Dirk Nowitzki

Dirk Nowitzki | foto: AP

Dallaský kanonýr Nowitzki ukončil vítěznou šňůru basketbalistů Bostonu

• 172
V basketbalové NBA se v pondělí hrálo šest zápas a ani jeden z nich neskončil větším než desetibodovým rozdílem. Dallas porazil Boston 89:87 košem Dirka Nowitzkiho 17 sekund před koncem.
Dallas (4/2) - Boston (6/2) - 89:87
(23:19, 27:21, 20:29, 19:18)

Boston vyhrál posledních pět zápasů v řadě, ale v Dallasu mu nakonec nepomohlo ani to, že vedl 87:82 necelé dvě minuty před koncem. V koncovce totiž jeho hráči minuli 5 střel za sebou a domácí zakončili utkání šňůrou 7:0.

Dirk Nowitzki nejprve zblízka snížil, Jason Terry trojkou minutu a čtvrt před koncem vyrovnal a opět Nowitzki rozhodl střelou z pěti metrů 17 sekund před závěrečným klaksonem.

Ostříhaný Nowitzki zaznamenal 25 bodů, Terry 17 a Tyson Chandler 12 bodů a 13 doskoků. V sobotním prohraném utkání proti Denveru Nowitzki nedal ani bod a naopak ztratil 7 míčů a tak možná cítil, že potřebuje změnu.

"Dirk si ostříhal vlasy a už je zpátky ve své MVP formě," usmíval se po utkání Jason Terry. Nowitzki zaznamenal 10 z 19 bodů svého týmu v poslední čtvrtině.

Za hosty nastřílel Paul Pierce 24 bodů, Kevin Garnett přidal 18 bodů a 15 doskoků a Rajon Rondo 11 bodů a 15 asistencí. Právě Rondo minul potenciálně vítěznou trojku 4 sekundy před koncem, ale Terry v boji o míč ještě fauloval a Celtics měli novou šanci.

Skončila ale zoufalou střelou Garnetta z pravého rohu a míč se ani nedotkl obroučky. "Byl to zápas, který jsme si prostě nechali vyklouznout z prstů," prohlásil Pierce.

Hostům opět chyběl Shaquille O´Neal (měl by nastoupit v příštím utkání), navíc kvůli problémům s kolenou odstoupil v poločase i jeho jmenovec Jermaine O´Neal.

Střelci:
Mavericks
- Nowitzki 25, Terry 17, Chandler 12 bodů a 13 doskoků, Butler a Barea 11, Stevenson 6, Haywood 5, Marion 2, Kidd 0 bodů a 10 asistencí
Celtics - Pierce 24, Garnett 18 bodů a 15 doskoků, Rondo 11 bodů a 15 asistencí, Allen 11, Davis 8, Erden 6, Daniels 4, Robinson 3, J.O´Neal 2

Charlotte (1/6) - San Antonio (5/1) - 91:95
Manu Ginobili nastřílel 26 bodů a důležitým košem 5 sekund před koncem ukončil "comeback" domácích. Nováček Gary Neal nastřílel 15 bodů, Tim Duncan přidal 14 bodů a 10 doskoků a Tony Parker 12 bodů a 8 asistencí.

Spurs v posledních 3 minutách téměř promarnili náskok 9 bodů, ale nakonec vyhráli už čtvrtý zápas v řadě. Naopak Bobcats, kteří měli vloni doma bilanci 31/10, prohráli zatím všechny tři zápasy na vlastní palubovce a mají bilanci 1/6. Včera měli úspěšnost střelby jen 40%. Stephen Jackson a Boris Diaw nastříleli po 15 bodech.

Chicago (3/3) - Denver (4/3) - 94:92
Derrick Rose nastřílel 18 bodů včetně osmi během závěrečného náporu domácích, kteří otočili stav 74:80, který svítil na ukazateli skóre ještě necelých 7 minut před koncem. Luol Deng přidal 17 bodů a Taj Gibson 16 a Bulls vyhráli především díky Roseovi koncovku 16:6.

Carmelo Anthony nastřílel za hosty 32 bodů a jeho koš 15 sekund před koncem znamenal snížení na 88:90. Joakim Noah pak proměnil jednu ze dvou šestek a Deng fauloval Anthonyho. Ostrostřelec hostů snížil na rozdíl jediného bodu 11 sekund před koncem.

Domácí kouč Thibodeau ale poslal na palubovku Kylea Korvera a ten při šestkách nezaváhal. Arron Afflalo pak minul vyrovnávací trojku a Deng jednou šestkou definitivně rozhodl. Afflalo pak zároveň se závěrečným klaksonem ještě přidal nic neřešící koš zblízka.

Memphis (4/4) - Phoenix (3/4) - 109:99
Zach Randolph zaznamenal 23 bodů a 20 doskoků, Rudy Gay přidal 22 bodů a Grizzlies oplatili unavenému Phoenixu nešťastnou páteční porážku z jeho palubovky. Randolph proměnil 9 z 16 střel z pole a popáté v kariéře zaznamenal v zápase zároveň alespoň 20 bodů a 20 doskoků.

Šest hráčů domácích nastřílelo dvouciferný počet bodů - O.J.Mayo a Mike Conley nastříleli po 16 bodech, nováček Xavier Henry přidal 14 bodů a Marc Gasol 10 bodů a 8 doskoků.

Za hosty nastřílel Grant Hill 19 bodů, Jason Richardson 17 a Hakim Warrick 16. Steve Nash zaznamenal také 16 bodů a k tomu 11 asistencí.

Suns, kteří měli v nohách těžký nedělní zápas v Atlantě, drželi krok v první půli, ale klíčovou třetí čtvrtinu prohráli 23:33. V poslední čtvrtině pak v úvodu prohrávali až o 18 bodů. Goran Dragič sice 5 minut před koncem snížil na 90:97, ale dvě rychlé trojky Gaye a Conley nápor Phoenixu definitivně zastavily.

Orlando (5/1) - Atlanta (6/2) - 93:89
Dwight Howard zaznamenal 27 bodů a 11 doskoků a Magic prodloužili svou dominanci nad týmem, který smetli 4:0 v loňském play-off. Vince Carter nastřílel 19 bodů a zaznamenal dva klíčové koše v závěru, Jason Williams dobře nahradil zraněného Jameera Nelsona a nasbíral 8 bodů a 8 doskoků.

Za Hawks, kteří prohráli s Orlandem 11 z posledních 12 vzájemných zápasů, nastřílel Joe Johnson 23 bodů, Al Horford přidal 16 bodů. Hawks vyhráli svých prvních 6 zápasů sezóny, ale pak prohráli dvakrát ve dvou dnech.

Toronto (1/6) - Golden State (5/2) - 102:109
Stephen Curry nastřílel své letošní maximum 34 bodů, Monta Ellis přidal 28 bodů a Warriors dokázali vyhrát, i když jim Ellis v koncovce chyběl. Nejlepší střelec hostů si zranil záda ve 4.čtvrtině po srážce pod košem Toronta.

David Lee zaznamenal do svého vyfaulování 14 bodů a 12 doskoků, Andris Biedrinš přidal 8 bodů a 9 doskoků a Warriors vyhráli letos poprvé venku. Proti Torontu vyhráli už 4 zápasy v řadě a devět z posledních 11. Během těchto 11 zápasů mají průměr 113 nastřílených bodů.