Liberec - Prostějov: Hampton a Skibniewski - Liberecký Hampton braní Skibniewskiho z Prostějova. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Basketbalisté Nymburku a Nového Jičína jsou jednu výhru od semifinále

• 2
Dva týmy v basketbalové lize mužů dělí jediné vítězství od semifinále play-off. Obhájce titulu z Nymburku uspěl na palubovce USK 103:70 a ujal se ve čtvrtfinálové sérii vedení 2:0. Stejný kousek se povedl i Novému Jičínu, který vyhrál v Opavě 85:70. Vyrovnala naopak Ostrava, která porazila Děčín 103:91 a v páteční předehrávce přestřílel Liberec 105:99 Prostějov.

Ostravský nástup

Ostravané odehráli excelentní první poločas, ve kterém ve všech směrech papírového favorita ze severu Čech převyšovali a o přestávce vedli drtivým rozdílem 62:36. S vědomím bezpečného náskoku pak přenechali soupeři iniciativu, ale Děčín dokázal výsledek už pouze zkorigovat.

"Rozhodlo se ve druhé čtvrtině. V ní se nám dařilo střelecky i v obraně. Ale jsem trochu rozpačitý z výkonu ve druhém poločase, kdy jsme pro mě nepochopitelně polevili v koncentraci a odhodlání," zhodnotil zápas domácí trenér František Rón. "My jsme ve druhé čtvrtině doslova zkolabovali," pozastavil se děčínský Pavel Budínský nad 39 inkasovanými body ve druhé desetiminutovce.

Opava v závěru rezignovala

V bouřlivém prostředí opavské haly začali derby lépe hosté díky výškové převaze a důrazu Šaroviče s Walkerem pod oběma koši, zatímco domácí trenér Klapetek se musel obejít bez nemocného pivota Hrubého. Opavané se ale prosazovali pohybem a pěknými kombinacemi a skóre bylo dlouho vyrovnané.

Ještě v 35. minutě byl ligový nováček v těsném vedení, ale Hájek trojkou otočil na 64:63. Pak byl za stavu 66:66 faulován při úspěšné tříbodové střele Gavlák, přidal bod ze šestky a po dvou Walkerových koších domácí rezignovali.

Obhájce nedal USK šanci

USK nestačil na obhájce prvenství ani na vlastní palubovce. Hosté nastoupili maximálně koncentrovaní a připomínali dobře seřízený stroj na body. Zápas byl záhy rozhodnutý, protože domácí nedokázali dát v první čtvrtině ani jeden koš ze hry a prohráli ji 9:27.

"Tým vstoupil do tohoto utkání soustředěně, udrželi jsme domácí na nízkém počtu bodů, byli jsme lepší ve hře jeden na jednoho, v zónové obraně," konstatoval kouč Nymburka Muli Katzurin. "Utkání bylo rozhodnuté velmi brzy. Nedostali jsme se k žádným snadným bodům, nedařilo se nám v obraně," doplnil domácí Kenneth Scalabroni.

Páteční liberecké představení

Liberec - Prostějov: Landa a Beechum

V solidní přestřelku se změnilo druhé čtvrtfinálové utkání play-off ligy basketbalistů mezi Libercem a Prostějovem. Domácí si na severu Čech na favorita vyšlápli a vyrovnali stav série na 1:1 na zápasy.

Liberecký kouč Jan Slowiak ocenil úroveň zápasu. "Pro diváky to muselo být úžasné utkání, sám bych si ho rád užil na tribuně, padlo hodně košů. Ani si nemyslím, že by to bylo o špatných obranách těch týmů, ale oba týmy předváděly skvělý útok," prohlásil.

Spokojený Slowiak

Severočechy opět nejvíce zlobil Beechum a jeho tříbodové střely. "Ale přišlo mi, že právě to, že jsme se na něj soustředili celý zápas, tak se projevilo na konci, kdy už nebyl tak aktivní, neměl tak rychlý pohyb a některé střely mu také vypadly. Jinak hráčům musím poděkovat, hráli pěkný basket," řekl Slowiak.

Prostějovský trenér Peter Bálint konstatoval, že hostům v úvodu nefungovala obrana. "My jsme na začátku bránili katastrofálně, Liberec dal z prvních šesti útoků šest košů a v tomto duchu se pak neslo celé utkání," podotkl.

"Liberec zahrál kolektivněji než my. Tím, že jsme je nechali rozehrát, tak pak dávali i těžké koše. Myslím, že jsme si to prohráli na začátku," dodal Bálint.

Čtvrtfinále play-off  - 2. zápasy:

Opava - Nový Jičín 70:85 (15:17, 30:32, 52:51)
Nejvíce bodů:
Pumprla 18, Čarnecký 17, Blažek 12, Štec 11 - Šarovič 21, Walker 17, Hájek 15, Ubilla 13. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Holubek. Trestné hody: 19/16 - 23:16. Fauly: 25:21. Trojky: 6:7. Diváci: 1800. Nejlepší hráč utkání: Ubilla. Stav série: 0:2.

USK Praha - Nymburk 70:103 (9:27, 25:51, 45:75)
Hruban 15, Vocetka a Platt po 13, Hamm 10 - Gray 17, Schilb 14, Venta 12, Sokolovský 10. Rozhodčí: Paulík, Galajda, Kučera. Trestné hody: 24/19 - 32/23. Fauly: 25:22. Trojky: 9:10. Diváci: 250. Nejlepší hráč: Křemen. Stav série: 0:2.

Ostrava - Děčín 103:91 (23:17, 62:36, 89:65)
Arnold 27, Stuchlý 20, Mitchell 19, Mielczarek 12, Robinson 10 - Williams 22, P. Hruška a Hatcher po 18. Rozhodčí: Macela, Hruša, Vondráček. Trestné hody: 37/30 - 34/21. Fauly: 29:35. Trojky: 11:6. Diváci: 1478. Nejlepší hráč utkání: Arnold. Stav série: 1:1.

Liberec - Prostějov 105:99 (34:31, 59:53, 83:79)
Hampton 28, Meno 27, Landa 16, Černošek 12 - Beechum 26, Prášil 22, Skibniewski 13, Miller a Staněk po 12. Rozhodčí: V. Lukeš, Vondráček, Karásek. Trestné hody: 26/22 - 32/27. Fauly: 26:25. Pět chyb: 34. Meno, 39. Hampton - 34. Miller. Trojky: 7:8. Diváci: 833. Nejlepší hráč: Meno. Stav série: 1:1.