Český pohár basketbalistek vyvrcholí v Karlových Varech

Eliška Mircová z Nymburka | foto: ČTK

8 2019
Do Karlových Varů se vrací špičkový ženský basketbal. Celý víkend se zde bude hrát Final Four Českého poháru. V sobotu se v semifinále utkají Slavia Praha s Hradcem Králové a Nymburk-KV a KP Brno. V neděli se hraje o umístění.

Domácí pořádající tým BS DSK Basketball Nymburk-KV má bohužel v tomto roce velmi kolísavou formu a nutno přiznat, že spíš klesající. Z druhého místa v ŽBL před Vánoci spadl na konečné čtvrté.

Program Final Four ČP

Semifinále
sobota 15.00: Slavia - Hr. Králové

sobota 17.30: Nymburk-KV - KP Brno

Utkání o 3. místo
neděle 15.00

Finále 
neděle 17.30

„V základní části jsme se potýkaly s marodkou a tým se nám i z části proměnil. V tuto chvíli jsme připravené poprat se o co nejlepší umístění na Final 4,“ říká křídelnice nymburského celku Michaela Krejzová.

Svěřenkyně trenéra Daniela Kurucze obhajují v poháru bronzové medaile z loňského Final 4 v Nymburce, těžká výzva je však čeká už v semifinále.

V sobotním duelu vyzvou totiž loňského obhájce titulu a druhý tým po základní části letošního ročníku ŽBL KP Brno, se kterým prohrály oba dva vzájemné zápasy.

V druhém kole podlehl Nymburk doma 75:77, v prvním utkání v roce 2019 pak KP urvalo doma výhru 68:64. Dá se tedy i potřetí očekávat vyrovnaná bitva.

Prvotním cílem Hradce je postup do finále

Hradecké Lvice loni v Nymburce dlouho neúspěšně sahaly po zlatých medailích, takže budou v Karlových Varech maximálně motivované loňské druhé místo vylepšit.

„Letos se nám docela vyhýbají vážnější zdravotní potíže, což je před klíčovou pasáží sezony velmi důležité. Na Final 4 se moc těšíme a přijedeme maximálně připravené a bojovně naladěné,“ hecuje rozehrávačka Východočešek Kateřina Zavázalová. Lvice čeká papírově nejlehčí soupeř, pražská Slavia, má to však háček. Hradec jí dvakrát podlehl. V polovině října doma (54:64), a na konci ledna v Edenu (85:94) a má tedy Slavii co vracet.

„Semifinále bude velký boj. Může to znít jako paradox, ale je to soupeř, kterého jsme si při losu přály, ačkoliv zápasy se Slavií nám v téhle sezóně příliš nevyšly, teda spíš vůbec a oba jsme prohrály. Takže můžeme říct, že nyní je ten správný čas jim to vrátit a konečně je porazit,“ věří rodačka z Chlumce nad Cidlinou.

Před Final 4 mají Lvice jednu malou výhodu a to fakt, že jako jeden ze tří celků ŽBL kromě Nymburka letos hrály v Karlových Varech a měly si tak šanci vyzkoušet tamní halu.

„My jsme zrovna měly to štěstí, že jsme tam s NBK v této sezóně hrály, ale jsem si jistá, že pro většinu hráček to nové prostředí není a nějaký zápas si v té hale už zahrály. Jen doufejme, že si do hlediště najdou cestu i fanoušci a příznivci basketbalu,“ říká osmadvacetiletá basketbalistka.

Jako celek pohybující se dlouhodobě ve špičce ŽBL je pro Hradec Český pohár možná nejdůležitější soutěží, protože je v něm při absenci ZVVZ USK Praha šance získat celkové prvenství. Lvice navíc budou chtít odčinit zklamání z nedávného Final 4 Středoevropské ligy CEWL, kde ve finále nestačily na Piešťanské Čajky.

„Pohár je pro nás stejně důležitý jako byl CEWL i ŽBL, takže míříme co nejvýš. Ale naším prvním cílem je postup do finále. Celý turnaj je otevřený a zlato může brát kdokoliv,“ hledá Zavázalová favorita.

Před začátkem turnaje však visí otazník nad startem ústřední hvězdy Nymburka, americké rozehrávačky Chloe Wells, která dostala v posledním zápase základní části ŽBL proti Slavii loktem do obličeje.

„Zápas s KP Brno bude těžký a je potřeba do něj dát vše. Oba dva zápasy základní části byly vyrovnané, ale my jsme se bohužel ani po jednom z nich neradovaly z výhry, takže jim máme co vracet,“ vyhlíží jedenadvacetiletá basketbalistka třetí vzájemné utkání.

Nymburk bude mít oproti svým soupeřům jednu výhodu, a to fakt, že letos tři své domácí zápasy odehrál právě v Karlových Varech a má na tamních koších „nastříleno“.

„Zatím jsme ve Varech všechny zápasy vyhrály, takže doufám, že v tom budeme pokračovat. Tamní prostředí nám bude, doufám, svědčit a snad dorazí i dostatek fanoušků, kterým chybí tamní basketbal,“ věří rodačka z Chomutova.

Úspěšná mládežnická reprezentantka prožije svou premiéru na pohárovém Final 4, v minulých letech totiž působila v USK Praha, který pohár nehraje. V Nymburce tak cítí zvýšený důraz na výsledek blížícího se turnaje.

„Myslím si, že Final 4 českého poháru je důležité pro všechny zúčastněné týmy. Z důvodu neúčasti USK Praha je zlatá medaile lákadlem a jedním z nejvyšších cílů pro každý tým,“ říká Krejzová, která se právě proti KP Brno blýskla letošním maximem 15 bodů.

I přesto, že jsou Středočešky považovány za domácí tým, čeká je na Final 4 relativně dlouhá cesta. Takové výlety však podle Krejzové týmu nevadí.

„S holkama se hodně nasmějeme, parta v týmu je super, jeden konkrétní zážitek se nedá vypíchnout. Prostě si děláme všichni ze všech navzájem legraci,“ usmívá se.

Slavia se necítí být outsiderem mezi čtyřkou

Pražanky prošly v průběhu ročníku velkou přestavbou kádru i změnou trenéra, když po nevydařeném úvodu ročníku převzala tým slovenská dvojice Stanislav Onuška a Josef Rešetár. Náročnost sezony potvrzuje i křídelnice Petra Bakajsová.

„Tento rok se bohužel potýkáme s malým počtem hráček, takže toto vidím jako naši největší slabinu. V průběhu sezóny došlo i ke značným změnám v kádru, díky kterým se naše výkonnost ve druhé polovině zvedá. Musím ale zaklepat, že nás žádné vetší zdravotní komplikace netrápí a jsme připraveny podat maximální výkon, snad povede k historickému úspěchu Slavie."

I přes nepovedený start ročníku se ale Pražanky vyhouply na sedmou příčku po základní části, takže budou ve čtvrtfinále bojovat s KP Brno a ne s „neporazitelným“ ZVVZ USK Praha. V posledních kolech ŽBL předváděly Slávistky solidní výkony, které vyvrcholily výhrou nad Nymburkem. V semifinále poháru se utkají s Hradcem Králové, který dokázaly v obou vzájemných zápasech v letošní sezoně porazit.

Nicolina Deličová (vlevo) z Nymburka brání Terezu Sedláčkovou ze Slavie.

Na začátku sezony v pátém kole zaspaly Východočešky úvod utkání a doma podlehly 54:64, na konci ledna v šestnáctém kole Pražanky předvedly doma skvělý střelecký výkon a zvítězily 94:85.

„Hradec jsme dokázaly naším týmovým výkonem dvakrát porazit. Doufám, že se nám to podaří i tentokrát. Nečekám však žádný lehký zápas. Hradec je silný soupeř, který hraje rychlý, agresivní basketbal. Věřím, že toto utkání bude pro diváky velmi atraktivní,“ popisuje pětadvacetiletá basketbalistka.

Pro Slavii bude speciální i místo, kde se Final 4 bude konat. Karlovy Vary letos po dlouhé době ŽBL nehrají a v hale míčových sportů KV Areny tak nebude mít žádný tým „nastříleno“.

„Mně osobně se hala líbí, ale hrála jsem zde jen pár zápasů, tak uvidíme, jak se mi tam bude dařit. Očekávám skvělou atmosféru a velkou diváckou kulisu - nejen od našich Slavia Fanatics,“ popisuje basketbalistka, jejíž letošní maximum je devatenáct bodů z utkání proti U19 Chance.

„Rozhodně nejsme outsider. Až na nepovedený zápas s Nymburkem jsme vždy byly celkům ze špičky tabulky rovnocenným soupeřem. Našim cílem je jednoznačně finále,“ vyhlašuje Bakajsová.

Do Karlových Varů se moc těším, říká Bartáková

Semifinálovým soupeřem Nymburka-KV při vyvrcholení Českého poháru je druhý nejlepší celek letošní základní části ŽBL, KP Brno. Královopolanky jedou o víkendu do Karlových Varů jako obhájkyně loňského prvenství a dost možná hlavní favoritky. Nečeká je však nic lehkého.

