JASNÝ TRIUMF. I s vypuštěným závěrem zvládl Jakub Holuša také semifinále běhu...

JASNÝ TRIUMF. I s vypuštěným závěrem zvládl Jakub Holuša také semifinále běhu na 800 metrů. A už se mohl soustředit na finále. | foto: AP

Holuša postoupil na halovém MS do finále, Bába překvapivě skončil

  • 30
Mílař Jakub Holuša na halovém MS atletů v Istanbulu postoupil do finále běhu na 800 metrů z prvního místa a v neděli poběží o medaili. O velké překvapení se ve výškařském sektoru postaral Jaroslav Bába, halový vicemistr Evropy vypadl už v kvalifikaci, když si nedokázal poradit s výškou 226 centimetrů.

Holuša vyhrál svoje semifinále nejlepším letošním výkonem 1:47,23 minuty navzdory tomu, že závěrečné metry už vypouštěl. "Bylo zbytečné plýtvat silami," prohlásil pro server atletika.cz. "Tak snadný průběh jsem ale opravdu nečekal, asi je to důkaz velké formy. Také je podstatné, že ve finále nebudou dva favorité - Lalang a Lewandowski."

Holuša pak přiznal, že se mu v hlavě začaly honit myšlenky na medaili. "Vyhánět je nebudu," řekl. "Člověk musí mít velké cíle, když chce něco dokázat. Taky jsem rád, že po těch všech problémech s nohou jsem zpátky a mám velkou chuť něco předvést. Nechci zůstat jen u účasti ve finále."

Čechová ve svém rozběhu na 60 metrů skončila třetí s časem 7,40 sekundy a přímý postup jí utekl o pět setin. Do semifinále se nakonec dostala coby jedna z osmičky lucky losers z 21. místa.

"Byla jsem připravená, že zdejší starty nejsou slyšet a stejně jsem tam děsivě zaspala," poznamenala Čechová. "Samotný běh přitom byl výborný."

Velkým překvapením skončilo vystoupení výškaře Jaroslava Báby. Stříbrný muž loňského halového mistrovství Evropy v Paříži předvedl v sektoru jen 222 centimetrů a obsadil dělenou třináctou pozici.

"Nevím, v čem byl problém, prostě to dneska nevyšlo," povídal. "Rozcvičení bylo docela dobré, i když žádné vysoké skoky to nebyly. Výška je technická disciplína a dneska ta technika vázla, z rozběhu jsem nepřevedl odraz. Zklamaný jsem, ale co mám dělat, teď už to nenapravím."

Do dalších bojů nedokázala postoupit ani čtvrtkařská štafeta ve složení Prorok, Lichý, Barák a Jareš. V silnějším rozběhu a bez největší hvězdy Pavla Masláka, který šetřil síly na večerní finále čtyřstovky, dokončilo české kvarteto na posledním šestém místě.

Český tým by přitom svým časem 3:09,46 minuty v prvním běhu obsadil druhou, přímo postupovou pozici. Nejlepší čas předvedli Britové (3:07,45), Američané byli o dvě setiny pomalejší.

Překážkářka Lucie Škrobáková zůstala před branami finále, v semifinálové šedesátce s plůtky zaběhla čas 8,18 sekundy a ve svém běhu tak skončila na páté, první nepostupové pozici.

"Nejelo mi to od začátku do konce," řekla halová vicemistryně Evropy z Turína 2007. Před šampionátem prodělala nemoc a brala antibiotika. "Asi se to na mně podepsalo víc, než jsem si byla ochotná připustit. Je to škoda, byla velká šance postoupit do finále světové soutěže, to se mi už asi nikdy nenaskytne."

Sedmibojař Helcelet je po šesti disciplínách pátý

Helcelet odstartoval druhý den sedmiboje pátým časem na šedesátce překážek, časomíra mu naměřila výkon 8,16 sekundy, za který posbíral 942 bodů. V součtu jich měl 4219 a od třetí pozice ho dělilo těsných 19 bodů.

Překážky jasně ovládl lídr soutěže Ashton Eaton a pokračoval tak v pouti za překonáním vlastního světového rekordu a prémií 50 tisíc dolarů. Američan prolétl závod s plůtky v čase 7,68 sekundy, posbíral bodů 1064 bodů a znovu odskočil druhému Alexeji Kasjanovovi.

Zatímco Ashton Eaton šedesátku překážek vyhrál, ukrajinský reprezentant Alexej...
Adam Sebastian Helcelet
I v této disciplíně byl Američan Ashton Eaton ze všech nejlepší.

Ukrajinec měl na překážkách velké štěstí, zavadil o předposlední překážku a tak tak udržel rovnováhu, cílovou páskou proletěl v kotrmelcích. Pro Estonce Pahapilla naopak istanbulský sedmiboj skončil, po pádu za jednou z překážek si poranil rameno a musel odstoupit.

V tyčce měl Helcelet namále na výšce 460 centimetrů, laťku překonal až na třetí pokus. Následující metu 470 ale zvládl na jedničku hned prvním skokem, jenže to byl poslední úspěšný zápis v soutěži, v zápisu u hodnoty 480 centimetrů měl tři křížky. V průběžném hodnocení proto klesl a do závěrečného kilometru půjde z páté pozice.

Eaton si do Istanbulu přivezl famózní formu, v tyči zvládl 520 centimetrů, nejvíc ze všech, a z prvního místa by už ho nikdo neměl sesadit. Na druhého Kasjanova má komfortní náskok 466 bodů. Helcelet na pátém místě ztrácí na bronz 90 bodů, na čtvrtou příčku bodů pět.

VÝSLEDKY

Halové mistrovství světa v atletice v Istanbulu

Finále: Muži: Sedmiboj (po šesté disciplíně): 1. Eaton (USA) 5690 b. (60 m: 6,79 - dálka: 816 - koule: 14,56 - výška: 203 - 60 m př.: 7,68 - tyč: 520), ...5. Helcelet (ČR) 5038 (7,19 - 724 - 14,04 - 206 - 8,16 - 470).

Semifinále: Muži: 800 m: 1. Holuša (ČR) 1:47,23 - postoupil do finále.

Rozběhy a kvalifikace: Muži: 60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,61, výška: 1. Spank (Něm.), Chondrokúkis (Řec.) a Baršim (Kat.) všichni 229, ...13. Bába (ČR) 222 - nepostoupil do finále, trojskok: 1. Taylor (USA) 17,39, 4x400 m: 1. Británie 3:07,45, ...7. ČR (Prorok, Lichý, Barák, Jareš) 3:09,46 - nepostoupila do finále. Ženy: 60 m: 1. Lalovová (Bul.) a Asumnuová (Nig.) 7,19, ...21. Čechová (ČR) 7,40 - postoupila do semifinále, dálka: 1. DeLoachová (USA) 690,  koule: 1. Adamsová (N. Zél.) 19,43.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž