Tyčkařka neskončila, mění rekordy

Praha - Je to další paradox vrcholového sportu. Tyčkařka Pavla Hamáčková z Dukly minulý týden zlepšila národní rekord. Přitom loni zjistila, že má vyhřezlou ploténku. A bála se, jestli vůbec bude moci dál závodit. „Říkala jsem si, že čtyři milimetry vyhřezlé ploténky by pro normální život nebyly žádnou tragédií. Jen jsem potřebovala vědět, jestli mě to zranění vyřadí ze sportovního režimu,“ říká Hamáčková. „A na podzim jsem zjistila, že jsem schopná skákat. To je důležité.“

Na konci minulého týdne si Hamáčková navíc ověřila, že může skákat i hodně vysoko. V pátek v Saské Kamenici překonala 450 centimetrů, čímž splnila limit pro halové mistrovství světa.

A den poté v Postupimi vytvořila výkonem 457 centimetrů nový národní rekord. Skočila o centimetr víc než před dvěma lety při vítězství na halovém mistrovství světa v Lisabonu. A to se ještě zotavuje z výronu kotníku, který utrpěla před třemi týdny. 

„Nebyla jsem v oslnivé formě,“ tvrdí Hamáčková. „V prvních dvou závodech jsem nebyla schopná se dostat do správného předodrazového rytmu. Trenér mi pak říkal, že to byl asi světový rekord z téhle rozběhové rychlosti. Feofanová by prý takhle skočila přes pět metrů.“

Ruska Světlana Feofanová se spolu s Američankou Stacy Dragilaovou přetahuje o světový rekord. Před necelými dvěma týdny ho v Glasgow zlepšila na 476 centimetrů. „Já jsem ten skok viděla,“ říká Hamáčková. „Podle trenéra můžeme být rádi, že neví, jak má skákat. Ona je fyzicky připravená a skáče na tvrdých tyčích. Nepředvádí nic zázračného.“

Hamáčkovou minulou sezonu přibrzdily zdravotní problémy. Ale předtím světové špičce konkurovala. Při vítězství na halovém mistrovství světa před dvěma lety dokonce porazila jak Feofanovou, tak Dragilaovou.

Jenže tehdejší vítězný výkon na letošním mistrovství světa možná nebude stačit ani na medaili. Feofanová s Dragilaovou už skáčou o dva decimetry výš. „Nehodlám se stydět za to, že od přírody nejsem tak disponovaná jako Feofanová,“ říká Hamáčková.

„Vyhrála jsem mistrovství světa a jsem za to strašně ráda. Ale nemůžu se do konce života stydět, že to nejsem schopná obhajovat. Vždycky ale budu překonávat sama sebe.“ V půlce března na mistrovství světa v Birminghamu přesto může Hamáčková znovu bojovat o medaili.

V halové sezoně jí sedí rychlý sled mítinků. V úterý například závodí ve Stockholmu a v pátek už v Birminghamu, kde se konají závody seriálu Energizer Euro Series. Kromě toho je Hamáčková závodnický typ. „Feofanová s Dragilaovou jsou v osmi závodech z deseti brilantní, ale ve dvou průměrné. A tehdy je někdo může porazit. Může se to stát na mistrovství světa.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž