Carter uťal vítěznou sérii Detroitu

• 10
New York - Vince Carter pokračuje ve skvělých výkonech - tentokrát nasázel 41 bodů obhájcům titulu z Detroitu a jeho New Jersey přerušilo vítěznou šňůru soupeře výhrou 107:85. Dalším ostrostřelcem dne byl Jermaine O´Neal, který dovedl 38 body Indianu k výhře v Atlantě. Do sestavy Sacramenta se vrátil Chris Webber, ale ani jeho triple-double nestačil na výhru v Portlandu.
New Jersey (20/27) - Detroit (28/19) - 107:85
Vince Carter podal dosud svůj nejlepší výkon v dresu Nets, když nastřílel 41 bodů (střelba 14/27 z pole), doskočil 11 míčů a přidal i 5 asistencí. Carter zářil také v rozhodujících chvílích, když nastřílel 20 bodů během rozhodující šňůry 29:9 na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny - Nets dvoubodový náskok změnili ve dvaadvacetibodový.

Jason Kidd přidal 12 bodů a 14 asistencí a v historické statistice klubu New Jersey Nets v počtu asistencí překonal dosavadního lídra Kennyho Andersona. Zároveň také překonal Boba Cousyho a posunul se na 12.místo historické tabulky celé NBA.

Kidd sice proměnil jen 5 z 15 střel, ale skvěle efektivní byli Jabbari Smith (7/7 z pole), Jason Collins (4/5) a další, takže si domácí udrželi úspěšnost střelby 54,4%. Hosté měli sice 5 dvouciferných střelců, ale kromě úspěšnosti střelby zaostali trochu překvapivě i v doskakování.

Washington (27/19) - Milwaukee (17/28) - 112:94
Wizards po čtyřech porážkách v řadě konečně vyhráli, a to přesvědčivým způsobem - Gilbert Arenas proměnil 10 ze 17 střel a zaznamenal 31 bodů, 9 asistencí, 6 doskoků a 6 získaných míčů, Etan Thomas si vylepšil osobní rekord na 23 bodů a Wizards rozhodli o své výhře už v úvodu.

Domácí ani jednou v průběhu zápasu neprohrávali, vyhráli první čtvrtinu 32:19 a v poločase už vedli 64:39 (úspěšnost střelby 58%), když na body z rychlých protiútoků vyhráli úvodní poločas 17:0. Navíc měli výraznou převahu pod košem, na níž hosté nenašli odpověď. Michael Redd a Mike James společně nastříleli 48 bodů, tedy více než polovinu bodů svého týmu.

Atlanta (9/37) - Indiana (22/24) - 79:84
Hosty dovedl k výhře Jermaine O´Neal, který nastřílel téměř polovinu bodů svého týmu - na jeho 38 bodů (střelba 15/23 z pole) a 8 doskoků nenašli domácí odpověď. O´Neal byl jediným, kdo nastřílel více než 10 bodů a tři sekundy před koncem navíc jistil výhru Pacers dvěma trestnými hody.

Zápas byl velmi vyrovnaný a oba týmy vedly maximálně osmibodovým rozdílem. Indiana už porazila Hawks sedmkrát za sebou, z toho čtyřikrát na jeho palubovce. Atlantu od třetí porážky v řadě neuchránil ani solidní výkon dvojice Antoine Walker - Al Harrington, která společně nastřílela 52 bodů. Walker navíc k 26 bodům přidal 9 doskoků a 8 asistencí.
Střelci:
Hawks
- A.Walker a A.Harrington 26, Drobnjak 9, Ekezie 5
Pacers - J.O´Neal 38, Gill 10, A.Johnson 9, F.Jones 7
střelba: 40% - 46% (trojky: 4/11 - 4/13)

Miami (35/14) - Chicago (22/22) - 108:97
Heat potvrdili suverenitu ve Východní konferenci a vyhráli pátý zápas z posledních 6. V hlavních rolích byli opět Shaquille o´Neal a Dwyane Wade - O´Neal zaznamenal 26 bodů, 10 doskoků, 6 asistencí a 5 bloků, když navíc ještě zahodil 11 ze 17 trestných hodů. Wade přidal 25 bodů a 6 doskoků, náhradník Michael Doleac si vylepšil letošní maximum na 16 bodů.

Bulls v zápase ani jednou nevedli a brzy prohrávali až o 21 bodů. Pak sice dokázali zápas trochu zdramatizovat, když vyhráli 3.čtvrtinu 36:26 a snížili na rozdíl 5 bodů, ale závěr patřil Miami. Chicago prohrálo už potřetí za sebou, nováček Ben Gordon se blýskl 25 body při střelbě 10/17 z pole (z toho trojky 3/4).
Střelci:
Heat
- S.O´Neal 26 bodů a 10 doskoků, Wade 25, E.Jones a Doleac 16
Bulls - Gordon 25, Deng 18, Hinrich a E.Curry 15
střelba: 49% - 43% (trojky: 5/13 - 5/17)

Cleveland (27/19) - Orlando (25/22) - 101:92
Cleveland zahájil pětizápasovou šňůru doma výhrou a potvrdil svou skvělou bilanci na vlastní palubovce - dosud 17/4! LeBron James zaznamenal 30 bodů, 9 asistencí a 6 doskoků, z toho ve druhé půli nasbíral 18 bodů, 6 asistencí a 4 doskoky.

Domácí sice hůř stříleli z pole, ale byli vynikající při šestkách (28/31), lépe doskakovali a donutili hosty k 20 ztrátám. Orlando ztratilo za poslední dva zápasy celkem 44 míčů!

Domácí získali rozhodující náskok ve třetí čtvrtině (27:19), závěrečný nápor Orlanda byl neúspěšný. Grant Hill byl nejlepším střelcem hostů se 17 body, ale v poslední čtvrtině zaznamenal jen 2 body.
Střelci:
Cavaliers
- L.James 30, McInnis 17, Gooden 16 bodů a 10 doskoků, Ilgauskas 14, Pavlovič 11, Traylor 6 bodů a 11 doskoků
Magic - Hill 17, Francis 15, Battie 14 bodů a 10 doskoků, D.Howard 14, Turkoglu 12
střelba: 43% - 49% (trojky: 3/14 - 4/11)

Denver (21/26) - Golden State (13/34) - 107:91
Nuggets s přehledem vylepšili bilanci pod novým koučem Georgem Karlem na 4/1 - už první čtvrtinu vyhráli 32:18 a postupně si vybudovali náskok až 28 bodů.

Kenyon Martin nastřílel 24 bodů (9/14 z pole) a doskočil 9 míčů, Carmelo Anthony přidal 18 bodů a domácí obrana udržela hostujícího ostrostřelce Jasona Richardsona na 13 bodech (5/15 z pole). Richardson přitom 17.ledna nastřílel proti Denveru 42 bodů.

Hosté prohráli 7 z posledních 8 zápasů, když zůstali se svojí úspěšností střelby hluboko pod 40%. Opět jim citelně chyběla podkošová dvojice Troy Muprhy - Cliff Robinson.
Střelci:
Nuggets
- K.Martin 24, Anthony 18, Nene 16, Buckner a R.White 10...Boykins 4 body a 10 asistencí
Warriors - Claxton 17, Čabarkapa 16, Dunleavy 14, J.Richardson 13
střelba: 49% - 38% (trojky: 7/15 - 5/19)

Utah (16/31) - New Orleans (8/39) - 108:92
Utah byl ve všem jasně lepší, od začátku zvyšoval náskok (až na téměř 30 bodů) a s přehledem přerušil šňůru 3 porážek v řadě. Ve vyvážené ofenzívě nastřílelo celkem 7 hráčů domácích mezi 10 a 18 body, nejvíce Carlos Boozer, který trefil 8 z 10 střel z pole (18 bodů).

Jazzmani si udrželi úspěšnost střelby 53% z pole a byli lepší i ve všech dalších ukazatelích. Za hosty nastřílel 21 bodů náhradník Bostjan Nachbar (trojky 4/5) a vylepšil si tak osobní rekord.
Střelci:
Jazz
- Boozer 18, Kirilenko a Harpring 17, Bell 16, Snyder 11, Lopez a Okur 10
Hornets - Nachbar 21, Dickau a Jacobsen 14, J.Smith 9
střelba: 53% - 42% (trojky: 5/12 - 12/23)

Phoenix (38/11) - New York (18/29) - 114:106
Knicks drželi díky Stephonu Marburymu dlouho krok, ale v závěru přece jen měla navrch ofenzíva Phoenixu - domácí vyhráli poslední čtvrtinu 35:25. Amare Stoudemire nastřílel 32 bodů a doskočil 15 míčů, Steve Nash přidal 26 bodů a 14 asistencí a Shawn Marion 23 bodů a 10 doskoků - Suns vyhráli posedmé z posledních 8 zápasů a proti týmům z Altantické divize mají bilanci 8/0.

Marbury proti svému bývalému týmu nastřílel 33 bodů (13/21 z pole), dalších 5 hráčů hostů nastřílelo mezi 10 a 12 body a Kurt Thomas se blýskl 21 doskoky. Knicks však přesto prohráli letošní "zápasovou sérii" s Phoenixem 0:2, a to se jim nestalo už od roku 1995
Střelci:
Suns
- Stoudemire 32 bodů a 15 doskoků, Nash 26 bodů a 14 asistencí, Marion 23 bodů a 10 doskoků, J.Jackson 13
Knicks - Marbury 33, J.Crawford 15, Hardaway 12, T.Thomas 11, Ariza a Mohammed 10...K.Thomas 4 body a 21 doskoků
střelba: 48% - 42% (trojky: 5/20 - 8/16)

Portland (20/26) - Sacramento (32/15) - 114:108
Do sestavy Sacramenta se vrátili Chris Webber, Peja Stojakovič i Cuttino Mobley, ale týmu to paradoxně příliš nepomohlo. Webber dokonce zaznamenal triple-double 20 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí, Mike Bibby nastřílel dokonce 35 bodů, ale v obraně Kings to vůbec neklapalo a byla až příliš děravá.

Portland letos poprvé vyhrál 3 zápasy za sebou - Damon Stoudamire zaznamenal 30 bodů a 8 asistencí (trojky 4/7), Zach Randolph přidal 28 bodů a 12 doskoků a Nick van Exel 23 bodů a 8 asistencí. Blazers si udrželi úspěšnost střelby přes 55%, ani jednou neprohrávali a vedli až o 18 bodů.
Střelci:
Trail Blazers
- Stoudamire 30, Randolph 28 bodů a 12 doskoků, Van Exel 23, Patterson 14, Przybilla 8 bodů a 12 doskoků
Kings - Bibby 35, Webber 20 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí, B.Miller 18, Stojakovič 15
střelba: 55% - 41% (trojky: 4/10 - 9/19)

Seattle (32/13) - Charlotte (10/34) - 113:99
Do sestavy Seattlu se vrátil po chřipce Ray Allen a hned se blýskl 25 body a střelbou 9/14 z pole, když odehrál jen 31 minut a v poslední čtvrtině odpočíval. Domácí vedli od začátku do konce, a to až o 25 bodů a ve druhé půli už jen kontrolovali situaci.

Hlavní zbraní domácích byly trojky, kterých proměnili 14 z 26 pokusů (Radmanovič 5/9, Lewis 4/6). Za hosty si vylepšil osobní rekord Melvin Ely, který hraje v základní pětce místo zraněného Okafora.