„Postavit startovní listinu je náročné každý rok,“ vysvětluje Jakub Kubálek, technický manažer mítinku. „Letos to ale bylo ještě náročnější. Termínová listina je kvůli olympijským hrám a kvalifikačnímu rankingu specifická a většina mítinků je koncentrovaná do května.“
I oni kvůli rankingu pozměnili termín a místo tradičnějšího červnového zvolili právě květnový. Cílem je, aby čeští atleti zde měli možnost v domácích podmínkách zápolit o účast na mistrovství Evropy v Římě.
„Tím jsme ale museli bojovat s nespočtem zahraničních akcí,“ pokračuje Kubálek. „Ale dokázali jsme nemožné. Taková startovka, jaká se nám podařila, se často nestává.“
Chcete příklad?
Na mužské čtyřstovce Matěj Krsek, bronzový medailista ze smíšené štafety z loňského mistrovství světa v Budapešti, proti Pavlu Maslákovi, českému rekordmanovi a držiteli sedmi titulů z halových a venkovních mistrovství světa či Evropy.
Na ženské čtvrtce Lada Vondrová, Barbora Malíková, Lurdes Gloria Manuel.
Na stovce Dominikánec José Gonzales s osobním maximem 10,04.
V koulařském sektoru Jamajčanka Danniela Thomasová-Doddová, stříbrná žena z mistrovství světa v Dauhá 2019, nebo Švédka Fanny Rosová, která zde před dvěma roky stanovila rekord mítinku 19,34. Čímž seznam známých jmen samozřejmě nekončí.
„Speciálně bych vyzdvihl čtyřstovky, to bude podle mě jeden z vrcholů. Těším se také na ženskou kouli,“ vyhlíží Kubálek. „Mítink zaštiťuje naše světová rekordmanka Helena Fibingerová. Jsem rád, že se nám pro ni podařilo připravit speciální závod a můžeme ji i takto poděkovat.“
Srdeční záležitost, říká Krsek
Zahraniční reprezentanty prý lákali i na zelení obklopený Městský stadion Sletiště. „Je tu příjemné prostředí. Každý, kdo sem přijede, říká: Ty jo, to je jeden z nejhezčích areálů, který jsme viděli. Také se k závodníkům snažíme chovat hezky a mít s nimi přátelský vztah. I proto se k nám rádi vracejí,“ pochvaluje si Kubálek.
Tato slova potvrzuje i Krsek. Aby také ne, vždyť právě na této dráze s atletikou ve třech letech začínal a stále zde trénuje.
„Jako každý rok je tenhle závod moje srdeční záležitost,“ říká čtyřiadvacetiletý atlet. „Závodím doma, na stadionu, kde znám každý kout a každého pořadatele.“
I proto se bude chtít předvést slušným výkonem. Cílí na čas pod 46 sekund a rád by přidal body do rankingu pro olympijské hry.
„Jsem na hraně, potřebuju je,“ povídá. „Jsem rád, že mi k tomu může pomoci i startovka. Je mi šitá na míru, abych podal co nejlepší výkon. Nejvíc se těším na Pavla Masláka. Každý závod, který s ním můžu běžet, je pro mě čest.“
Stadion zná i teprve osmnáctiletá Terezie Táborská a s potěšením vyhlíží, jak se i ona popere se nabitou konkurencí.
„Vážím si, že tady můžu být,“ říká účastnice běhu na dvě stě metrů, ve kterém má nejlepší osobní rekord Němka Rebekka Haaseová 22,76. Táborské maximum je 23,50.
„Je skvělé, že v mladém věku mám takové možnosti. Chci si závod hlavně užít. A pokud to půjde, chtěla bych se přiblížit k juniorskému národnímu rekordu a času k 23,30,“ přeje si talentovaná Češka.
Koulař Staněk si k narozeninám nadělil vítězství na mítinku Kladno hází![]() |
Organizátoři kromě špičkových výkonů sportovců doufají, že si do areálu najde cestu i co nejvíce fanoušků. Chystají doprovodný program a zábavu pro děti.
„Je pravda, že v době hokeje je problém přilákat lidi,“ uvědomuje si Jiří Klesnil, předseda oddílu AC Tepo Kladno. „Alfou omegou pro nás je počasí. Tribuna je sice pod střechou, ale stejně… Věřím však, že lidé přijdou. A že i oni pomohou vytvořit atmosféru, která požene naše reprezentanty k bodům třeba pro olympijské hry.“