Dwight Howard (vpravo) z Orlanda v souboji s Joelem Anthonym z Miami.

Dwight Howard (vpravo) z Orlanda v souboji s Joelem Anthonym z Miami. | foto: AP

Další velký kolaps: hvězdné Miami ztratilo derby proti Orlandu

• 82
Očekávané "derby" dvou floridských týmů v basketbalové NBA přineslo další kolaps hvězdného Miami. Tentokrát vedlo dokonce o 24 bodů, ale nakonec prohrálo 96:99

Miami (43/18) - Orlando (40/22) - 96:99
(30:22, 33:23, 17:26, 16:28)

V souboji dvou špičkových týmů Východní konference v první půli vládla domácí dvojice LeBron James, Dwyane Wade a Heat si vybudovali až čtyřiadvacetibodový náskok. Ve druhé půli ale domácí úplně zkolabovali v ofenzívě a potřetí v krátké době ztratili zápas, ve kterém vedli výrazným rozdílem.

Jason Richardson nastřílel za hosty 24 bodů, z toho jedenáct v úvodu divokého náporu Orlanda, které nakonec vyhrálo klíčový úsek hry 40:9. Jameer Nelson zaznamenal dvanáct ze svých 16 bodů ve druhé půli, Dwight Howard přidal 14 bodů, 18 doskoků a pět asistencí.

Domácí vedli po třech minutách druhé půle po smeči Jamese už 73:49, ale za celou druhou půli nakonec nastříleli jen 33 bodů (za první 63). Dvě minuty před koncem už prohrávali o sedm bodů, ale ještě zabojovali a Wade dvěma šestkami deset sekund před koncem snižoval na 96:97.

J.J.Redick na druhé straně zvýšil trestnými hody na rozdíl tří bodů a Chris Bosh s Jamesem minuli v posledních sekundách pokusy o vyrovnávací trojku. "Už jsme zahodili spoustu zápasů, které jsme měli jasně pod kontrolou," kroutil po zápase hlavou Bosh, který trefil jen pět z patnácti střel z pole. "Něco s tím musíme udělat."

James s Wadem nastříleli 47 bodů za první půli a nakonec proměnili společně 21 z 34 střel, jenže ve druhé půli to měli dohromady jen 3/13, z toho v poslední čtvrtině dokonce 0/6. Domácí trefili jen tři trojky ze 17 pokusů, naopak Orlando nasázelo do koše Heat nakonec 16 trojek z 29 pokusů, Richardson se blýskl bilancí 6/8, když po přestávce proměnil všech pět pokusů.

Za domácí nastoupil jako náhradník Mike Bibby, ale za 19 minut dal jen tři body a lavička Heat prohrála s náhradníky Orlanda 11:34. Miami už nyní ztrácí v tabulce Východu dva zápasy na Boston. Heat hrají večer proti San Antoniu, Orlando hostí v důležitém zápase Chicago.

Střelci:
Heat
- James 29, Wade 28, Bosh 13, Dampier 9, Chalmers 6...
Magic - J.Richardson 24, Nelson 16, Anderson 15, Howard 14 bodů a 18 doskoků, Arenas 11, Bass 8...

Utah (32/30) - Denver (37/26) - 101:103
(23:30, 28:28, 25:16, 25:29)

Aaron Afflalo nastřílel navzdory zranění kotníku 19 bodů a trojkou 11 sekund před koncem pomohl k dalšímu vítězství Denver Nuggets. Ty Lawson nastřílel 22 bodů, Nene a Chris Anderson po 13 bodech a Nuggets mají od vytrejdování Carmela Anthonyho bilanci 5/1.

Afflalo zvyšoval na 102:98, na druhé straně neuspěl Raja Bell a zdálo se, že je rozhodnuto, ale po faulu domácích proměnil 5 sekund před koncem Raymond Felton jen jednu šestku a Devin Harris trojkou dvě sekund před koncem snižoval na 101:103.

Hosté pak udělali neuvěřitelnou chybu, když Kenyonu Martinovi při vyhazování zpod koše vyklouzl míč z rukou a sebral mu Andrej Kirilenko. Měl ještě šanci poslat zápas do prodloužení, ale ztratil kontrolu nad míčem, který se mu Martin snažil vypíchnout - a nedopravil ho do koše včas.

C.J.Miles nastřílel za domácí 22 bodů, Harris přidal 21 bodů a 9 asistencí, ale Jazz prohráli už 7.domácí zápas v řadě  - to se jim stalo poprvé od roku 1982. Pod novým koučem Tyem Corbinem mají bilanci 1/6.