Vítězslav Veselý míří za vítězstvím na mítinku v Oslo

Vítězslav Veselý míří za vítězstvím na mítinku v Oslo | foto: AP

Zázračná míle se zrodila na škváře a v chladu. Teď mává s Čechy i vítr

  • 0
Dublin (Od našeho zpravodaje) - Celý Dublin mluví o nejneuvěřitelnější míli, která se kdy běžela, psal v polovině srpna 1958 slavný časopis Time. O bezmála 55 let později usilují na stařičkém stadionu Morton také čeští závodníci o vlastní zápis do atletické historie. Koná se tu evropský šampionát družstev.

Za ty roky se v Santry blízko Dublinu mnohé změnilo. Atletický stadion dostal jako vůbec jako první v Irsku tartanovou dráhu místo původního škvárového podkladu a vyrostla zde krytá tribuna k sezení. Jenom jedno tu zůstává stále stejné - tedy stejně nepředvídatelné - a to ostrovní počasí.

Už v památném roce 1958, kdy se místním okruhem prohnalo hned pět mílařů pod magickou hranicí čtyř minut, nepanovaly v Dublinu zrovna ideální atletické podmínky. Naopak. Byla zima.

"Noc byla chladná, ale nefoukalo," referoval redaktor magazínu Time z místa, kde se zrodila tzv. Zázračná míle, jeden z nejslavnějších atletických momentů na irském území v historii.

Svažte mu nohy

Běžci se seřadili na startu čerstvě dobudovaného Santry stadionu v Dublinu. Kromě australského rekordmana Elliota něm stál irský hrdina Delany, novozélandský učitel Halerg a další dva Australané: Lincoln a Thomas, malý podsaditý úředník ze Sydney. Tahle pětka následně podala výkon, který svět do té doby neviděl.

Teprve čtyři roky před tím padla mýtická čtyřminutová hranice, jíž se atletům nedařilo dobýt celá století, v Dublinu se pod ní vměstnali úplně všichni. Vyhrál však Elliot, který předvedl poslední čtvrtku na úrovni současného rekordmana Hichama El Guerrouje, a za aplausu 20 tisíc lidí udal nové světové maximum 3:54,5.

Zlomený Delany běžel životní závod, ale přesto skončil až třetí. O svém soupeři potom řekl: "Nevím, jak ho někdo může porazit, dokud mu nesváže nohy."

Za postupem

Míle se sice tentokrát nepoběží, ale ten příběh může být inspirací atletům i při letošním šampionátu, kdy slunečné chvilky střídají nečekaně mrazivé přeháňky s prudkými poryvy větru. Navzdory počasí mohou znovu přepisovat rekordy. Možná ne ty světové, jako to kdysi dokázal vytáhlý mladík Elliot, ale třeba ty národní ano.

Česká výprava přivezla do Dublinu to nejlepší, co v současnosti má, a tak na evropském šampionátu družstev první divize nechybí ani čtvrtkařka Zuzana Hejnová, oštěpař Vítězslav Veselý nebo sprinter Pavel Maslák. Esa světového formátu, která se drží na špičce letošních tabulek.

Češi i proto věří, že je postup do superligy, z níž před dvěma lety vypadli, nemůže o tomto víkendu minout. Tedy za předpokladu, že soupeři nakonec neuposlechnou dávnou radu a nesvážou jim nohy.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž