Pětadvacetiletá Kitagučiová se netají úctou ke Špotákové, o sedmnáct let starší olympijské vítězce. „Hodně jsem se dívala na YouTube, jak Bára hází. Její styl se mi hodně líbí. Taky bych ráda házela přes sedmdesát metrů, k tomu mě čeká ještě hodně práce,“ vyprávěla spontánně a s respektem k držitelce světového rekordu, jehož hodnota je už patnáctým rokem 72,28 metru.
Hodem dlouhým 60,06 metru si v Hodoníně na šampionátu družstev krátce po návratu z vítězného mistrovství světa připsala další prvenství. Druhá skončila Martina Píšová s výkonem 56,78 metrů, třetí Špotáková poslala náčiní do vzdálenosti 55,40.
Atleti Dukly a ženy USK v Hodoníně znovu obhájili týmové tituly |
Přechod z obří scény v Budapešti do skromných podmínek hodonínského stadionu Kitagučiové nevadil, ba naopak. „V Japonsku se závodí na velkých stadionech, a když jsou prázdné bez diváků, tak to není nic moc. Tady v Hodoníně je stadion malý, ale fanoušků je hodně a atmosféra výborná,“ líčila oštěpařka, žijící a trénující v Domažlicích, dobře srozumitelnou češtinou.
Její start na domácím šampionátu vzbudil velkou pozornost. Kitagučiová se po závodě podepisovala, zastavila se u skupinky japonských turistů, kteří jí přijeli fandit, pozdravila se s rodinou.
Stejně jako fanoušci jejího pobytu na Moravě si užila necelé dva dny v Hodoníně a okolí i novopečená mistryně světa. Po snídani se s trenérem Davidem Sekerákem vypravila do nedalekého Lednicko-valtického areálu a dopřála si procházku v hezkém počasí.
Tou dobou už Špotáková byla na stadionu a chystala se na vrh koulí, k němuž nastoupila.
Odpoledne se i tahle výpomoc Dukle Praha na jejím výkonu v oštěpařském sektoru zřejmě podepsala. „Mrzí mě výsledek, mohla jsem Haruku víc potrápit. Říkala jsem si, že na 60 metrů taky mám. Ona ale asi nevstávala v šest a nešla kouli. Vzala jsem si velké sousto, ještě v pondělí jdou děti do školy, takže já budu ráda, když se dostanu vlakem včas domů a všechno dobře dopadne,“ pověděla Špotáková v poklusu cestou ze stadionu.
Přiznala, že přidat si k oštěpu i kouli byl její nápad. „A nevím, jestli dobrý,“ pokrčila rameny.
Zatímco její mladší soupeřce patřilo první místo mezi oštěpařkami, Špotáková zaznamenala dílčí radost z týmového úspěchu. Dukle Praha pomohla k 5. místu, Kladno skončilo šesté. „Nějaké body jsem přinesla, o to šlo,“ smířila se s únavou z celého dlouhého dne klidněji.
Také Kitagučiová neskrývala únavu, znásobenou oslavami ve dnech po mistrovství světa. V Domažlicích se jim věnovala důkladně. „Party bylo hodně,“ smála se. „Pro mě je to krásný čas.“
Závod v Hodoníně byl pro ni prvním týmovým, ale ne posledním. Kladno, jehož je posilou, se s ní chystá podepsat novou dvouletou smlouvu.
„Haruka je osobnost, která budí pozitivní emoce napříč sportovním světem. Je to medailistka z mistrovství světa. Mít ji v týmu je skvělé, a jsem rád, že tady mohla s námi být,“ ocenil i Jakub Kubálek, vedoucí kladenského týmu.