Roy Hibbert (vlevo) a Dwight Howard

Roy Hibbert (vlevo) a Dwight Howard | foto: AP

Soumrak hromotluků: Shaq a po něm nikdo, NBA prožívá dekádu zmenšování

  • 27
Když chcete uspět v NBA, musíte mít dominantního pivota. Tak praví stará basketbalová pravda. Jenže nic není, jak bývávalo. Dnes jsou klasičtí pivoti v nejslavnější lize na světě druhem na vymření.

Když se ohlédneme do historie NBA, zjistíme, že každá éra měla svého dominantního obra. Na samém počátku zářil George Mikan, v padesátých a šedesátých letech minulého století sběratel titulů Bill Russell, od něhož převzal štafetu lamač rekordů Wilt Chamberlain. Obdivu se dočkal i Kareem Abdul-Jabbar, dosud nejlepší střelec historie ligy. Na krátké panování Hakeema Olajuwona zase na přelomu tisíciletí navázal Shaquille O´Neal.

U něho však linie končí.

Dnes se NBA vyvíjí jiným směrem. Taktice vládne takzvaný small ball, ve kterém jsou využíváni menší, rychlejší a pohyblivější hráči. V základních sestavách velkého počtu týmů se objevují dva střední rozehrávači a na postu pivota hrají dřívější vysoká křídla. Klasičtí pivoti jsou využíváni především pro obranné účely.

Soumrak gigantů určitě není dán tím, že by se přestali rodit talentovaní pivoti. Za poslední léta se objevilo velké množství potenciálních nástupců podkošových legend. Většinou je však zabrzdila zranění.

Promarněné šance

Solidně se uvedl téměř dva metry a třicet centimetrů vysoký Číňan Jao Ming, který v dobách své největší slávy sbíral téměř pětadvacet bodů a deset doskoků na zápas. Kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím však musel krátce po třicítce ukončit kariéru.

Greg Oden z Portlandu leží zraněný na palubovce.

Smutným příkladem je i Greg Oden, jednička draftu z roku 2007, jehož zničily trable s koleny. V Portlandu mohou dodnes litovat, že místo něj nevybrali Kevina Duranta, v této sezoně nejužitečnějšího hráče ligy. "Vím, že jsem jedním z největší omylů draftu v historii NBA," přiznává sám Oden, který nyní paběrkuje v Miami. "Je frustrující, že moje tělo nedokáže udělat to, co chce mysl."

Hodně zvláštním vývojem prochází kariéra Andrewa Bynuma. I on měl potíže s koleny, s Lakers však posléze vyhrál dva tituly a jeho produkce a výkony neustále rostly. Po výměně do Philadelphie se však znovu ocitl na marodce a svou pozici si začal kazit sám. Zranění si zhoršil například při hraní bowlingu, následně byl natočen, jak v Madridu tančí salsu a jeho sousedské spory skončily až před soudem.

Aniž by v dresu 76ers odehrál jediný zápas, stěhoval se Bynum po sezoně do Clevelandu. Tam měl dělat dusno v šatně, dokonce se spekulovalo, že má poměr s manželkou asistenta trenéra. I Cavaliers se jej rádi zbavili a přes Chicago se problémový hráč stěhoval do Indiany. Ovšem ani tam neprorazil. Údajně měl znovu zdravotní potíže a Pacers jej v průběhu probíhajícího play-off vyřadili z týmu. Má se za to, že jeho kariéra prakticky skončila.

Ve zklamání se pomalu začíná měnit i vývoj Dwighta Howarda. Právě on byl označován za zachránce postu klasického pivota. Brzdí jej však omezený ofenzivní arzenál a poslední roky ukázaly, že zkrátka nemůže být číslem jedna v týmu, který chce bojovat o titul. Jak loni (LA Lakers), tak letos (Houston) skončily jeho týmy v prvním kole play-off.

Nový druh

Postupem času se tak začínají měnit nároky na podkošového hráče. Dříve měli s trochou nadsázky zákaz pohybovat se dále než tři metry od koše. Dnes musejí umět střílet ze střední vzdálenosti. Kdysi stačilo, když z jednoho konce palubovky na druhý jen pomalu doklusali, v nové době musejí stačit i rozehrávačům.

Heroldem nového druhu je Anthony Davis z New Orleans. Atleticky skvěle vybavený hráč platí především za výtečného obránce a v současné NBA se dokáže velice dobře prosazovat i v útoku. Kdyby měl však hrát zády ke koši proti Shaquilleovi O´Nealovi v dobách jeho největší slávy, neměl by sebemenší nárok. Rozdíl padesáti kilogramů by byl určitě hodně znát.

Anthony Davis z New Orleans smečuje do koše LA Lakers.

Specialistou na obranu je i Joakim Noah z Chicaga, zvolený nejlepším defenzivním hráčem sezony. Na pozici pivota se nově objevují i klasická vysoká křídla jako LaMarcus Aldridge či Chris Bosh. Stejně jako veterán Kevin Garnett, který kdysi působil dokonce jako malé křídlo. Podkošovou stálicí je samozřejmě Tim Duncan, přitom ani on se nedá považovat za pivota, mnozí jej označují jako nejlepší vysoké křídlo v historii NBA.

V letošním play-off zbývá jeden poslední titán. Roy Hibbert z Indiany však ve vyřazovacích bojích podává hodně nevyrovnané výkony. Už dvakrát se po zápase za jeho jménem objevila ostudná statistika: 0 bodů a 0 doskoků. V probíhající sérii s Washingtonem měl pár záchvěvů zlepšení, v posledním duelu byl však znovu hodně nevýrazný.

Naděje z Kamerunu

Příznivci dominantních pivotů mají zkrátka smůlu, basketbal se vyvíjí jiným směrem. Přece jen však mají novou naději. V letošním draftu bude hodně vysoko kamerunský talent Joel Embiid, který začal s basketbalem teprve před pár lety, ale brzy dokázal okouzlit všechny skauty a říká se, že jeho potenciál je nekonečný. Měl by prý navázat na Olajuwona. Ovšem pozor - nedávno měl potíže se zády…


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž