Množství divokých karet překvapilo

Praha - Svaz se při rozhodování o divokých kartách odchýlil od praxe minulých let, kdy rozšiřoval nominaci nad rámec limitů jen minimálně. Od neúspěšného vystoupení při ME v Budapešti v roce 1998, na něž cestovalo díky divokým kartám 13 atletů a výpravu tvořilo dohromady 38 sportovců, využíval výkonný výbor klauzuli o udílení "divokých karet v případech hodných zvláštního zřetele" jen sporadicky. "Vím to a trochu mne to straší ve snech," přiznal šéftrenér českých atletů Václav Fišer.

Na druhou stranu však vyjádřil přesvědčení, že nominace v dané šíři je opodstatněná. "Síla družstva je o kus dál, než byla před třemi roky," uvedl a dodal, že svaz se odmítl vydat cestou prodloužení termínu plnění limitů, ačkoliv IAAF má uzávěrku až 23. července. "Loňské zkušenosti se čtyřmi olympijskými termíny nás odradila," vysvětlil Fišer.

Fuchsové a Burianové byly divoké karty uděleny poté, co jim útok na limit překazily zdravotní problémy v klíčové části sezóny. Pro Rybu, který rovněž před sezónou laboroval se zraněním, rozhodla schopnost připravit se na vrcholný závod,
Janků zase přesvědčil vyrovnanými výkony těsně pod hranicí limitu (230 cm). Racková ostrý limit ČAS de facto splnila, v jeho uznání bránila pouze formalita v podobě absence závodu v termínové listině ČAS.

Výpravu tak tvoří 17 mužů a jen devět žen. Nejstarším reprezentantem je od května šestatřicetiletý chodec Miloš Holuša, jen o měsíc mladší je Fuchsová; suverénně nejmladší je naopak Vojtík, který v únoru oslavil teprve 20. narozeniny.

Jednoznačnými medailovými nadějemi pro české družstvo jsou desetibojaři Roman Šebrle, Tomáš Dvořák a oštěpař Jan Železný, kteří mají nebo donedávna měli v držení světový rekord. Cenný kov z významné evropské i světové soutěže má v držení ještě Fuchsová, čtvrtkaři pak odcestují do Kanady s vizitkou halových mistrů Evropy z loňského roku.

Desetiboj je jedinou disciplínou, v níž se na startu objeví trojice českých atletů. Ve hře přitom bylo ještě čtvrté místo, na které měla ČR nárok díky Dvořákovu světovému titulu ze Sevilly. Z loňska měl navíc splněný limit IAAF Jan Poděbradský. "Nedokončil ale svůj jediný letošní start a na rozdíl od ostatních majitelů divokých karet se dosud potýká se zdravotními problémy, zatímco ostatní si jimi již prošli," řekl Fišer.

Nominováním štafety se výrazně zvýšil podíl běžců ve výpravě, její největší část však tvoří vrhači, kterých se zúčastní celkem deset (čtyři kladiváři, tři diskaři, dva oštěpaři a jeden koulař). "Je pravda, že jejich počet je nebývale vysoký, ale je také pravda, že potenciál dokumentují tři finálové účasti vrhačů na olympiádě," dodal Fišer.

Hlavní část výpravy se přesune do dějiště šampionátu 23. července.

Nominace:

Muži: Radek Zachoval (200 m, 4x400 m), Jiří Mužík (400 m př., 4x400 m), Štěpán Tesařík (400 m př., 4x400 m), Karel Bláha (400 m, 4x400 m), Jiří Vojtík (4x400 m), Jan Janků (výška), Štěpán Janáček (tyč), Petr Stehlík (koule), Libor Malina (disk),
Vladimír Maška (kladivo), Pavel Sedláček (kladivo), Jan Železný (oštěp), Roman Šebrle (desetiboj), Tomáš Dvořák (desetiboj), Jiří Ryba (desetiboj), Jiří Malysa (20 km chůze), Miloš Holuša (50 km chůze).

Ženy: Jitka Burianová (400 m), Helena Fuchsová (800 m), Andrea Šuldesová (1500 m), Pavla Hamáčková (tyč), Věra Pospíšilová (disk), Vladimíra Racková (disk), Nikola Tomečková (oštěp), Markéta Hajdu (kladivo), Lucie Vrbenská (kladivo).


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž