Dana Zátopková s Janem Železným. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Mimořádná osobnost, člověk s velkým Č. Železný vzpomíná na Zátopkovou

  • 1
Znal ji odmala a nikdy na ni nedal dopustit. Podle světového rekordmana Jana Železného byla dnes zesnulá Dana Zátopková unikát, člověk s velkým Č. „Měla dar jisté geniality, kterou v soužití s Emilem trošku potírala, ale sportovně i lidsky to byl naprosto výjimečný člověk,“ prohlásil Železný pro české novináře z Jižní Afriky, kde je momentálně na soustředění se svými svěřenci.

Kdy jste se o úmrtí Dany Zátopkové dozvěděl?
Hned ráno, volal mi syn, že zemřela Dana. Je to pro mě strašně smutná zpráva, protože to byl člověk s velkým Č. A to nejenom ze sportovního hlediska, ale hlavně z toho lidského.

Znali jste se dlouho.
Mezi námi byly osobní i rodinné vazby, protože se hodně kamarádila s tátou. Když jsem za ní byl naposledy v nemocnici, přála si, abych tam tátu přivedl, tak jsem ho za ní vzal. Jenom jsem je poslouchal, jak si povídají a vzpomínají, bylo to takové v uvozovkách hezké setkání.

OŠTĚPAŘSKÁ ELITA. Dana Zátopková s Barborou Špotákovou a Janem Železným

OŠTĚPAŘSKÁ ELITA. Dana Zátopková s Barborou Špotákovou a Janem Železným

Paní Zátopková byla obrovská osobnost.
Mimořádná osobnost, to se nedá ničím nahradit. V mém životě zůstane prázdné místo, protože jsem ji měl extrémně rád.

Fotogalerie

Jakou na ni máte první vzpomínku?
Táta se znal s ní i s Emilem (manželem), takže znám i všechny ty historky, které mi táta vyprávěl o Emilovi, o Daně, že když spolu pili víno, tak jim to Dana zakazovala, schovávala a podobně. Takové zábavné věci.

Na první setkání si pamatujete?
To si vlastně nepamatuju, protože jsem byl hrozně malej. Jediné, co si pamatuju, tak že jsem od ní dostal první pořádný kvalitní oštěp, když ještě šéfovala vrhačům na Dukle. Možná jsem s ním pak hodil nějaký dorostenecký československý rekord.

Železný věří, že OH v létě bude, svěřence na ně připravuje v JAR

Oštěpařský trenér Jan Železný věří, že se letní olympijské hry v Tokiu navzdory aktuální pandemii koronaviru uskuteční. Vychází ze své zkušenosti někdejšího člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Směrem k olympijským hrám připravuje i své svěřence, s nimiž je aktuálně na soustředění v Jihoafrické republice.

Nejblíže k hrám z jeho skupiny mají Jakub Vadlejch a Nikola Ogrodníková, kteří už loni přehodili olympijský limit mezinárodní federace, ale musejí ho ještě letos potvrdit splněním mírnějšího svazového požadavku.

„Sportovci, se kterými tady jsem, trénují na tu olympiádu. Trénují na to celý život. Nechci nic zakřiknout, ale forma vypadá dobře. Snad to všechno dobře dopadne. I s virusem, i s olympiádou, se vším,“ dodal Železný.

(ČTK)

Dávala vám občas i trenérské rady?
Určitě. Jako reprezentační šéftrenérka měla na starosti vrhy. Táta mě za ní jednou vzal a říkal jí: Tohle bude jednou olympijský vítěz, takhle mě asi představoval. Ale určitě jsme se bavili o házení, i když ona věděla, že technika se neustále posouvá. Ale byla ráda, že je oštěp takhle nahoře, měla ráda Víťu Veselého, celkově se o atletiku strašně zajímala.

V čem byla výjimečná?
Měla neuvěřitelnou paměť, to bylo něco neskutečného. Encyklopedie sportu, sledovala všechny závody, v tomhle byla mimořádná. Takový člověk se dlouho neobjeví.

A z lidského pohledu?
Žila jakoby ve stínu Emila, ale já si myslím, že držela Emila hrozně nad vodou. Tyhle dva lidi se potřebovali najít a našli se. Teď můžu říct, že je Dana zase šťastná, že už je zase s Emilem.