SLOVENSKÝ HOST. Ke koši Žalgirisu Kaunas proniká Vladimír Nemčok, slovenský

SLOVENSKÝ HOST. Ke koši Žalgirisu Kaunas proniká Vladimír Nemčok, slovenský rozehrávač zapůjčený do USK Praha z Liberce. | foto: usk Future Stars Praha

Bomba nevybuchla ani na Ruzyni, ani v Litvě. Češi teď vědí, kam patří

  • 4
Tak zase po roce zjistil český basketbal, kam patří. To je jednověté zhodnocení účasti osmnáctiletých mladíků z USK Praha (a tří hostů) v základní skupině juniorské Euroligy, která se konala v litevském Kaunasu. V Česku panující celek se vrátil se sedmou, tedy předposlední příčkou.

"Tady jsme dominantním týmem co se týče typů i výsledků, tam jsme byli chudými příbuznými. Na podobných akcích patříme k těm nejméně talentovaným. Pocit naší domácí dominance se tam naprosto rozplynul," musel si smutnou pravdu připustit trenér Petr Jachan.

Na dno výsledkové listiny poslaly český celek tři porážky v základní skupině. Spojení nejslabšího výkonu na úvod turnaje proti nejslabšímu soupeři se ukázalo jako osudné.

Výsledky USK Praha

(Turnaj juniorské Euroligy v Kaunasu od 10. do 12. února)

USK - Topsportschool VBL (Belg.) 76:105
USK - Vaerlose BBK  (Dán.) 55:64
USK - Žalgiris Kaunas (Lit.) 63:93

O 7. místo:
USK - Elan Chalon (Fr.) 67:59

"Los vypadal super. Akorát že realita byla přesně opačná. My o belgickém týmu nic nevěděli, oni o nás naopak docela dost. Druhá věc je, že jsme poprvé byli v konfrontaci s tvrdou obranou a my na to nebyli připravení. Každou naši chybu byli schopni potrestat. Když doma nedoskočíme, doskočíme napodruhé, zblokujeme. Tady přijde nekompromisně koš. Nebo dokonce koš s faulem," nerad vzpomíná lodivod mladíků z USK.

Snad se na výkonu Pražanů mohlo podepsat obtíže cestovatelského rázu. "Uvízli jsme na letišti v Praze a nestihli trénink," připomíná Jachan veselé kousky ruzyňské: nahlášení a likvidace "bomby", následné sprchování letadla kvůli námraze a poté čekání na odklízení sněhu z runwaye.

Fakta ale byla jasná, po prvním propadáku s Belgičany přišel solidně odehraný, jenže nakonec prohraný duel s dánským celkem a vzápětí jistota, že český tým bude ve skupině poslední. Duel s domácím Žalgirisem Kaunas nemohl nic změnit. Zvlášť při síle soupeře.

"Mé přání hrát s Kaunasem o výhru ve skupině se ukázalo jako dětský sen hrát NBA, protože Kaunas byl opravdu jinde. Loni byli ve finále, letos by měli vyhrát. Stát se samozřejmě může cokoli, je to jenom sport, ale podle odborníků je to jasně nejlepší tým v Evropě," poradil Jachan potenciálním sázkařům.

Výsledek 63:93 z pohledu Pražanů vypadá jako debakl, ostatní dva týmy ze základní skupiny však podlehly Žalgirisu dokonce o 35 bodů a ve finále Litevci rozdrtili moskevské Chimki potupným skóre 107:60.

Poslední den turnaje pak přišla alespoň čestná výhra nad francouzským Elanem Chalon. "To už jsme měli nůž na krku. Ukázali jsme i trochu zkušeností. Když jsme se dostali do stavu mínus jedna, dokázali jsme se s tím vypořádat. Dokázali jsme, že jsme schopni hrát nějakou roli," potěšilo kouče.

Mnohem víc než na události minulé, se teď na USK dívají do budoucna. "Opakovaně se nám potvrzuje, že hra na mezinárodní úrovni je jiná. Že je agresivnější a tvrdší, to jsme věděli. Ale hra měla i vysokou kvalitu danou individuálními rozhodnutími hráčů. Podobala se mužskému basketbalu," přináší Jachan svou zkušenost.

Ty nejlepší celky pak svým složením potvrdily, že typický hráč se zmenšuje, zato zrychluje. To je nová šance pro české teenagery, kteří možná nedorostli do rozměrů Jana Veselého, ale s basketbalem to myslí vážně.

"Basketbal jde atletickým a fyzickým směrem, je pro hráče 210 centimetrů a vyšší je mnohem těžší přizpůsobit se mu, hráči nad dva metry jsou naopak typickým prototypem takového basketbalu," vysvětlují si tento trend na USK.

Základní otázkami pak jsou: proč Litevci byli někde jinde? A čím se Češi mají inspirovat? "Litevští hráči jsou velmi dobře připravení, pracují velmi tvrdě a hlavně od útlého věku a správným směrem. My pracujeme jinak a pak je rozdíl vidět," konstatuje Jachan.

Jedním z klíčů litevského úspěchu je prý basketbalová škola Arvydase Sabonise. "Jestliže je v jednom ročníku 80 až 100 dětí, z toho pak konkurence skutečně vytváří kvalitu. Měli bychom se v Čechách zamyslet nad tím, jestli náš systém vytváří konkurenční prostředí, jestli hráči rostou nahoru," dává Petr Jachan ke zvážení, zda jsou česká centra dostatečně centrovatá.

Jak si vedli jednotliví mladici z USK Future Stars Praha

Petr Šafarčík - 2 zápasy, 32 min na záp. 16 bodů na záp., průměrná užitečnost 8,5
Lukáš Feštr - 4 zápasy, 35 min na záp, 12 bodů na záp. průměrná užitečnost 5,8
Jan Křivánek - 4 zápasy, 32 min na záp., 11,5 bodu na záp., prům. užitečnost 12,5
Daniel Truhlář - 4 zápasy, 32 min. na záp., 11,3 bodu na záp. prům. užitečnost 6,8
Vladimír Nemčok - 4 zápasy, 25 min na záp., 8 bodů na záp., prům.. užitečnost 8,5
Prokop Slanina - 4 zápasy, 19 min. na záp., 6 bodů na záp., prům. užitečnost 7,8
Marián Hrabovský - 4 zápasy, 13,5 min. na záp. 4,3 b. na záp. prům. užitečnost 3,8
Juraj Janošík - 2 zápasy, 7,5 min. na zápas, 3 body na záp., prům. užitečnost 3
Pavel Grunt - 4 zápasy, 18 min. na záp. 2,8 bodu na záp., průměrná užitečnost 2
Tomáš Jarolín - 2 zápasy, 2,5 min. na záp. 0 bodů na záp., průměrná užitečnost 0,5
Marek Hájek - 2 zápasy. 4 min. na záp., 0 bodů na záp., průměrná užitečnost -2
Marek Mareš - 1 zápas, 1,5 min, 0 bodů, užitečnost -1

A JAK ČECH V DRESU ŠPANĚLSKÉ CANARIAS BASKETBALL ACADEMY

Petr Heřman - 4 zápasy, 14 min. na záp., 8 bodů na záp., průměrná užitečnost 10


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž