Brno smetlo Kolín, tým Pardubic zdolal Sadskou

• 6
Praha - Hned šest týmů vyhrálo oba úvodní zápasy basketbalové ligy. Nejlepší skóre mají Pardubice a drží se tak v čele tabulky. V sobotním 2. kole porazili Sadskou 91:79. Nejvíc bodů zaznamenalo Brno, které na domácí palubovce smetlo Kolín 111:80. Stejně bodů mají ještě Prostějov, Liberec, Nový Jičín a Nymburk.

Ústí nad Labem - Nový Jičín 71:79 (22:21, 38:43, 56:64)

V první desetiminutovce vedli domácí až o šest bodů a ještě v první přestávce byli vpředu o jeden. Přes bojovný výkon se jim ale přestala dařit střelba, Novojičínští se začali prosazovat pod košem a lépe kombinovali.

Před koncem poločasu získali Moravané až jedenáctibodový náskok, který Ústí
ještě dokázalo zkorigovat. Po změně stran se domácí pod vedením pivota Tomáše Hrubého přiblížili až na dvoubodový rozdíl, v zápase se ale týmu vůbec nedařily trestné hody a v závěru si Nový Jičín vítězství zkušeně pohlídal.

Nejvíce bodů: T. Hrubý 23, Thomas 13, Tomanec 12 - Chapman 21, Šarovič 19,
Venta 7. Rozhodčí: Zachara, Galajda, Hošek. Trestné hody: 28/16 - 21/17.
Trojky: 6:4. Fauly: 23:25. Diváci: 250.

Pardubice - Sadská 91:79 (26:26, 54:36, 74:58)

Pardubičtí basketbalisté porazili podle očekávání Sadskou 91:79 a připsali si druhé vítězství v soutěži.

Soupeř prakticky ztratil naději na úspěch ve druhé čtvrtině, kterou prohrál skoro o dvacet bodů a ani mohutný finiš už nevedl k obratu výsledku.

Hostům se na palubovce favorita nejprve dařila střelba tříbodových košů, především se vedlo expardubickým hráčům Striovi s Mujagičem a Špičkou. Ve druhé desetiminutovce ale domácí dali 22 bodů za sebou a byli na koni.

Pardubický trenér Petr ale zamíchal se sestavou, soupeř se vzpamatoval a ve třetí čtvrtině postupně začal snižovat náskok Synthesie. Východočeši se pak těžko prosazovali proti zónové obraně a Sadská se zásluhou Harrisona prosazovala pod košem. Až třiadvacetibodové manko hosté snížili až na 77:84, ale potom probudila pardubické hráče Novotného trojka a zápas dotáhli do vítězného konce.

Nejvíce bodů: Williams 19, J. Novotný 17, Phillips a Sanders po 15 - Stria 17, Špička 13, Lyle 12. Rozhodčí: Vyklický, Volejník, Rozsypal. Trestné hody: 18/12 - 18/11. Fauly: 18:18. Trojky: 5:10. Diváci: 1280. Nejlepší hráč: Williams.

Nymburk - Děčín 89:80 (18:14, 33:31, 60:60)

Ve vyrovnaném duelu se žádný z týmů nedostal do výraznějšího vedení. Především zahraniční posily domácího týmu se nemohly dostat do tempa, ale ve druhém poločase dirigovalo jeho hru kvarteto českých reprezentantů.

Dařilo se Slezákovi a především v poslední čtvrtině překlopili výsledek na stranu mistra Nečas s Bendou, kteří několikrát rozebrali obranu Děčína.

Severočechy drželi ve hře oba Američané, hlavně pak Grier odvážnými průniky a střelbou z dálky.

"Velkou radost mi dnes udělali čeští hráči, kteří odvedli vynikající výkony. Je vidět, že nám pod košem chybí Rado Rančík, ale s tím se musíme vyrovnat," uvedl domácí kouč Muli Katzurin.

Děčínský Pavel Budínský rovněž konstatoval, že zápas rozhodly zkušenosti českých hráčů Nymburka. "Je to pro nás zajímavá konfrontace. V závěru proti nám hráli hráči české reprezentace včetně Slezáka. Proti nám měl Nymburk lepší úspěšnost střelby z některých pozic, čímž utkání rozhodl. My ho jen v závěru kosmeticky upravili."

Nejvíce bodů: Sokolovský 21, Benda 15, Beneš 14, Shilb 12, Slezák 10 - Grier 18, Argrett 13, Miloš a J. Houška po 11. Rozhodčí: Šedivý, Hruša, Hartig. Trestné hody: 29/22 - 23/20. Fauly: 18:26. Trojky: 9:8. Nejlepší hráč: Slezák. Diváci: 800.

Liberec - USK Praha 87:75 (20:15, 44:34, 65:59)

Libereckým basketbalistům se vydařila především úvodní polovina zápasu, v níž si vypracovali náskok, který narůstal díky pozorné hře Severočechů až do 23. minuty a stavu 52:34. Pak se však chytli i Pražané, dostali domácí pod tlak a z náskoku pravidelně ukrajovali.

Ve druhé minutě poslední čtvrtiny už byli Liberečtí po Kotasově druhé trojkové střele za sebou jen v tříbodovém vedení a v polovině závěrečné části to bylo jen o bod (68:67). Dalších sedm střel Pražanů za sebou pak ale cíl nenašlo a domácí získali zpět bezpečné vedení.

"Byl to vyrovnaný zápas a celkem slušný basket, ale nedokázali jsem po celých 40 minut hrát s takovým nasazením, s jakým vyrukoval domácí celek," řekl asistent hostujícího kouče Petr Treml.

Nejvíce bodů: Kraus 24, Blažek 21, Černošek 15, Pastýřík 11 - Kotař 24, Platt 12, Dvořák 9. Rozhodčí: Vrážel, Vondráček, Večeřa. Trestné hody: 24/17 - 25/18. Fauly: 20:21. Trojky: 6:7. Diváci: 460. Nejlepší hráč: Blažek.

A Plus Brno - Kolín 111:80 (25:22, 46:35, 77:62)

Hosté po vedením svého nejlepšího hráče Američana Harrisona dali prvních sedm bodů v zápase, ale domácí basketbalisty elán ligového nováčka nepoložil. O vedení se po celý první poločas urputně bojovalo, než po změně stran brněnský celek zvýšil tempo a náskok až na 30 bodů. Brňanům se při
střelbě velmi dařilo a 111 body stanovili nové maximum začínající sezony.

Kolín spoléhal jen na Harrisona a především nestačil v podkošových soubojích.

"Chvíli trvalo, než jsme se zbavili psychických zábran, ale když se tým dostal do vedení, přišlo uvolnění a s ním i výkon podle mých představ. Přesto nechci výhru přecenit," poznamenal trenér Brňanů Zdeněk Hummel.

Nejvíce bodů: Gajdošík a Machač po 22, Novotný 16, Norwa 13, Vrubl 10 - J.R. Harrison 21, Šebek a Sucharda po 11, Velenský 10. Rozhodčí: Zachara, Holubek, Kapaňa. Trestné hody: 31/22 - 35/21. Fauly: 28:32. Trojky: 7:3. Diváci: 350. Nejlepší hráč: Gajdošík.

Prostějov - NH Ostrava 93:69 (23:14, 53:30, 71:51)

Prostějovští basketbalisté se zaměřili na úvod zápasu a už po sedmi minutách vedli dvouciferným rozdílem. I nadále pak převyšovali soupeře z Ostravy po všech stánkách, hanácký tým hrál s plným nasazením a vynikal především v doskakování pod oběma koši, kde hosty "přeskákal" v poměru 42:18.

Hostům chyběla agresivita, díky čemuž Orli dali celou řadu snadných košů. Jedinečný univerzální výkon pak předvedl v domácím dresu Američan Rahsaan Ames, který zaznamenal s 12 body, 11 doskoky a 10 asistencemi ceněný triple double.

"Jednoznačně jsme přehráli Ostravu pod oběma koši, byli jsme agresivnější a zvládli vstup do utkání. Jsem rád, že náš tým působil velice týmově i přesto, že se Amesovi podařil triple double, který není v české lize tak často k vidění," uvedl domácí kouč Miroslav Marko.

"Soupeř si vítězství zasloužil díky dominantní síle pod košem a důsledné obraně," uznal kouč Ostravy František Rón.

Nejvíce bodů: Bojič 26, Tomaszek 19, Ames 12, Savanovič 10 - Mitchell 19, Prášil 12, Ofoegbu 9. Rozhodčí: Paulík, Kurz, Janovský. Trestné hody: 12/9 - 23/16. Fauly: 25:18. Trojky: 8:7. Diváci: 1500. Nejlepší hráč: Ames.

Pardubický basketbalista Phillips (v bílém) v utkání proti Sadské.