Překvapivý vítěz závodu na 1 500 metrů a nový mistr světa Jake Wightman z Velké Británie | foto: AP

Rodinná sláva. Jak si syn běžel pro zlato a táta to v Eugene komentoval

  • 1
Porazit olympijského vítěze i exmistra světa je věc, kterou zažije jen málo sportovců. Jake Wightman si ji na atletickém světovém šampionátu ještě okořenil tím, že jeho závod na 1500 metrů živě na stadionu komentoval táta. „A úplně jsem ztratil hlas,“ líčil otec Geoff přímo v Eugene.

Tatínkové mají mnoho snů.

Geoff Wightman měl jeden velký - aby se jeho syn stal mistrem světa. On sám byl špičkovým maratoncem, na nejlepší ale nikdy nestačil. Po kariéře se stal stálicí na atletických stadionech.

Už několik desetiletí patří jeho hlas ke každé velké atletické akci. A že zrovna komentuje závod svého syna?

To byste nikdy nepoznali.

Až v úterý během mistrovství světa v Eugene, kdy na chvíli vylezl ze své profesionální ulity a fanouškům na Hayward Field po doběhu patnáctistovky oznámil: „To je můj syn a je mistrem světa.“

Rozesmál tím i svého potomka, který v tu chvíli na ploše slavil.

„Doufám, že tohle je vrchol jeho komentátorské kariéry, i když pravděpodobně řekne, že to byl závod Mo Faraha na olympijských hrách v Londýně v roce 2012,“ líčil v dobré náladě Wightman mladší.

Večer po celém programu se pak sešel s oběma rodiči na ploše, aby zapózoval pro fotografy se zlatou medailí.

Kamera na tátu

Před závodem přitom většina expertů mluvila o dvou jménech.

MS v atletice 2022

příloha iDNES.cz

O Jakobu Ingebrigtsenovi, olympijském šampionovi z Tokia, a Timothym Cheruiyotem - obhájci zlata z Dauhá.

To oni se měli prát o další titul mistra světa v americkém Eugene. Jenže je zaskočil kluk, který do této chvíle žádnou velkou zlatou medaili nezískal.

Už během zimy se ten plán začal rodit.

S tátou začal více běhat kros, taky tři kilometry, aby mu i ve finálovém závodě v Eugene zůstala síla v nohách na poslední osmistovku.

A v úterý ten plán dovedli k dokonalosti.

Britský mílař Jake Wightman vítězí ve finále atletického světového šampionátu v Eugene před Norem Jakobem Ingebrigtsenem.

Od začátku se držel poblíž nejlepších. Díval se na záda Kipsangovi, který letos ani jednou neprohrál. V posledních dvou kolech převzal tempo závodu Ingebrigtsen, ale ať se snažil sebevíc, mladý Nor nedokázal Wightmanovi uniknout.

Na metě 200 metrů před cílem za to Brit vzal a Nora porazil.

Když v cíli Jake Wightman oslavoval překvapivý triumf, obrazovka na stadionu najednou přepnula na hlasatele stadionu.

„Musím vám říct, proč kamera zabírá právě mě,“ usmál se Geoff Wightman. „Tohle je můj syn. Koučuji ho a on je teď mistrem světa.“

Outsider bez letenky

Nebrečel, jen tak tak se mu povedlo zadržet slzy v naprosto bezprecedentní chvíli ve vysílání světového sportu. Pyšný byl ale mimořádně, vždyť jeho syn právě zaběhl životní závod.

Tohle totiž nikdo nečekal.

Sázkové kanceláře z Wightmana dělali jasného outsidera. S žádnou medailí nepočítal ani Britský atletický svaz, který Wightmanovi zarezervoval letenku domů hned po závodě - takže by vůbec nestihl slavnostní ceremoniál o den později.

Přesto se 28letý muž v tuze nabitém startovním poli se třemi olympijskými medailisty z Tokia a nejrychlejším mužem letošního roku - Abelem Kipsangem - neztratil, spíš naopak.

Šokovaný britský mílař Jake Wightman se raduje z vítězství ve finále atletického světového šampionátu v Eugene před Norem Jakobem Ingebrigtsenem.

„Jake Wightman právě zaběhl závod svého života,“ hlásil na stadionu jeho táta. „A já jsem právě přišel o hlas.“

Pro Wightmana jde o suverénně největší úspěch v kariéře. Na svém kontě měl doteď pouze dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy a her Commonwealthu.

„Věděl jsem, že čím déle se s nejlepšími udržím, tím větší šanci budu mít. V posledních metrech jsem si ale nebyl jistý, jestli mě Jakob nepředběhne, neviděl jsem na obrazovku a on je fakt zvíře. Nakonec to ale vyšlo a jsem mistrem světa,“ radoval se.

5. DEN MS: Překvapení mezi výškařkami i mílaři, obhájce Warholm propadl

Pochopitelně musela přijít i otázka na jeho tátu, který triumf prožíval bezprostředně s ním u mikrofonu.

„Někteří lidi říkají, že je u mikrofonu jako robot, jiní zase, že je to profesionál. Dneska ukázal, že dokáže dát najevo i emoce, rád se na to podívám zpětně. Moje maminka plakala, bylo to dojemné,“ líčil vítěz.

I táta pak prozradil, proč byl ze začátku relativně klidný.

„To víte, já ho znám odmala, s manželkou - učitelkou tělesné výchovy - jsme s ním absolvovali spoustu závodů. Tady jsme to akorát přesunuli na trochu větší stadion a bojovali jsme o trochu významnější medaile,“ smál se. „Ale bylo neskutečné to sledovat, jak si běží pro zlato. Říkal jsem si: Toho chlapa znám, je mi nějaký povědomý.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž