Boston proti Detroitu ztratil neporazitelnost

• 76
New York - Basketbalová NBA měla ve středu na programu celkem 13 velmi zajímavých utkání - dosud nejlepší tým ligy Boston ztratil domácí neporazitelnost proti Detroitu, Memphis si vyšlápl na obhájce titulu ze San Antonia a Dallas přestřílel v prestižním souboji Phoenix. Už podeváté za sebou vyhrál mladý tým Portlandu.
Boston (20/3) - Detroit (18/7)- 85:87
(29:25, 23:20, 13:16, 20:26)
Chauncey Billups trefil 2 trestné hody pouhou desetinu sekundy před koncem zápasu a Detroit Pistons ukončili letošní domácí neporazitelnost Bostonu. Celtics (bilance 20/3) vyrovnali svůj nejlepší start do sezony v historii klubu - stejné dosáhl tým i v sezoně 1963/1964, kdy nakonec získal titul. Celtics vyhráli prvních 12 domácích zápasů v řadě, což je nejvíc od roku 1957, kdy jich slavný klub vyhrál dokonce 17.

Billups, který nastřílel 12 ze svých 28 bodů v poslední čtvrtině, byl těsně před koncem faulován Tinym Allenem. Naopak v předchozím útoku Billups ztratil míč a dal šanci domácím jít dovedení. Richard Hamilton nastřílel v souboji dvou nejlepších týmů Východu 21 bodů.

Za domácí nastřílel Kevin Garnett 26 bodů, Ray Allen, který vynechal předchozí dvě utkání kvůli problémům s kotníkem, přidal 24 bodů včetně vyrovnávací trojky 19 sekund před koncem. Rajon Rondo nastřílel 14 bodů, ale nedařilo se Paulu Pierceovi (11 bodů, 5/16 z pole).

Atlanta (13/12) -  Miami (7/18) - 117:111 po prodl.
(25:22, 26:25, 31:30, 22:27, 13:7)
Joe Johnson nastřílel 25 bodů a poslal klíčovou trojkou v prodloužení Atlantu definitivně do vedení. Marvin Williams zaznamenal dokonce 26 bodů a 10 doskoků a Hawks, kteří už osmkrát za sebou nepostoupili do play-off, vylepšili svou bilanci na 13/12. V této fázi sezony měli Hawks naposledy kladnou bilanci v roce 1998.

Miami prohrálo 8 z posledních 11 zápasů a kouči Patu Rileymu přibyly další starosti - koleno si totiž už v první čtvrtině vážně zranil veterán Alonzo Mourning, a protože doma léčení se odhaduje na 3 měsíce, může toto zranění znamenat definitivní konec jeho bohaté kariéry. Heat nepomohlo v zápase ani 36 bodů Dwyanea Wadea, který trefil 20 z 22 trestných hodů.

Indiana (14/12 )- Philadelphia (10/15) - 102:85
(26:28, 24:19, 31:20, 21:18)
Marquis Daniels nastřílel své letošní maximum 26 bodů a Indiana vyhrála už potřetí za sebou. Jermaine O´Neal zaznamenal 19 bodů, 9 doskoků a 5 bloků, Mike Dunleavy přidal také 19 bodů. Za hosty nastříleli po 19 bodech Andre Iguodala a Andre Miller, celkem 15 bodů a 14 doskoků přidal Samuel Dalembert. Reggie Evans zaznamenal 9 bodů a 16 doskoků.

Pacers vedli v úvodu třetí čtvrtiny jen 66:62, ale pak rozhodli šňůrou 10:1, na které se trojkami podíleli Dunleavy a Kareem Rush - výsledkem bylo klíčové vedení 76:63. Philadelphia vyhrála 5 z předchozích 6 zápasů.

Washington (13/11) - Chicago (9/14) - 84:95
(27:20, 13:25, 23:20, 21:30)

Ben Gordon nastřílel 22 bodů a Bulls rozhodli o své cenné výhře šňůrou 12:0 v posledních čtyřech minutách. Wizards se po koši Carona Butlera dostali vůbec poprvé ve druhé půli do vedení (80:79), ale pak přišla rozhodující šňůra hostů, kteří ukončili vítěznou sérii Washingtonu (4 výhry v řadě).

Butler zaznamenal druhý triple-double své kariéry (29 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí), Antawn Jamison přidal 24 bodů. Hostům chyběl pivot Ben Wallace, který kvůli bolestem nohy vynechal první zápas v sezoně. Luol Deng nastřílel za Bulls 20 bodů a Tyrus Thomas 14.

Charlotte (9/14) - Utah (14/13) - 98:92
(21:19, 22:24, 24:26, 31:23)
Problémy Utahu pokračují. Domácí Gerald Wallace nastřílel 26 bodů, Jason Richardson jich přidal 24 a Bobcats otočili zápas velkým náporem v závěru. Domácím možná pomohlo to, že si s nimi o den dříve zatrénoval i spoluvlastník Michael Jordan, a dokázali vyhrát zápas, ve kterém ještě 6 minut před koncem prohrávali o 12 bodů. Domácí vyhráli teprve třetí z posledních 13 zápasů.

Raymond Felton nastřílel 17 bodů včetně tříbodové akce, která 3 a půl minut před koncem zakončila klíčovou šňůru 13:0. Jazz šli sice ještě znovu do vedení, ale Felton přidal další dvě šestky a Bobcats už vedení z rukou nepustili. Carlos Boozer zaznamenal za hosty 21 bodů a 15 doskoků, Deron Williams přidal 20 bodů, ale Jazz ztratili 21 míčů a prohráli už poosmé z posledních 9 zápasů.

New York (8/17) - Cleveland (11/15) - 108:90
(31:30, 32:20, 24:20, 21:20)
David Lee nastřílel 17 ze svých 22 bodů už v první půli, Jamal Crawford přidal 21 bodů a New York získal nad trápícím se Clevelandem své nejjasnější vítězství v sezoně. Kouč Isiah Thomas před dvěma dny zpochybňoval před novináři "srdce a odolnost" hráčů a ti na to odpověděli velmi dobrým výkonem.

Knicks stříleli z pole s úspěšností 56,2 % (maximum sezony) a vedli až rozdílem 24 bodů. Zach Randolph nastřílel 17 bodů a Quentin Richardson. Za hosty zaznamenal LeBron James 32 bodů, 8 doskoků a 6 asistencí, ale spoluhráči mu moc nepomohli a Cavs prohráli už devátý z posledních 11 zápasů.

Milwaukee (10/15) - Sacramento (11/14) - 89:102
(26:28, 21:18, 21:22, 21:34)

Ron Artest zaznamenal 26 bodů a 8 asistencí, Beno Udrih trefil svůj osobní rekord 6 trojek a Sacramento zakončilo svou cestu po palubovkách soupeřů s překvapivě solidní bilancí 3/2. Udrih, kterého uvolnila po vytrejdování ze San Antonia i Minnesota, podepsal smlouvu s Kings až 1. listopadu, ale díky zranění Mikea Bibbyho se dostal do základní pětky a podává dosud výborné výkony. Včera nastřílel 24 bodů.

John Salmons nastřílel za hosty 17 bodů, Mikki Moore 12 a Brad Miller přidal 11 bodů a 9 doskoků. Kings měli před svou současnou cestou po hřištích soupeřů bilanci venku 0/9. Za domácí Bucks nastřílel Michael Redd 27 bodů.

Minnesota (3/21) - Golden State (15/11) - 98:111
(29:26, 33:28, 17:37, 19:20)
Al Harrington nastřílel 25 bodů, včetně 14 v klíčové třetí čtvrtině, a Golden State Warriors využili dalšího "kolapsu" Minnesoty ve druhém poločase. Hosté vyhráli třetí čtvrtinu 37:17. Monta Ellis nastřílel 24 bodů, Stephen Jackson 20 a Warriors od svého startu 0/6 vyhráli dalších 15 z 20 zápasů.

Za domácí zaznamenal Al Jefferson 24 bodů a 14 doskoků, ale ani jeho solidní výkony nezabránily tomu, aby Timberwolves neprožívali nejhorší start do sezony za 19 let historie klubu. Rashad McCants nastřílel 23 bodů a Gerald Green přidal své letošní maximum 18 bodů. Domácí mají hodně zdravotních problémů, s chřipkou ulehl těsně před zápasem rozehrávač Marko Jarič.

Memphis (8/17) - San Antonio (18/7) - 88:85
(31:19, 18:16, 27:24, 12:26)

Rudy Gay trefil trojku přes Tima Duncana v poslední sekundě zápasu a Grizzlies můžou slavit velmi cennou výhru. Smeč Manu Ginobiliho 2,4 s před koncem znamenal vyrovnání na 85:85, ale Juan Carlos Navarro vyhodil míč z autu Gayovi, který po krátkém driblinku vystřelil z dálky a míč propadl košem zároveň se závěrečným klaksonem. Spurs dotáhli sedmnáctibodovou ztrátu z úvodu 4. čtvrtiny, ale svůj "comeback" nedotáhli do konce.

Mike Miller nastřílel své letošní maximum 31 bodů (12/18 z pole), Gay přidal 23 bodů. Damon Stoudamire a Navarro nastříleli po 10 bodech. Za hosy nastřílel Ginobili 20 bodů, z toho 16 ve druhé půli. Duncan zaznamenal 16 bodů a 14 doskoků, Michael Finley přidal 11 bodů a Jacque Vaughn 10. Spurs bez zraněného Tonyho Parkera prohráli už 3 zápasy venku v řadě.

Houston (12/13) - Orlando (18/9) - 92:97
(22:15, 18:29, 22:27, 30:26)
Dwight Howard zaznamenal 21 bodů, 11 doskoků a 3 bloky a Orlando využilo ve druhé půli absence domácího střelce Tracyho McGradyho. Ten má potíže s kolenem, za první půli trefil jen jedinou z 10 střel a odstoupil. Koleno si narazil v sobotním zápase proti Dallasu, kdy nakonec trefil jen 5 z 18 střel.

Domácí pivot Yao Ming zaznamenal v souboji dvou zřejmě nejlepších pivotů současnosti 19 bodů a doskočil 17 míčů, ale Howard ho udržel na střelbě 7/18 z pole. Rafer Alston a Bonzi Wells nastřílel za domácí po 17 bodech a Rockets snížili vedení hostů v závěru na jediný bod, ale nakonec prohráli pošesté z posledních 9 zápasů.

Dallas (18/9) - Phoenix (18/8) - 108:105
(37:20, 21:34, 25:23, 25:28)

Dirk Nowitzki nastřílel 31 bodů, včetně posledních 8 svého týmu, a Dallas těsně zvítězil v prestižním souboji dvou velkých rivalů ze Západní konference. Domácí vlétli na svého soupeře hned v úvodu a vyhráli první čtvrtinu o 17 bodů, ale Phoenix se už do poločasu přiblížil na dostřel a zápas byl až do konce dramatický.

Dallas si sice v poslední čtvrtině znovu vybudoval dvouciferný náskok (o 14 bodů sedm minut před koncem), ale po dalším náporu hostů mohl Steve Nash dokonce v posledních sekundách vyrovnat - jeho trojka ale netrefila ani obroučku.

Dallas vyhrál 4 zápasy za sebou a šest z posledních 7, čímž vyrovnal boj v čele Západní konference - San Antonio má bilanci 18/7 a Phoenix 18/8. Amare Stoudemire zaznamenal za hosty 25 bodů, 8 doskoků a 4 bloky, Nash přidal 21 bodů a 18 asistencí, ale v poslední čtvrtině dal jen 3 body. Josh Howard nastřílel za domácí 23 bodů a Devin Harris 21.

Portland (14/12) - Toronto (15/12) - 101:96
(31:30, 20:26, 25:27, 25:13)
Ve skvělé formě hrající Brandon Roy zaznamenal 25 bodů, 9 asistencí a 8 doskoků a Portland prodloužil svou vítěznou šňůru už na 9 (!) zápasů v řadě. Blazers mají v domácí hale bilanci 11/3 a celkově jsou už o 2 zápasy nad 50 % - jejich vítězná šňůra je nejdelší od sezony 2001/2002.

Uzdravený LaMarcus Aldridge zaznamenal 15 bodů a 7 doskoků, Martell Webster přidal také 15 bodů. Za unavené hosty zaznamenal Jose Calderon 18 bodů a 9 asistencí, Chris Bosh přidal 18 bodů a 11 doskoků.

Seattle (7/19) - New Orleans (16/10) - 93:107
(17:24, 26:28, 30:29, 30:26)
Chris Paul zaznamenal 21 bodů a 15 asistencí a domácí obrana si s jeho nájezdy po celý zápas nevěděla vůbec rady, Morris Peterson si vyrovnal osobní rekord 7 trojkami a celkem 25 body pomohl k výhře Hornets. David West zaznamenal 17 bodů a 11 doskoků, Tyson Chandler 16 bodů a 17 doskoků.

Za domácí nastřílel nováček Kevin Durant 18 bodů, ale výkon domácího týmu byl "mdlý" a na rozdíl od prvního vzájemného zápasu 9. prosince v New Orleans se tentokrát na velký závěrečný nápor nezmohli.