Kobe Bryant (vlevo) z LA Lakers a  Tony Allen z Bostonu Celtics

Kobe Bryant (vlevo) z LA Lakers a Tony Allen z Bostonu Celtics | foto: AP

Boston je krok od titulu, Bryantova střelecká exploze nestačila

• 58
V pátém utkání letošního Finále NBA dokázali basketbalisté Bostonu porazit obhájce titulu LA Lakers a ujali se vedení v sérii 3:2 na zápasy. Paul Pierce nastřílel 27 bodů, hostům nestačilo 38 bodů Kobeho Bryanta.
Finále NBA, 5.zápas:

Boston Celtics - Los Angeles Lakers 92:86 (stav série 3:2)

(22:20, 23:19, 28:26, 19:21)

Dramatická finálová série se po posledních dvou zápasech opět překlopila na stranu Celtics, kterým stačí vyhrát jediný zápas, aby napodobili rok 2008 a znovu porazili Lakers ve finále.

V jejich prospěch mluví to, že po celou sezónu hráli venku lépe než doma, a že na palubovce Lakers už letos dokázali dvakrát vyhrát. Naopak od Lakers se dá očekávat v domácím prostředí ještě větší intenzita a lepší výkony "doprovodných" hráčů, kteří dnes hvězdnému Kobemu Bryantovi moc nepomohli.

Bryant sice dokázal nastřílet s vysokou úspěšností 38 bodů, z toho 19 ve famózní třetí čtvrtině, ale Lakers to příliš nepomohlo. Paul Pierce (27 bodů) totiž v klíčových chvílích této části odpovídal stylem "koš za koš" a Boston klíčový náskok (až 13 bodů) udržel.

TO NENÍ MOŽNÉ: Kobe Bryant z LA Lakers nemůže uvěřit, že jeho tým prohrál v pátém finálovém duelu s Bostonem.

Bryant nastřílel na přelomu druhé a třetí čtvrtiny dokonce 23 bodů svého týmu v řadě a vypadalo to, že bude útočit na historický rekord v počtu bodů za čtvrtinu (ten je na čísle 25), ale v závěru třetí čtvrtiny ho kouč Jackson vystřídal.

Další hráči Lakers se proti výborné obraně nedokázali prosadit a Bryant byl dlouho jediným dvouciferným střelcem týmu. Pau Gasol nakonec zaznamenal 12 bodů a 12 doskoků.

Lakers se sice v poslední čtvrtině přiblížili, ale úplně náskok dotáhnout nedokázali. Minutu a půl před koncem se přiblížili na rozdíl 5 bodů, ale Celtics vedení udrželi - pomohla jim k tomu i sporná situace, když nebylo jasné, jestli se střela Raye Allena v poslední sekundě útoku otřela o obroučku anebo ne.

Rozhodčí posoudili, že ano, a po útočném doskoku přisoudili míč Celtics, kteří ušetřili cenné sekundy. Kevin Garnett zaznamenal 18 bodů a 10 doskoků a Rajon Rondo 18 bodů a 8 asistencí.

"Už jsme tak blízko, jeden zápas v LA prostě musíme vyhrát," burcuje spoluhráče a fanoušky Bostonu Paul Pierce. "Během série se zlepšujeme, učíme se, co pro nás funguje a co ne. Dnes jsme předvedli výbornou obranu a budeme si věřit i v Los Angeles. Konec konců celý rok jsme byli nejlepším týmem ligy v zápasech venku..."

Šesté utkání se hraje v Los Angeles v noci z úterý na středu, případné sedmé ze čtvrtka na pátek. Přímé přenosy programu NOVA sport začínají v obou případech ve 2 hodiny a 50 minut našeho času.