Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul se raduje z efektní smeče.

Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul se raduje z efektní smeče. | foto: AP

Fenerbahce otočilo zápas s Efesem a v Eurolize udrželo neporazitelnost

• 0
Basketbalisté Fenerbahce Istanbul jsou nadále jediným neporaženým celkem v nadstavbové fázi Evropské ligy. V 6. kole se přitom dlouho trápili v derby na hřišti Efesu Istanbul, ale v poslední čtvrtině zápas otočili a vyhráli 77:73. Připsali si tak osmou výhru v řadě. Jan Veselý se na vítězství podílel šesti body, sedmi doskoky, dvěma asistencemi a třemi bloky.

Fenerbahce nastoupilo bez zraněných opor Pera Antiče a Kostase Slukase a Efes toho dlouho využíval. Od začátku vytvářel na menší rotaci soupeře tlak, unavoval ho a získával tak výhodu.

Klíčoví hráči Fenerbahce téměř neslezli ze hřiště a bylo vidět, že jim těžknou nohy. Veselého posadila na lavičku jen bolestivá srážka s protihráčem, při které dostal kolenem do břicha.

Český pivot, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže za leden, se tentokrát staral hlavně o černou práci a v útoku se k míči příliš nedostával. Zakončoval, jen když si sám míč doskočil. Znovu však skvěle bránil a vytvářel clonami prostor pro spoluhráče.

Efes byl většinu zápasu lepší a ve třetí čtvrtině utekl až na devět bodů. Teprve pak se trenér Fenerbahce Željko Obradovič rozhodl protočit sestavu a dal prostor méně zkušeným hráčům. Ti hru rozhýbali a ve čtvrté čtvrtině přišel obrat. Zazářil zejména Melih Mahmatoglu, který trefil čtyři trojky.

Dvě a půl minuty před koncem za vyrovnaného stavu odpískali sudí přísný útočný faul Veselému, který se tak vyfauloval a zbytek zápasu sledoval jen z lavičky. Jeho spoluhráči to však zvládli i díky klíčové trojce Mahmatoglua a vybojovali další vítězství.

Euroliga liga basketbalistů, osmifinále - 6. kolo

Skupina E:
Anadolu Efes Istanbul - Fenerbahce Istanbul 73:77 (za hosty Veselý 6 bodů, 7 doskoků, 2 asistence, 3 bloky)