrunas Ilgauskas doskočil 13 míčů a Cavs už mají na dosah potvrzení prvního místa ve Východní konferenci po základní části. Nicks Young nastřílel za hosty 16 bodů, Gilbert Arenas k utkání nenastoupil.

Denver - Oklahoma City 122:112
Carmelo Anthony nastřílel 31 bodů a Nuggets vyhráli už 8.zápas za sebou. Linas Kleiza zaznamenal 12 ze svých 17 bodů ve 4.čtvrtině a Denver se přiblížil druhému místu v Západní konferenci. Ve své domácí hale Pepsi Center vyhrál dokonce už devětkrát v řadě.

Nene nastřílel 23 bodů, Chauncey Billups jich přidal 18, když zcela sám zařídil šňůru Nuggets 11:2, která ve třetí čtvrtině zápas definitivně rozhodla. Chris Andersen zblokoval 7 střel. za hosty nastřílel Kevin Durant 31 bodů, Jeff Green 24.

Golden State - Minnesota 97:105
Sebastian Telfair nastřílel 21 bodů, včetně dvou klíčových trojek v koncovce, Kevin Love přidal za vítěze 20 bodů a 12 doskoků. Love, který kvůli chřipce vynechal nedělní souboj s Detroitem, už vůbec nenastoupil ve 4.čtvrtině, ale přesto si připsal na konto 18.double-double za posledních 32 zápasů. Pětka draftu 2008 má na kontě celkem 28 double-doublů v sezóně, nejvíc ze všech nováčků. Za domácí nastřílel Jamal Crawford 31 bodů.

Indiana - Toronto 130:101
Danny Granger nastřílel 29 bodů a Pacers jednak nastříleli své letošní maximum 130 bodů a navíc vyhráli i nejvyšším bodovým rozdílem v sezóně. Jarrett Jack nastřílel 23 bodů, Roy Hibbert 17 a Troy Murphy přidal 14 bodů a 14 doskoků. Josh McRoberts zaznamenal první double-double v kariéře - 12 bodů a 11 doskoků. Pacers si díky výhře stále udržují teoretický zlomek naděje na postup do play-off. Chris Bosh zaznamenal za hosty 21 bodů a 9 doskoků, Raptors po své nedávné vítězné šňůře prohráli už třikrát v řadě.

Milwaukee - Atlanta 105:113
Atlanta udělala další krok k tomu, aby měla v prvním kole play-off výhodu domácího prostředí. Joe Johnson nastřílel 30 bodů a proměnil dvě důležité střely v závěru. Hawks si upevnili 4.místo ve Východní konferenci - k jeho udržení jim stačí už jen jediná výhra. Keith Boggans nastřílel za domácí 22 bodů, ale Bucks ztratili šanci na postup do play-off už o víkendu a prohráli počtvrté v řadě.

New Orleans - Phoenix 100:105
Steve Nash zaznamenal 24 bodů a 13 asistencí a Suns konečně vyhráli zápas na palubovce "play-off týmu" - bohužel pro ně už jim to nebylo nic platné, protože Dallas je výhrou nad Utahem definitivně vyřadil z boje o postup do letošního play-off. Shaquille O´Neal zaznamenal 17 bodů a 11 doskoků a Nash proměnil 6 trestných hodů během posledních 42 sekund, takže Phoenix odrazil závěrečný nápor domácích.

Chris Paul zaznamenal za domácí 29 bodů a 16 asistencí, David West přidal 28 bodů a 12 doskoků, ale Hornets znovu doplatili na oslabení o Tysona Chandlera a Jamese Poseyho. Domácí snížili čtrnáctibodovou ztrátu z úvodu poslední čtvrtiny až na 97:100 (po trojce Stojakoviče 26 sekund před koncem), ale na víc už čas neměli.

New York - Detroit 86:113
Richard Hamilton nastřílel 22 bodů, Rasheed Wallace přidal 14 bodů a 12 doskoků a Detroit se po jasné výhře vrátil na dělené 7.místo Východní konference. Antonio McDyess zaznamenal 13 bodů a 16 doskoků a Pistons chybí už jen jediná výhra (případně porážka Charlotte), aby si definitivně pojistili 8.postup do play-off v řadě. Al Harrington nastřílel za domácí 26 bodů, Wilson Chandler 23, ale Knicks prohráli podvanácté z posledních 14 zápasů a musejí vyhrát všechny tři poslední zápasy, ale se vyhnuli další sezóně s 50 porážkami.

Orlando - Memphis 81:78
Hedo Turkoglu nastřílel 20 bodů, Dwight Howard jich přidal 14 a Magic otočili zápas proti houževnatému Memphisu až v koncovce - ještě ve 4.čtvrtině prohrávali o 8 bodů. J.J.Redick nastřílel všech svých 9 bodů v poslední čtvrtině, kdy domácí vyhráli klíčový úsek hry 19:7. Magic tak stále drží krok s Bostonem v boji o 2:místo Východní konference. Rudy Gay nastřílel za hosty 18 bodů, Mike Conley a O.J.Mayo 17. Grizzlies, kteří v minulém týdnu vyhráli 4 zápasy za sebou, zaznamenali v poslední čtvrtině jen 15 bodů.

San Antonio - Portland 83:95
Brandon Roy nastřílel 26 bodů a Blazers udělali velmi důležitý krok v boji a výhodu domácího prostředí v prvním kole play-off. Hosté přitom v úvodu prohrávali až o 19 bodů, ale nakonec přesto dokázali vyhrát na palubovce Spurs první zápas od roku 2002 - a lépe si to načasovat nemohli. Portland se dotáhl na San Antonio a Houston a všechny tři týmy se s bilancí 50/28 dělí o třetí místo Západu. Do konce jim zbývá odehrát 4 utkání. Blazers navíc vyhráli sérii proti Spurs v letošní základní části 3:1 na zápasy, takže jim případně může stačit dosáhnout stejné bilance jako Spurs. Roger Mason nastřílel za domácí 18 bodů.