„Zdravotně jsme už po problémech v poslední době v pořádku. Musím to zaklepat, nechci to zakřiknout. Herně nám poslední zápasy moc nevyšly, nehrajeme tak, jak bychom chtěly a určitě máme na to, předvádět lepší basketbal. Věřím, že to na Final 4 ukážeme,“ říká jedna z ústředních postav brněnského celku Lenka Bartáková.

Lenka Bartáková (u míče) z KP Brno útčí na koš Žabin kolem Marques Webbové.

Lenka Bartáková (u míče) z KP Brno útčí na koš Žabin kolem Marques Webbové.

KP čeká v sobotním semifinále „domácí“ Nymburk, který Brňanky sice v obou vzájemných duelech v letošním ročníku porazily, celkové skóre obou zápasů však hraje ve prospěch Brna jen o šest bodů. Oba duely tedy byly extrémně vyrovnané a mohly skončit vítězstvím obou celků. Bartáková se k týmu připojila až v po vánočních svátcích, úvod sezony strávila v běloruském Minsku, s týmem se tedy stále sžívá.

„Já s Nymburkem odehrála jen jeden zápas, který byl můj první za KP, takže to ode mě ještě nebylo ideální. Nymburk je v posledních letech velmi kvalitní soupeř, takže očekáváme hodně vyrovnaný zápas,“ popisuje sedmadvacetiletá basketbalistka.

Bartáková je původem ze Sokolova, který leží ani ne dvacet kilometrů od Karlových Varů, kde se Final 4 odehraje. Při letošní absenci lázeňského města v nejvyšší soutěži má tak alespoň díky poháru příležitost zahrát si prakticky doma.

„Do Karlových Varů se těším moc, budu mít na zápase rodinu a spoustu kamarádů. Doufám, že Final 4 naláká lidi do haly, když letos nehrají ŽBL, takže jim špičkový basketbal chybí,“ věří česká reprezentantka, která se zúčastnila olympijských her v Londýně 2012.

Usměvavá basketbalistka s třináctkou na dresu se v KP Brno sešla se slovenským koučem Martinem Pospíšilem, který ji vedl už v loňské sezoně v celku Piešťanských Čajek. I on byl jedním z hlavních důvodů, proč kývla na nabídku KP. Brňanky totiž mají před závěrem sezony ty nejvyšší cíle.

„Obhajoba vítězství v poháru je určitě jeden z hlavních cílů klubu v této sezoně. Máme kvalitní tým, takže musíme mít jen ty nejvyšší cíle, navíc pan Pospíšil je extrémně ambiciózní. Vítězství v poháru rozhodně chceme obhájit,“ hecuje Bartáková, která se v krátkém působení v brněnském dresu už dvakrát blýskla devatenáctibodovým výkonem.

Královopolanky čeká ze všech týmů nejdelší cesta na Final 4, prakticky přes celou republiku. Brňanky dlouhá cesta netrápí, po cestě zpátky však bude hodně záležet na výkonech, které o víkendu ve Varech předvedou.

„Většinou cestou na zápas všichni spí, čtou si nebo poslouchají hudbu a cestou zpátky si povídáme. Nějaký srandy proběhnou, ale vždycky to záleží na výsledku zápasu,“ uzavírá Bartáková.

Autor:

Nejčtenější

Slavia i Sparta před derby vyhrály. Plzeň slaví, Boleslav dala šest gólů

Josef Hušbauer ze Slavie (uprostřed) střílí gól v utkání proti...

VIDEO Slávističtí fotbalisté vyhráli sedmé z devíti dosavadních utkání nejvyšší soutěže a vedou ji o tři...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

VIDEO Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

VIDEO Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy...

Další z rubriky

Na basketbalový trůn usedli Španělé, ve finále MS zdolali Argentinu

Basketbalisté Španělska se radují s pohárem mistrů světa.

VIDEO Basketbalisté Španělska jsou mistry světa. V pekingském finále šampionátu porazili Argentinu 95:75....

Je čas jít. Zápas s Českem byl pro srbského kouče Djordjeviče poslední

Srbský trenér Saša Djordjevič

Trenér srbských basketbalistů Saša Djordjevič nesplnil cíle, se kterými do Číny jeho tým mířil. I...

Polský boj o senzaci. Američtí basketbalisté se loučili s marným MS

Polský basketbalista Adam Waczyňski zakončuje v utkání proti USA kolem Joea...

VIDEO Polské manko bylo najednou jednociferné, podceňovaný evropský tým se předháněl v bojovnosti a nad...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz