Start ženského maratonu na MS v Dauhá proběhl minutu před půlnocí místního času.

Start ženského maratonu na MS v Dauhá proběhl minutu před půlnocí místního času. | foto: AP

1. DEN MS: Jeden český postup a úspěch v drsném nočním maratonu

  • 66
V katarském Dauhá vypuklo 17. mistrovství světa v atletice. Češkám se během 1. dne na stadionu nedařilo, žádná nepostoupila. Vít Müller pronikl v běhu na 400 metrů překážek do semifinále. Marcela Joglová doběhla v náročném nočním maratonu dvacátá.

Teploty na atletickém oválu se pohybovaly lehce nad 20 stupňů Celsia. O ideální atletické prostředí se na Chalífově stadionu staraly klimatizace.

ONLINE

Úvodní den MS podrobně

Mimo soutěžní sektory ale teploty i v pozdních večerních hodinách šplhaly k tropické třicítce.

Světový šampionát v atletice v katarském Dauhá vypukl. Po 17. v historii nejlepší sportovci planety soupeří o tituly mistryň a mistrů světa. Vůbec poprvé však v nezvyklém termínu. Kvůli vysokým teplotám spolu atleti zapolí až na podzim.

A první soutěžní den příliš českým reprezentantům nevyšel. Z pětice, která se v pátek představila, uspěli pouze dva: překážkář Vít Müller a vytrvalkyně Marcela Joglová.

Jako první se na Chalífově stadionu v běhu na 800 metrů představila Diana Mezuliáníková. Česká půlkařka, která se na MS dostala dodatečnou nominací, ve čtvrtém rozběhu na nejlepší soupeřky nestačila. Hned od začátku 27letá atletka běžela na chvostu.

Do cíle doběhla v čase 2:03,48 minuty, což v jejím rozběhu stačilo na šesté místo. Do semifinále tak nepostoupila. „Spokojená být nemůžu,“ řekla Mezuliáníková v následném rozhovoru

Maláčová: Dnes mohu plakat, ale zítra musím vstát a hodit to za hlavu

Jako jedna z mála tyčkařek začala Romana Maláčová kvalifikační klání na světovém šampionátu hned na úvodní výšce 420 centimetrů. 

Češka laťku v této výšce i následně na 435 bez problémů překonala. Zastavila se až na čtyřech a půl metrech. 

Maláčová třikrát shodila a s mistrovstvím světa se loučí v kvalifikaci. „Na 455 jsem dnes měla stoprocentně,“ litovala Maláčová, která se podle svých slov v rozeskakování cítila fantasticky.  

V kvalifikační skupině B kladivářek neuspěla ani Kateřina Šafránková. 

Česká rekordmanka, jež do Dauhá přiletěla obhajovat osmou příčku z Londýna 2017, poslala při třech pokusech náčiní nejdále do vzdálenosti 65,46 metru. O necelých sedm metrů Šafránková zaostala za jistým postupem mezi 12 nejlepších.

V kvalifikační skupině B tak česká reprezentantka obsadila 15., poslední místo.

Kateřina Šafránková v kvalifikaci kladivářek na mistrovství světa v Dauhá.
Kateřina Šafránková v kvalifikaci kladivářek na mistrovství světa v Dauhá.

Kateřina Šafránková v kvalifikaci kladivářek na mistrovství světa v Dauhá.

Jediným postupujícím se v pátek stal Vít Müller. Český atlet se na start rozběhu na 400 metrů překážek postavil mezi posledními v celém programu na stadionu.

A ve čtvrtém, předposledním rozběhu předvedl 23letý reprezentant jeden z nejlepších výkonů kariéry. A to i přesto, že si později v cíli postěžoval, že nad překážkami chyboval. „Několikrát jsme je vzal nohou,“ řekl České televizi.

Cílovým prostorem ale Müller proběhl na čtvrtém místě, čímž si zaručil přímý postup do semifinále, které se poběží v sobotu.

MS v atletice 2019

speciální příloha iDNES.cz

Celý program poté uzavřelo noční klání na maratonské trati žen. Atletky se do ulic Dauhá vydaly minutu před půlnocí místního času. 

Rtuť teploměru šplhala přes tropickou třicítku. Celá řada vytrvalkyň tak v průběhu závodu pro naprosté vyčerpání odstoupila. 

Mezi nimi byla i kompletní etiopská trojice, vítězka letošního pražského maratonu Lonah Salpeterová z Izraele nebo Britka Charlotte Purdueová, která byla na předloňském MS nejlepší Evropankou.

Do cíle nakonec z 68 startujících doběhlo pouze 40 závodnic. 

Mezi nimi nechyběla po jednom z nejlepších výkonů kariéry i Marcela Joglová.

Češka na šampionátu prožívala premiéru. Hned od startu se usídlila ve skupině, která se pohybovala v průběžných výsledcích blízko druhé desítce. A nastolené tempo Joglová udržela až do cíle.

Tím proběhla po dvou hodinách a 52 minutách na pro ni velmi cenném 20. místě.

Marcela Joglová se snaží osvěžit na trati maratonu na mistrovství světa v Dauhá.
Marcela Joglová na trati maratonu na mistrovství světa v Dauhá.
Vytrvalkyně Ruth Chepngetichová ovládl noční maraton na MS v Dauhá.
Vítězkou maratonu na MS v Dauhá se stala Ruth Chepngetichová z Keni.

Závod ovládla Ruth Chepngetichová z Keni v čase 2:32:43. Obhájkyně titulu Rose Chelimová z Bahrajnu (2:33:46) doběhla druhá a Helalia Johannesová z Namíbie (2:34:15) třetí.

První finalista šampionátu a rychlí muži

Teprve 21letý Juan Miguel Echevarría se během pátečního programu stal prvním závodníkem, který si zajistil postup do soubojů o medaile. 

Letošní vládce Diamantové ligy hned prvním pokusem dolétl do vzdálenosti 840 centimetrů. Tak daleko nikdo od roku 2009 v kvalifikaci neskočil. 

Kvalifikační limit pro postup do finále v Dauhá byl stanoven na 815 centimetrů.

Jeden pokus stačí, drahoušku

Letec Echevarría řádil už v kvalifikaci

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarria si hned prvním skokem v kvalifikaci...

A ten nikdo z dalších dálkařů nepřekonal. Pouze u jména Echevarría tak po kvalifikaci svítí velké Q značící přímý postup. Dalších 11 atletů včetně obhájce titulu Luva Manyongy se do bojů o medaile vměstnalo na základě nejlepších výkonů.

V rozbězích se během prvního dne představili i nejrychlejší muži planety. 

Do sobotního semifinále se protlačili takřka všichni favorité včetně obhájce Justina Gatlina i letošního krále Christiana Colemana. Právě americký mladík jako jediný z postupující 24 atletů dokázal běžet pod deset sekund (9,98 sekundy).

V semifinále se však neobjeví druhý muž letošních světových tabulek Divine Oduduru z Nigérie, který ke svému rozběhu překvapivě nenastoupil.

Finále stovky je na programu v sobotu.

Mistrovství světa v atletice v Dauhá

Kvalifikace a rozběhy

Muži:

100 m: 1. Coleman (USA) 9,98.

5000 m: 1. Chelimo (USA) 13:20,18.

400 m př.: 1. Samba (Katar) 49,08, ...22. Müller (ČR) 50,15 - postoupil do semifinále.

Dálka: 1. Echevarría (Kuba) 840.

Trojskok: 1. Pichardo (Portug.) 17,38.

Ženy:

Ženy:

Maraton: 1. Chepngetichová (Keňa) 2:32,43, 2. Chelimová (Bahr.) 2:33:46, 3. Johannnesová (Nam.) 2:34:15, 4. Kiplagatová (Keňa) 2:35:36, 5. Mazuronaková (Běl.) 2:36:21, 6. Gronerová (USA) 2:38:44, 7. Tanimotová (Jap.) 2:39:09, 8. Kim Či-hjang (KLDR) 2:41:24, ...20. Joglová (ČR) 2:52:22.

800 m: 1. Nanyondová (Uganda) 2:00,36, ...30. Mezuliáníková (ČR) 2:03,48 - nepostoupila.

3000 m př.: 1. Chepkoechová (Keňa) 9:18,01.

Výška: 1. Cunninghamová (USA) a Demidiková (Běl.) obě 194.

Tyč: 1. Bradshawová (Brit.), Nageotteová, Morriová (obě USA), Newmanová (Kan.), Sidorovová (Rus.), Žuková (Běl.), Stefanidiová (Řec.) všechny 460, ... Maláčová (ČR) 435 - nepostoupila.

Kladivo: 1. Priceová (USA) 73,77, ...29. Šafránková (ČR) 65,46 - nepostoupila.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž