REKORDMAN VE STROMOVCE. Držitel světového maxima Patrick Makau z Keni podpořil

REKORDMAN VE STROMOVCE. Držitel světového maxima Patrick Makau z Keni podpořil v Praze běžeckým tréninkem projekt RunCzech.com. | foto: ČTK

Maraton pod dvě hodiny? Tak vysoko nemířím, odmítl rekordman v Praze

  • 5
Ne jestli, ale kdy. Tak možná znějí otázky vytrvalců v debatách o prolomení dvouhodinové hranice v maratonu. Kanadští vědci odhadují, že by se tak mohlo stát v roce 2028, aktuální světový rekordman Patrick Makau však při návštěvě Prahy brzdil: "Já se soustředím na výkon 2:02 hodiny. Mohl bych ho běžet už za rok."

Keňský rychlík na konci září stlačil v Berlíně světové maximum na 2:03:38 hodiny, o 21 sekund tak vylepšil čas Haileho Gebrselassieho ze stejné trati z roku 2008.

Dominantní Makauův výkon pak znovu rozproudil úvahy o tom, kam až sahají hranice lidských možností: opravdu se dá běžet 42,195 kilometru na regulérní trati za méně než dvě hodiny?

Před sto lety se světový maratonský rekord držel jen kousek pod hranicí tří hodin. Až v roce 1925 se běželo pod 2 hodiny 30 minut a za posledních 44 let se časová hranice posunula o 6 minut. Vylepšování výkonů je čím dál pomalejší.

Jak dlouho to tedy může trvat, než maratonci ukrojí zbývající minuty? "Snad v příští generaci, pokud budou lidé silnější," odhadoval Keňan Sammy Wanjiru, olympijský vítěz z Pekingu.

Vývoj maratonských rekordů

Pod 3 hodiny: Haynes (USA) v Londýně 1908 - 2:55:18
Pod 2:40: Green (Brit.) v Londýně 1913 - 2:38:16
Pod 2:20: Peters (Brit.) v Londýně 1953 - 2:18:40
Pod 2:10: Clayton (Austr.) ve Fukuoce 1967 - 2:09:36
Pod 2:05: Tergat (Keňa) v Berlíně 2003 - 2:04:55
Aktuální rekord: Makau (Keňa) v Berlíně 2011 - 2:03:38

"Nemůžete říct, že se to nestane," zauvažoval americký atletický manažer Zane Branson, který spravuje velkou skupinu elitních běžců včetně Makaua. "Podle mě to ale v příštích deseti letech nebude."

"První maraton pod dvě hodiny uvidíme za dvacet, pětadvacet let," tvrdil v BBC slavný Gebrselassie, předchozí držitel rekordu. Francois Peronnet, profesor montrealské univerzity, podle svých analýz zase spočítal, že ona hranice padne v roce 2028.

Podle kanálu Discovery by pak magický výkon mohl vidět Londýn, nebo právě Berlín, kde se přepisovaly tabulky naposledy. Ačkoliv i tam je několik ostrých zatáček, které rozjeté závodníky brzdí. "Ano, Berlín je místo, kde se běhají dobré časy," souhlasil 26letý Makau, který přijel do Česka podpořit vytrvalecký seriál RunCzech.com.

"Jenže ono to není jen o trati," oponoval Branson. "Dobrá trať je i v Dubaji, ale k dobrým časům taky musíte mít diváky. To je vidět třeba u vás v Praze, běhá se tu rychle díky lidem, kteří vás ženou, atmosféra je úžasná, to je motivační prostředí."

V pokusu o výkon pod dvě hodiny by závodník musel každý kilometr zaběhnout v tempu kolem 2:48 minuty. K tomu mít nakloněnou přírodu: teplotu 10 - 15 stupňů, bezvětří. "A skvělé vodiče," upozornil Branson.

"Běžet pod dvě hodiny - to je práce týmu, ne jako stovka," vyprávěl atletický manažer. "Taky musíte mít sebevědomí a k tomu svůj den. Někdy se probudíte a vaše tělo nefunguje podle představ. To Patrickovo v Berlíně šlapalo skvěle."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž