Kotník drží, hlásí spokojeně výškař Bába

Praha - S psychickou podporou z povedeného návratu do světa velké atletiky a osmého místa z mistrovství světa v Ósace začíná v těchto dnech přípravu na další sezonu výškař Jaroslav Bába. Jeho trable s vážně zraněným kotníkem jsou minulostí a ostravský atlet touží po účasti na halovém MS a především na OH v Pekingu.

"Jsem rád, že jsem se na mistrovství světa dokázal dostat a podat tam svůj nejlepší výkon v sezoně. Myslím si, že pro mě to byl úspěch," začal Bába rozhovor ohlédnutím za uplynulým obdobím.

Po zlomenině kotníku, operaci a následné rehabilitaci se jen pozvolna dostával bronzový olympionik z Atén do původní formy. Účast na MS v Ósace nakonec vybojoval jen s B limitem, když mu pomohli splněním vyššího limitu Svatoslav Ton a Tomáš Janků. "Ještě Tomášovi dlužím flašku a asi se z toho nevykroutím," usmívá se Bába.

Jinak se mu právě v těchto dnech úsměvu spíše nedostává. Začala příprava na další sezonu... "Od pondělka jsme začali trénovat a teď už mě všecko bolí," přiznává Bába.

"Ten první týden bývá vždy nejhorší, než se do toho dostanu," popisuje zkušenosti s tímto obdobím. "Makat teď budeme hodně, protože přichází to nejdůležitější období. Na podzim je vždy potřeba makat co nejkvalitněji a natrénovat co možná nejvíc. Vždyť potom se z toho bude žít celý rok. Až do olympiády."

Po prvních tréninkových dávkách může atlet Vítkovic radostně konstatovat, že kotník drží. "Na kotník už ani není třeba myslet, ten je úplně v pohodě. Dříve mě trošičku pobolíval, sám jsem si na něj dával i podvědomě větší pozor, ale od léta už je to v pohodě."

Přesto atlet nezanedbává kromě tréninkového drilu ani péči o svoje tělo. Až se zdá, že se snaží být v lepší kondici, než například Tomáš Rosický. "Na soustředění se hodinu denně věnujeme různým cvičením, která mají za úkol zpevňovat tělo. Jedná se o procvičování různých svalových partií, které jsou povolené, aby tělo bylo v harmonické rovnováze."

Po úvodním tréninkovém šoku čeká atletovo tělo ještě náročnější pasáž. Soustředění na horách. "Koncem týdne odjíždíme do Tater, kde budeme dvou- až třífázově trénovat," vzdychá Bába.

"Půjde tam o to, abychom do sebe dostali co nejvíce kilometrů, tedy různé běhání, hodně kopců, odrazů. Na pořadu bude také posilovna, kde váhy sice nebudou tak vysoké, ale bude se jednat o často opakované cviky. Prostě půjde o objem, co nejvíce do sebe dostat."

Ke "svému", skoku do výšky, se dostane Bába až na konci roku. "Skákat začnu až v prosinci. První týden v prosinci odlétáme na soustředění na Kanáry, kde si začnu se skákáním trochu hrát. Halovou sezonu nebudu vynechávat, takže na první závody v půlce ledna už chci být připravený. Ten měsíc předem začít pracovat na technice je ideální."

Cíle pro halovou i letní sezonu netřeba zdůrazňovat. Účast na halovém mistrovství světa i na olympijských hrách je dostatečným motivačním prvkem. Ale pro oba závody bude potřeba být lepší, než jen s B limitem. Nominační kritéria pro Valencii i Peking jsou tvrdší.

"No, budu holt muset skočit A limit," krčí rameny Bába při vědomí, že do Číny se s B limitem nepodívá. "Ale už o Valencii bude velký boj. Jsme vlastně tři výškaři a za zemi tam mohou jet jen dva. Stejné to bylo pro Moskvu před dvěma lety a i proto jsem se zranil. Pořád jsem honil limit, šel jsem přes bolest a byla to hloupost..."

Lasse Kjus a Jaroslav Bába. Jak se to rýmuje?

Atlet Jaroslav Bába se stal tváří značky lyžařského oblečení Lasse Kjus. Jak si vysvětlit spojení atletika a lyžování?

"Já lyžuji od malička, byl jsem k tomu veden rodiči," vysvětluje Bába. "Jediná sezona, kdy jsem nelyžoval, byla ta, když jsem byl zraněný." Podle svých slov lyžuje často. "Kolikrát i po tréninku si jdu zalyžovat, trenér proti tomu nic nemá," dodává Bába.

Ale přece jenom spojení jména lyžařského fenoména a atleta je překvapivé. "Cílovou skupinou nejsou lyžaři, ale všichni, kdo jezdí na lyže," říká Bába, který se ocitl ve vybrané společnosti. Například v září se stal tváří značky známý bouřlivák, Američan Bode Miller.

Právě spojování různých známých jmen má pomoci značce do širšího povědomí každého lyžaře. "Já také nejsem žádný závodník, lyžuji spíše jen lehce, rekreačně a v klídku, žádné extrémní rychlosti nebo skoky."

Podle Báby má lyžování jako doplňkový sport na jeho osobu blahodárné účinky. "Někdy ve čtrnácti letech jsem přijel z lyžařského výcviku a druhý den na závodech jsem vylepšil svůj tehdejší osobák o 10 cm na 206. Poprvé jsem tehdy skočil přes dva metry."

Náhoda? Možná. Největšího svého úspěchu dosáhl zatím výškař Bába na olympiádě v Aténách. "Před Aténama jsme byli v květnu na soustředění v Tatrách a ještě tam byl sníh. Nikdo nám v lyžování nebránil, a tak jsme se skvěle odreagovali. Navíc při lyžování jsou jiné způsoby pohybu, takže se jedná o vhodný doplněk ke klasickému tréninku," vysvětluje výškař, proč má lyžování tolik v oblibě.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž