Na akci Basketball Without Borders do senegalského Dakaru v roce 2010 zavítali...

Na akci Basketball Without Borders do senegalského Dakaru v roce 2010 zavítali i Tanzanec Hasheem Thabeet (vlevo) a legendární pivot Dikembe Mutombo z Demokratického Konga. Jejich nástupci budou mít šanci studovat a trénovat v akademii NBA. | foto: AP

NBA zbuduje vlastní mládežnické akademie. Cílí na tři kontinenty

  • 0
NBA se chystá k rozmachu. A její široká náruč obejme hned tři kontinenty. Asii, Afriku a Austrálii. Tady všude plánuje nejslavnější basketbalová soutěž světa vybudovat vlastní akademie, v nichž soustředí talenty ve věku 14 až 18 let. V plánu je i řada navazujících změn, znamenajících posílení farmářské soutěže D-League.

O cílech NBA významněji se angažovat i v mládežnickém sportu se svět dozvěděl od novinářského dua Adrian Wojnarowski (The Vertical) a Jonathan Givony (DraftExpress). S oficiálními informacemi dosud vedení soutěže nepřispěchalo.

Plány nového programu nápadně připomínají lákadla, kterými své rekruty zahrnuje americká armáda. Slibují ten nejlepší výcvik, zdravotní péči, zajištění studia... Však nikdo netají inspiraci americkým zákonem zvaným „G. I. Bill“, který v roce 1944 zajistil válečným veteránům snadnější přechod do civilu.

Akademie NBA navazují především na program Basketball Without Borders, který se zrodil ve spolupráci s mezinárodní organizací FIBA a už několik let navštěvuje různé světové destinace, absolvovalo ho i několik Čechů. Namísto několikadenního tréninkového kempu pro největší světové talenty však zahrne čtyři středoškolské roky.

Kdy by mělo dojít v otevření akademií, zatím ve známost nevešlo. První prezentaci však čekejme spíš v řádu měsíců než let.

Basketbalovou Evropu i obě Ameriky alespoň zpočátku nový program vynechá. Zaměří se na Asii, jmenovitě na Čínu a Indii, na Afriku a také na Austrálii, kde by mělo sídlit vedení akademií. Sem by měli také mířit talentovaní mladíci z ostatních koutů světa.

Z kvantity budovat kvalitu

Jedna z mála podrobností, které stačily vyplavat, zní: tři akademie otevře NBA v Číně.

Je to logické. Soutěž o masu fanoušků eminentně stojí. K důkazům patří pravidelná letní turné největších basketbalových do východní Asie stejně jako čerstvá smlouva I Ťien-liena (Yi Jianlian) v LA Lakers.

Se vstupem Jaa Minga do NBA na začátku 21. století se zdál nástup nejlidnatější země v basketbalovém světě nezadržitelný, ale zdání klamalo.

Čína mezitím vybudovala bohatou ligu, tamní mediální kolos Dalian Wanda se napevno zaháčkoval ve světovém basketbalu, ale až bude za tři roky země hostit mistrovství světa, na medaile její národní tým nezaútočí. Její mládežnický systém rozhodně potřebuje popostrčit.

NBA se nechystá stavět vyloženě na zelené louce, prioritou bude partnerství s už existujícími školami a vylepšení funkčních tréninkových prostor.

Americká soutěž poskytne specialisty - trenéry basketbalu i atletiky, skauty, videoanalytiky i další technický personál. A svoje know-how si nehodlá držet jenom pro sebe, sekundárním cílem je vychovat lokální odborníky.

Akademie by měly v rámci pravidelně ve čtvrtletních cyklech prověřovat zlepšování jednotlivých hráčů, v plánu jsou výjezdy po Evropě i Spojených státech a šňůry utkání s klubovou konkurencí.

Basketbal a vzdělání především

Velkou ambicí je vychovávat nejen samotné rekruty, ale i jejich rodiny či mentory. To by mělo mladíkům pomoci, aby vzali vážně také vzdělávací polovinu programu.

Součástí systému bude fond, který by financoval univerzitní vzdělání „akademiků“. Určený bude především (ale nejen) pro členy, jimž se nepodaří získat stipendia na vysokých školách či profesionální smlouvy.

Kromě mezinárodního elementu v NBA chce síť akademií napomoci rozvoji vysokoškolské NCAA i farmářské soutěže D-League.

Pro americké univerzitní programy, ale i basketbalové agenty sjednotí pravidla přístupu k talentům studujícím poslední ročník střední školy. Osmnáctiletí mladíčci budou mít buď otevřené dveře na vysokou, anebo dostanou možnost podepsat první profismlouvy v D-League - a po jednom či více letech v nižší lize se budou moci přihlásit do draftu NBA.

Očekává se, že nová kolektivní smlouva mezi NBA a hráči bude obsahovat lepší finanční podmínky v D-League, soutěž by se tím pádem měla stát atraktivnější.

Kdo na tom tratí tratí? Evropské kluby a akademie, které dosud lákaly nejnadějnější mladíky, především z Afriky. Po podpisu profesionálních smluv už tihle hráči neměli šanci udělat krok směrem k NCAA, teď dostanou i jinou možnost.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž