Český tým poslouchá národní hymnu před zápasem se Srbskem.

Český tým poslouchá národní hymnu před zápasem se Srbskem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Statečná srdce chyby nezahladí. Basketbalisté potřebují rychlé zlepšení

• 6
Nálada v táboře českých basketbalistů se dá výmluvně odvodit podle reakcí fanoušků. V zápase proti Polsku (prohra 84:99) tribuny šuměly velkým očekáváním, které však rychle nahradil šok. Taktéž proti Srbsku panovala převážně smutná nálada, nicméně ke konci skvělých 15 tisíc fandů jásalo a navzdory porážce 68:81 vyprovodilo reprezentanty potleskem vestoje.

Naděje pro Čechy na EuroBasketu zahořela. Druhá půle se Srby ukázala, že národní tým umí bránit, rvát se, skórovat i těžké trojky.

Ano, pořád má zápasovou bilanci 0:2, proti Polsku bolavě klopýtl a hrál podprůměrně. Avšak pokud vytrvá v zarputilém přístupu, má šanci na reparát.

EuroBasket 2022

Příloha iDNES.cz

Ideální scénář?

Tři výhry a v případě přízně ostatních výsledků postup do osmifinále z výhodnějšího druhého místa.

V tom případě by Češi předchozí nezdary hodili do koše. Nikoli basketbalového, ale odpadkového.

Nutnost porazit Nizozemsko

První krok ke splnění tohoto úkolu musí učinit v pondělí od 17:30. Vyzvou Nizozemsko, které rovněž oba dosavadní pražské duely prohrálo.

„Můžeme je porazit a musíme pro to udělat všechno,“ ví český trenér Ronen Ginzburg.

Výkon proti Srbsku je pro nás vzpruha. Dál myslíme na postup, říká Sehnal

Jeho svěřenci budou favoritem, lehké pořízení je však jistě nečeká. Největší hvězda v oranžovém dresu, Worthy de Jong, se v Praze blýskl 28 a 12 body.

A tak je jasné, že pokud by Češi bránili jako v pátek proti Polsku, na úspěch by mohli pomýšlet těžko.

Češi v Praze

Zbylý program

Pondělí 17:30 Nizozemsko
Úterý 17:30 Finsko
Čtvrtek 17:30 Izrael

Vstupenky na zápasy jsou stále k dispozici, do osmifinále projdou nejlepší čtyři týmy.

Vstup do dlouho vyhlíženého domácího turnaje se jim vůbec nevydařil. Sami hráči mluvili o špatné komunikaci, obřích minelách a jednoduchých ztrátách.

K tomu pracovala nervozita z velké akce a vědomí, že tým neprožil dobrou přípravu. Kouč Ginzburg nezvykle často střídal, hráči měli problémy dostat se do tempa.

Ani Tomáš Satoranský, který se pro bitvy v O2 areně díky usilovné rehabilitaci zraněného kotníku uschopnil, nesvedl za svých 17 minut na palubovce tým nastartovat.

Nicméně i bez lídra týmu si Češi měli s Poláky poradit. Vždyť jejich přemožitelé o den později utržili od Finska debakl 59:89...

Děravou obranu sice basketbalisté proti Srbsku jakž takž vyspravili, ale odešel jim zase útok.

Ve druhé čtvrtině čekali na koš ze hry téměř šest a půl minuty, spoustu nadějných možností zazdili lacinou nepřesností či zbytečným překombinováním akce.

Teď ovšem k pozitivům, které reprezentanti rovněž ukázali.

Přestože v průběhu třetí části zaostávali až o 23 bodů, alespoň částečně nalezli ztracenou tvář a rekordní návštěvu na zápase basketbalového nároďáku potěšili.

Český skaut NBA: Náš basket je na jiné planetě, očekávání ho posouvají

Jiskry vykřesal zejména Vít Krejčí. Nejmladší člen týmu a jediný našinec v NBA přinesl potřebnou energii a strhnul i ostatní spoluhráče.

Ondřej Sehnal, hlavní záskok za odpočívajícího Satoranského, připravil několik pohledných akcí a Češi stáhli na rozdíl osmi bodů.

Na senzační zvrat to nestačilo, na to jsou Srbové příliš kvalitní. Proti lepšímu soupeři se výrazně projevila absence Satoranského.

O Krejčího růstu z Písku do NBA: vzácný talent, trojky střílel už v jedenácti

Nicméně i diváci poznali, že do té doby bázliví basketbalisté konečně ukázali aspoň kus své lví povahy.

Ne, na zakrytí všech šrámů to nestačí. Proti Nizozemsku a následně Finsku a Izraeli musí bojovnost podpořit kvalita na hřišti.

Právě odhodlání je hlavní ingrediencí, jak ji probudit.