Sydney McLaughlinová během amerického šampionátu

Sydney McLaughlinová během amerického šampionátu | foto: Kirby Lee-USA TODAY SportsReuters

Září odmala, ale zlato z MS ještě nemá. Předvedeme show, slibuje rekordmanka

  • 7
Pochází z atletické rodiny. Od čtrnácti posouvá hranice nejlepších časů v běhu na 400 metrů překážek. Loni přivezla Sydney McLaughlinová dvě zlaté medaile z olympijských her v Tokiu. A nyní chce dvaadvacetiletá Američanka poprvé ovládnout světový šampionát.

Už v půlce července se sjede atletická špička do Eugene. A kde jinde by měla McLaughlinová zvítězit než tady?

Na legendárním stadionu Hayward Field loni zaběhla jako první žena v historii běhu na 400 metrů překážek čas pod 52 sekund a v neděli na americkém šampionátu zde vylepšila vlastní světový rekord o pět setin na 51,41.

„Co jiného se tady dá čekat? Kdykoli sem přijedu, mám pocit, že se stane něco úžasného,“ prohlásila po závodě. Nicméně speciální výkony předvádí už několik let. A nejen v Eugene.

McLaughlinová vylepšila na šampionátu v Eugene světový rekord na 400 m překážek

Ve čtrnácti se kvalifikovala na mistrovství světa do dvaceti let, kde kvůli nízkému věku ještě nemohla startovat. Mezinárodní debut si odbyla až na světovém šampionátu do 18 let v roce 2015. Premiéru vyšperkovala vítězstvím s téměř sekundovým náskokem.

Pouhých devět dní po sedmnáctých narozeninách se představila na olympiádě v brazilském Riu.

Od roku 2020 ji vede Bob Kersee, trenér největších atletických hvězd. Mezi jeho současné nebo bývalé svěřenkyně patří například Allyson Felixová, která se letos loučí s kariérou, legendární sprinterka Florence Griffithová-Joynerová či jeho manželka a dvojnásobná olympijská vítězka v sedmiboji Jackie Joynerová-Kerseeová.

Právě pod jeho vedením začala McLaughlinová překonávat rekordy i mezi dospělými. V současnosti už jí patří hned čtyři z pěti nejrychlejších časů historie na 400 metrů překážek.

„Nekazí překážky, drží rytmus, navíc nyní běhá mezi překážkami čtrnáct kroků, což je samozřejmě velký rozdíl. Do toho je výjimečný talent, protože už v patnácti běžela pod 55 sekund. To není standardní,“ komentovala výkony americké čtvrtkařky Zuzana Hejnová pro iDNES Premium.

Nadvládu McLaughlinové pravidelněji narušuje jen další Američanka Dalilah Muhammadová.

Hvězdné války na 400 metrů překážek

Krajanky se spolu pravidelně přetahují od roku 2019. Muhammadová tehdy narušila vítěznou šňůru McLaughlinové, která ovládla mítinky Diamantové ligy v Oslu a Monaku. Na americkém šampionátu Muhammadová navíc zvítězila v novém světovém rekordu 52,20.

Finále Diamantové ligy v Curychu ovládla opět McLaughlinová s více než sekundovým náskokem. Muhammadová jí porážku oplatila na mistrovství světa v Dauhá. McLaughlinová brala na svém doposud jediném světovém šampionátu stříbro.

Po pandemickém roce 2020 přišlo vyvrcholení jejich bitev na olympijských hrách v Tokiu.

Ve finále čtvrtkařky trať doslova proletěly. Výsledkem byl nový světový rekord McLaughlingové. Muhammadová sice poprvé v kariéře zaběhla čas pod padesát dva sekund, ale musela se smířit jen se stříbrnou medailí.

Závod na 400 metrů překážek na světovém šampionátu v Dauhá ovládla Američanka Muhammadovová (vlevo) před krajankou McLaughlinovou (vpravo) a Jamajčankou Claytonovou (uprostřed).

Letos se ještě nepotkaly. Účast Muhammadové na americkém šampionátu zhatilo zranění. Na mistrovství světa se elitní čtvrtkařky z USA postaví bok po boku. „Chceme světu předvést pořádnou show,“ slibuje McLaughlinová.

Na domácí půdě to nebudou mít jednoduché. Do celkového pořadí budou chtít promluvit i další závodnice. „Očekávám rychlé závody. Všechny chceme minimálně na stupně vítězů,“ těší se na soupeření McLaughlinová.

Trochu z ústraní by mohla na zlato zaútočit například bronzová z Tokia Femke Bolová. Nizozemská hvězda se předvedla i českému publiku na Zlaté tretře, kde překonala světové maximum Zuzany Hejnové na 300 metrů překážek.

Komu se nakonec zhoupne na krku zlatá medaile, se dozvíme 24. července v ranních hodinách.

Na ženské finále 400 metrů překážek se rozhodně vyplatí přivstat.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž