NÁSTUPCE ŠEBRLEHO? Adam Sebastian Helcelet  při hodu koulí v desetiboji na ME v

NÁSTUPCE ŠEBRLEHO? Adam Sebastian Helcelet při hodu koulí v desetiboji na ME v Göteborgu. | foto: ČTK

Helcelet má za sebou polovinu sedmiboje, na HME je průběžně pátý

• 3
Göteborg (Od našeho zpravodaje) - Po šedesátce byl dvanáctý, dálka ho vystřelila na osmé místo, koule, třetí disciplína sedmiboje na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu, posunula Adama Sebastiana Helceleta o další místo vzhůru. A první polovinu soutěže uzavřela výška, po níž je český závodník pátý. Soutěži vévodí Srb Michajl Dudaš.

"Nejsem spokojený," prskal Helcelet. "Jediné, co dnes bylo dobré, byla dálka. Čekal jsem čtyři osobáky. Na republice jsem neměl formu a teď jsem se cítil dvakrát líp."

Helcelet hned v úvodní šedesátce neudržel svoje natěšení do soutěže a z bloků vypálil ještě před startovním výstřelem. Na druhý pokus už však start zvládl a do cíle přiletěl v čase 7,07 sekundy. "Podepsalo se to, pak jsou větší nervy," říkal.

Do čela dvoudenní soutěže se po úvodní disciplíně dostal Jérémy Lelievre. Francouz hladkou šedesátku zvládl za 6,84 sekundy, za což si připsal 940 bodů. Helcelet byl dvanáctý s 858 body. "Tuto sezonu mi to ve sprintech neběhá, asi jsme v tréninku něco nevychytali," dumal.

V dálkařském sektoru se český atlet pokus od pokusu zlepšoval až k vlastnímu osobnímu rekordu 749 centimetrů, který ho vynesl na průběžné osmé místo. Do vedení v soutěži se dostal Sintnicolaas se ziskem 1887 bodů, český závodník jich měl 1790.

"Srovnal jsem se až třetím pokusem," vysvětloval. "Povrch je tady měkký, pruží a deska je tvrdá, ta mě vždycky zazdila. Až na třetí pokus jsem si řekl, že na to nebudu myslet, že to přeběhnu a ono mi to ulítlo."

V koulařském kruhu si Helcelet připsal 14,48 metru, k tomu 758 bodů a po třech disciplínách jich měl na 2548. Na vedoucího Sintnicolaase měl manko 174 bodů, od medaile však jen třiapadesát. "První pokus jsem sice hodil 15,20 metru, ale mimo výseč. A pak už jsem se do toho nedostal," popisoval.

Závěrečnou disciplínou prvního dne byla výška a i tam čekal Helcelet víc. Na výšce 199 centimetrů se musel zachraňovat posledním pokusem, následujících 202 dal na první pokus, 205 už však bylo nad jeho síly. V soutěži obsadil čtvrté místo a získal 822 bodů.

V součtu čtyř disciplín prvního dne měl na kontě 3370 bodů a přenocoval tak na pátém místě. "Je to takhle: v kouli mi úspěch sebral Láďa Prášil a ve výšce zase Jarda Bába," žertoval sedmibojař. "Tak už na mě nezbylo."

Dudaš se do čela dostal po výšce, kde jako jediný zdolal 208 centimetrů. Druhý Nizozemec Sintnicolaas na něj ztrácí 32 bodů, třetí Francouz Mayer ještě o dva body víc.