Jarmila Kratochvílová.

Jarmila Kratochvílová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nám hymny nehráli, říká Kratochvílová a těší se na tu první českou v Praze

  • 2
Svou sbírku zahájila stříbrem, až pak se čtyřikrát v řadě stala v halách mistryní Evropy. Přesto se Jarmila Kratochvílová, legenda české atletiky, s běháním pod střechou nikdy nedokázala ztotožnit. "Závody jo, ty jsem ráda měla," přiznala držitelka dodnes platného halového světového rekordu na čtyřstovce. "Ale tréninky? Ty mi nesvědčily."

Zlatý pro ni byl Grenoble, Milán, který ozdobilo světové maximum, vyhrála i v Budapešti a Göteborgu. Jen před domácími fandy se česká běžkyně nikdy neradovala. Ani nemohla - halové mistrovství Evropy v březnu v O2 Areně bude domácí premiérou. „Ale asi bych žádnou medaili nevyměnila za to, abych mohla slavit doma,“ dumala dvojnásobná mistryně světa.

Ani za to, aby vám po vítězství zahráli hymnu?
Takovou dobu jsem zažila. I když jsme byli první, pustili jen znělku šampionátu. V Praze snad hymnu pro naše závodníky budou mít připravenou.

Kolik bylo u nás tenkrát hal?
Ani nevím. Jedno mistrovství se konalo až v Košicích, kde byla hala příšerná. Pak byla jedna v Ostravě, nafukovací v Praze, později přibyla další na Olympu. Nerada jsem tam trénovala, raději jsem se připravovala venku.

Výstava české atletiky

V pražském obchodním centru Galerie Harfa, vedle O2 areny, kde se v březnu uskuteční halové mistrovství Evropy, odstartovala výstava o historii české atletiky. Výstavu fotografií, medailí, sportovního náčiní a nářadí a dalších cenných relikvií zahájily ženy, které psaly dějiny české atletiky - oštěpařka Dana Zátopková, běžkyně Jarmila Kratochvílová a koulařka Helena Fibingerová. Výstava bude otevřena až do 15. března, kdy HME v Praze skončí. Vstupenky na šampionát jsou stále k dispozici, i když už jen v omezeném množství. Prodáno je 82% lístků, sobotní odpoledne a celá neděle už je beznadějně nedostupná, zato páteční a sobotní dopolední blok jsou ještě k dispozici.

A to jste pak vběhla bez tréninku přímo do haly?
Téměř jo. Pár tréninků jsem odběhla v jablonecké hale, která byla špatná, jako by hruška a neuznávali tam rekordy. Jedna zatáčka se tam nedala vůbec vyběhnout. Tam jsem občas byla, ale nerada vzpomínám.

Taktika do haly byla jasná? Od startu do čela, abyste se nemusela s nikým přetahovat?
Ale na to musí mít člověk natrénováno. V hale si můžete stanovit taktiku, jakou chcete, ale pokud na to nemáte... Teprve s formou si můžete plánovat, že seběhnete první.

Těšíte se na šampionát v Praze?
Těším se na úžasné výkony nejen evropských, ale i našich závodníků, protože těm se teď docela daří. Na to jsem zvědavá a nenechám si nic ujít. Těším se na všechny medaile, ale nejvíc na naši první. A taky se budu obávat, aby někdo nezaběhl rekord na čtyřstovce.

Vzpomeňte na něj.
Měl svůj příběh a je to nekonečný příběh, nikdo ten rekord dosud nepřekonal. Jsem ráda, že je tady v Česku.

Může dnes čas 49,59 někdo překonat?
Já myslím, že už to reálné je, že tady někde trénuje taková závodnice. Některé už se mu hodně přiblížily, jenom musí vymyslet, jak trénovat ještě trošku víc a líp než já, musí být zdravé a tolik nezávodit.

Poraďte Zuzaně Hejnové, jak se v hale, a nejen tam, běží o světový rekord.
Jsou to roky práce. Musíte mít pořád radost, pořád mít běhání a atletiku skoro nejraději na světě, být zdravý. Ale jakmile do cesty za rekordem zasáhne něco jiného, pak na něj nedosáhnete. Ale už se určitě narodila závodnice, která rekord překoná.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž